בילי מיליגן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ויליאם סטנלי מיליגן (נולד ב-14 בפברואר 1955), הידוע בשם בילי מיליגן, היה נידון במשפט שזכה לפרסום רב באוהיו בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20. לאחר שביצע כמה עבירות לרבות שוד מזוין, הוא נעצר בעוון שלושה מקרי אונס בשטח הקמפוס של אוניברסיטת אוהיו. במהלך הכנת ההגנה שלו, אובחן מיליגן על ידי פסיכולוגים כסובל מהפרעת אישיות מפוצלת. מיליגן טען לאי שפיות, בטענה כי שתי אישיויות בתוך מיליגן ביצעו את הפשעים מבלי שהאישיויות האחרות היו מודעות לכך. הוא היה האדם הראשון שהעלה טיעונים של הפרעת אישיות מפוצלת להגנתו.‏[1]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמו של מיליגן, דורתי, גדלה באזור חקלאי באוהיו, וחיה בסירקלביל, עם בעלה, דיק ג'ונאס. בחלוף הימים, הם התגרשו , ודורתי עברה בסופו של דבר לאזור מיאמי, פלורידה, שם עבדה בתור זמרת. לאחר זמן מה, עברה להתגורר עם בן זוגה החדש ג'וני מוריסון, קומיקאי יהודי שהיה עדיין נשוי.

לדורתי וג'וני נולדו 3 ילדים. ג'ים, באוקטובר 1953. וויליאם סטנלי, שמאוחר יותר התפרסם בתור בילי מיליגן, נולד בפברואר 1955, במיאמי ביץ'. ונולדה ילדה משותפת נוספת אשר נולדה בדצמבר 1956, קת'י ג'ו.

כאשר ג'וני היה בן 36, לדברי הביוגרף דניאל קיז, "ההוצאות רפואיות היו די והותר בשביל ג'וני. הוא לווה יותר, הימר יותר, שתה יותר... [הוא] אושפז בשל התמכרות חמורה לאלכוהול ודיכאון ב... 1958...". לאחר מה שניראה כניסיון התאבדות כושל, לפי קיז, "[דורתי] מצאה אותו רכון מעל השולחן, כאשר בקבוק ויסקי חצי מלא ומכל גלולות שינה ריק זרוקים על הרצפה.". כמה חודשים אחרי ניסיון זה, ב -17 בינואר 1959, התאבד ג'וני על ידי הרעלת פחמן חד-חמצני.‏[2]

דורותי לקחה את ילדיה ועברה הרחק ממיאמי, בסופו של דבר חזרה אל סירקלביל, אוהיו , שם היא נישאה בשנית לבעלה לשעבר דיק ג 'ונאס. נישואים אלו החזיקו מעמד בערך כשנה. בשנת 1962 פגשה בצ'אלמר מיליגן (1927-1988).‏[3] אשתו הראשונה של צ'אלמר, התגרשה ממנו על בסיס הזנחה גורפת מצידו.‏[4] היו לו שתי בנות, צ'אלה, בת גילו של בילי, ובת נוספת אשר עבדה כאחות. הם נישאו בסירקלביל, אוהיו ב -27 באוקטובר 1963.‏[5]

במשפטו של צ'אלמר שנערך מאוחר יותר, הוא הואשם בהתעללות בבילי. לדברי קיז, פיצול האישיות של בילי, התפתח בגיל מוקדם יותר. שלוש האישיויות הראשונות שלו (הילד ללא שם, כריסטין, שון) הופיעו כאשר היה בן חמש, אישיויות נוספות, הופיעו בעקבות מקרה ההתעללות.

האנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלו עשרת האנשים אשר רייגן וארתור החליטו שהם אינם בלתי רצויים.

