ביטוי משוכל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ביטוי משוכל ("משוכל" פירושו מוצלב/מהופך‏[1]) הוא שיבוש מכוון או לא מכוון באיות והגיית מילים, צירופים או משפטים. באנגלית מכונה תופעה זו ספונריזם (Spoonerism), על שמו של ויליאם ארצ'יבלד ספונר, מרצה בכיר באוניברסיטת אוקספורד, ששמו יצא לפניו כנוטה לשימוש רב בביטויים משוכלים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם האנגלי לתופעה מרמזת על ייחוסהּ לספונר, אך אין בכך ממש. בהיסטוריה מתועדות תופעות של שיבושי לשון כבר מהמאה השתים עשרה[2]. בשנת 1662 השתמש בכך הסופר הרנסאנסי הנרי פיצ'אם. במאה ה-19 התפשטה התופעה‏[2], והשימוש בה נהיה מקובל כסוג של הומור חברתי. ההיסטוריונים והבלשנים חלוקים במענה לשאלה מתי ומדוע התופעה החלה לצבור תאוצה. מסופר שגם נשיא ארצות הברית אברהם לינקולן השתמש בביטויים משוכלים למטרת שעשוע והומור.

ויליאם ספונר, שהיה איש מוערך בסביבתו, עורר גיחוך כשהשתמש לעתים בשיבושי לשון. אך ביטויים רבים שנקשרו לשמו אינם שיבושים שהוא המציא, וודאי שייחוס התפשטות התופעה לספונר אינו נכון. הסטודנטים של אוניברסיטת אוקספורד השתעשעו בהמצאת שיבושים שונים בעקבות ספונר, וכך פשטה התופעה גם מחוץ לכותלי האוניברסיטה. כשסטודנטים ביקשו שירצה על נושא מסוים היה נוהג לעתים להגיב "אתם לא רוצים הרצאה אלא לשמוע שוב שיבושי לשון שלי". מכל מקום, הפרסום שלפיו ספונר הוא האחראי על התפשטות התופעה אינו נכון, וספונר עצמו התנער מכך.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילקוט הכזבים מייחס לבני מהרשק את הקריאה לנהג "פִיל סְפּוּד!" (שיבוש של "פוּל ספּיד", ביטוי באנגלית שמשמעותו "סע במלוא המהירות"), גם כאשר אומרים "אקס" במקום "אסק" ( aks במקום ask), וגם כאשר אומרים אלכנוס במקום אלכסון. התופעה זכתה לפופולריות בעברית בעקבות מערכון של שייקה אופיר מראשית שנות השישים בשם "בלבולי לשון", בו נשמעו דוגמאות כמו זרח מפרחוני (שיבוש של "פרח מזכרוני"), שבורית זכוכה (שיבוש של "זכוכית שבורה"), צוחה ובוכקת (שיבוש של "בוכה וצוחקת"), פילמורת תיזהרמונית, יוזנן חראי, חצי גום ערוף (שיבוש של "חצי גוף ערום") וסיכונים מסובבים (שיבוש של "סיבובים מסוכנים")‏[3]. שמה של להקת "הדג נחש" הוא אנגרמה של "נהג חדש".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו בוויקימילון
  2. ^ 2.0 2.1 נחמן גרשונוביץ, ספונריזם - תופעת ה'שבורית זכוכה' באתר "ספרא וסייפא 2.0"
  3. ^ רוביק רוזנטל, איירבול נוראי: על שפת הכדורסל, באתר nrg‏, 21 במאי 2009