בטיחות בדרכים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תהלוכה למען בטיחות בדרכים, לוד, שנות ה־60

בטיחות בדרכים היא שם כולל לפעולות החינוך וההסברה למניעת תאונות דרכים, למזעור מספר הנפגעים והפחתת חומרת הפגיעות השונות בתאונות אלו. תחום זה נועד למונע את הפגיעות של כלל סוגי הרכבים (מכוניות, אופנועים, אופניים, רוכבי גלגיליות) בינם לבין עצמם, ובינם לבין הולכי הרגל.

בישראל, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים היא גורם מרכזי למאבק בתאונות הדרכים. הרשות הוקמה ב-2007 עם חקיקתו של "החוק הלאומי לבטיחות בדרכים"‏‏‏[1] והיא פועלת בתוך משרד התחבורה, שגם שמו שונה למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים .

גוף מרכזי נוסף הפועל בתחום הוא עמותת "אור ירוק" הפועל כגוף עצמאי ומוכר בציבור בעיקר בזכות פעילותו בקרב בני נוער ונהגים חדשים.

בטיחות בדרכים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגמות בתאונות דרכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תאונות דרכים

מספר ההרוגים בתאונות דרכים נמצא בירידה משנת 1995, בה נהרגו 709 אנשים‏‏‏[2]. בשנת 2008 עמד מספרם של ההרוגים על 449. ירידה זו חלה למרות העלייה הניכרת בכמות כלי הרכב וכמות הנהגים‏[2]. בעוד המגמה הכללית הינה ירידת כמות ההרוגים בתאונות השונות, חלה עליה קלה במספר ההרוגים בתאונות אופנוע, ובתאונות הולכי רגל (במגזר הלא-יהודי). מגמה נוספת של תאונות דרכים בישראל היא מגמת תאונות אופנוע בקרב צעירים. ב2011 הוגש דו"ח על ידי אגף תאונות דרכים בקרב צעירים אשר הראה כי 10% מצעירים בעלי רישיון הם בעלי רישיון על אופנוע. מתוך עשרת האחוזים הללו נמצא כי 55% מבעלי רישיון על אופנוע יקלעו לתאונת דרכים במהלך חייהם. הנתון הלא צפוי הזה העלה השערות בקרב הפקולטה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העבריתך בירושלים, ולאחר הוכחות מסקרים וראיונות, נמצא כי הסיבה לאחוז גבוה לתאונות דרכים בקרב צעירים היא מוסכמות חברתיות שרוב הצעירים אינם עומדים בהם, כגון מודל הגבריות והיופי. דוחו"ת משטרתיים בנוגע לנזקי הרכב לאחר התאונה, הצביע על פגיעה עיקרית באגן. מכאן נובע, כי הצעירים מרבים לסובב בצורה חדה מהרגיל על מנת לבצע פניות חדות יותר, אשר במהלכן נשמע צליל צורם. תופעה זו נובעת גם מסרטי פעולה,אשר בהן הגיבורים מרבים להשתמש באופנוע ככלי תעבורה, ולבצע פעלולים עליהם.

הסתברות של תושב ישראל להפגע בתאונת דרכים‏‏‏[3] הינה כחצי אחוז‏‏‏[4]. תל אביב-יפו הינה העיר בעלת כמות הנפגעים היחסית הגבוהה ביותר‏‏‏[5], עם 29.3 נפגעים ל-1000 תושבים בשנת 2008. אחריה ממוקמות הערים חיפה עם 26.9 נפגעים ל-1000 תושבים ועפולה עם 26.1 נפגעים ל-1000 תושבים. ירושלים, למרות היותה עיר מרכזית, הינה בעלת יחס נפגעים נמוך יחסית, 10.1 נפגעים ל-1000 תושבים. מבין הערים בישראל, ביתר עילית הינה הבטוחה ביותר, עם 1.6 נפגעים בתאונות דרכים ל-1000 תושבים‏[5].

תוכניות אקדמיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשס"ד נפתחה תוכנית אקדמית ללימודי בטיחות בדרכים באוניברסיטת בר-אילן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חוק הרשות הלאומית לבטיחות בדרכיםקובץ DOC
  2. ^ ‏סטטיסטיקה זו מתבססת על תאונות דרכים מדווחת בלבד‏
  3. ^ נפגעים בתאונות דרכים 1999-2008‏, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים
  4. ^ 5.0 5.1 תאונות דרכים בערים, 1999-2008, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים‏
11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.