 1. בילי מיליגן (ויליאם סטנלי מיליגן) הוא אישיות הליבה.
 2. ארתור הוא משכיל אנגלי ומתוחכם להפליא. מומחה במדעים ורפואה, עם דגש על המטולוגיה. הוא נמצא ב"מקום"(כלומר, אחראי על הגוף), במהלך מקרים בהם נדרשת חשיבה אינטלקטואלית. אחד מתוך שנים היכולים לסווג אישיות בתור בלתי רצויה.
 3. רייגן ודסקוביניץ' הוא "שומר השנאה". רייגן מתאר את עצמו כיוגוסלבי, הוא בעל מבטא סלאבי ויודע לכתוב ולדבר בסרבו-קרואטית. הוא קומוניסט, מומחה בציוד מלחמה, וכן בעל כח רב מכיוון שארתור לימד אותו איך לשלוט על זרימת האדרנלין שלו. לרייגן חולשה לנשים וילדים, ולא יהסס לסייע להם בעת צרה, עד לכדי גניבת מזון וציוד עבורם. הוא שולט על ה"מקום" בזמנים מסוכנים, ויכול להגדיר את אישיויות כבלתי רצויות.
 4. אלן הוא נוכל ומניפולטור. במרבית הפעמים, הוא האדם אשר ידבר עם העולם החיצון. הוא מנגן בתופים ומצייר דיוקנים. הוא האישיות הימנית היחידה. וכן האישיות היחידה שמעשנת.
 5. טומי הוא אמן הימלטות, הוא לרוב מבולבל עם אלן. הוא מנגן בסקסופון טנור והוא מומחה באלקטרוניקה. הוא גם צייר, המתמחה בציור נופים.
 6. דני פוחד מאנשים, בייחוד מגברים. הוא מצייר טבע דומם בלבד, בטענה שהוא עושה זאת כי צ'אלמר הכריח אותו לחפור לעצמו את קיברו, ואז קבר אותו בתוכו.
 7. דוד, בן שמונה, הוא "שומר הכאב". הוא מגיע ל"מקום" כדי לקחת את הכאב של האחרים.
 8. כריסטין, בת שלוש, הייתה זו עמדה בפינה בבית הספר, כאשר "בילי" הסתבך בצרות. היא סובלת מדיסלקציה, אבל ארתור לימד אותה קרוא וכתוב. לרייגן קשר מיוחד עימה.
 9. כריסטופר, אחיה של כריסטין, מנגן במפוחית.
 10. אדלנה, היא לסבית, אשר למעשה מגרשת את רייגן מה"מקום" בכוח (לוקחת במקומו את השליטה על הגוף). לדברי בילי, רייגן התכוון רק לשדוד את הסטודנטיות באוניברסיטת אוהיו, אך אדלנה תפסה את מקומו ואנסה אותן. היא מבשלת ומנקה את הבית בשביל האחרים, וכותבת שירה.

הבלתי רצויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישיויות אלה הוגדרו כ"בלתי רצויים" מכיוון שהם שברו את הכללים שנקבעו על ידי רייגן וארתור.
11. פיל הוא בריון ולקח חלק בתכנון כמה פשעים קטנים. יש לו מבטא של ברוקלין. סומן בשל היותו פושע.
12. קווין הוא בעל ראש פלילי, הוא עזר לתכנן תוכנית לשדוד בית מרקחת. גם הוא סומן בשל היותו פושע.
13. וולטר הוא אוסטרלי. הוא קורא לעצמו צייד גדול ויש לו חוש כיוון מצוין. שימש לעתים קרובות כצופה. הוא סומן כי הוא הרג עורב בירי.
14. אפריל הו היא הזונה, יש לה רק מחשבות על הריסת אביו החורג של בילי. סומנה כבלתי רצויה לאחר ששכנעה את רייגן להרוג את צ'אלמר. ארתור הצליח להניא אותו מהמעשה ברגע האחרון.
15. סמואל הוא האדם היהודי. הוא היחיד שמאמין באלוהים. סומן כי מכר כמה מהציורים האישיים של האישיויות האחרות.
16. מארק הוא סוס עבודה. הוא נקרא לעתים גם "הזומבי", כי הוא לא עושה דבר אלא אם כן נאמר לו לעשות כך, והוא בוהה בקירות כאשר משועמם.
17. סטיב הוא מתחזה, הוא משתמש בחיקויים לקומדיה. סטיב מעולם לא קיבל כי הוא אישיות מפוצלת. הוא הוגדר כבלתי רצוי, כי הקומדיה שלו גרמה לבעיות במשפחה.
18. לי הוא שובב והמתיחות שלו בדרך כלל סיבכו את המשפחה בצרות. לא אכפת לו מהשלכות מעשיו. הוא סומן כבלתי רצוי משום שאחת הבדיחות שלו גרמה לבילי להיכנס לתא מבודד.
19. ג'ייסון הוא שסתום הלחץ. הוא שימש בהתחלה כדי לשחרר מתח בשביל המשפחה, אבל הוא גרם להם להסתבך ביותר מדי צרות ועל כן סומן כאישיות בלתי רצויה.
20. בובי תמיד חולם להוביל הרפתקאה או לתקן משבר עולמי, אך הוא חסר שאיפות וסומן כבלתי רצוי בשל כך.
21. שון, חירש בן ארבע, עושה קולות זמזום על מנת שיוכל להרגיש את הויברציות בתוך ראשו. הוא סומן כאישיות בלתי רצויה משום שאין שום תועלת להיות חירש מאוחר יותר בחיים. (למרות שהיה לא רצוי, הוא מעולם לא הוגלה אל תוך הצללים מעבר ל"מקום", הוא פשוט מעולם לא הורשה לקחת שליטה על ה"מקום".)
22. מרטין הוא סנוב מניו יורק. הוא רוצה שדברים פשוט ימסרו לו מבלי להרוויח אותם.
23. טימותי עבד בחנות פרחים, עד שהוא נתקל בהומוסקסואל שפלירטט איתו. הוא שקע לעולם משלו אחרי זה.

המורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

24. המורה, שימש כאבן דרך חשובה ביותר, בסיועו לבילי להשיג היתוך. הוא שילוב של כל 23 האנשים האחרים גם יחד, הוא זוכר כמעט את כל פעולות והמחשבות של האישיויות האחרות.

מעצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1975, מיליגן נכלא בבית כלא לבנון באוהיו, בגין אונס ושוד מזוין. הוא שוחרר על תנאי בתחילת 1977. הוא אולץ גם להירשם בתור עבריין מין. באוקטובר 1977, מיליגן נעצר באשמת אונס של שלוש נשים בשטח הקמפוס של אוניברסיטת אוהיו. הוא זוהה על ידי אחת מקורבנותיו, ממאגר תמונות קלסטרון משטרתיות של עברייני מין, וכן בעזרת טביעות אצבעות שנמצאו על מכוניתה של קורבן אחר.‏[6] מאחר שהוא השתמש באקדח, ואקדחים נמצאו במקום מגוריו, הוא גם הפר את תנאי השחרור שלו.

בכתב האישום נגדו נכתב "... שלוש עבירות של חטיפה, שלושה אישומים של שוד בנסיבות מחמירות וארבע עבירות של אונס. "‏[7]

במהלך הכנת ההגנה שלו, הוא עבר הערכה פסיכולוגית על ידי ד"ר ויליס ק. דריסקול, אשר איבחן את מיליגן כבעל סכיזופרניה חריפה. הוא נבדק לאחר מכן על ידי הפסיכולוגית דורתי טרנר ממרכז בריאות הנפש המערבי בקולומבוס, אוהיו. במהלך בדיקה זו, איבחנה טרנר כי מיליגן סובל מהפרעת אישיות מרובה. הסנגורים הציבוריים של מיליגן, גארי סצ'ווקרט וג'ודי סטיבנסון, טענו לאי שפיות , והוא אושפז"... עד אשר הוא יחזור לשפיות".

מאסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיליגן נשלח לסדרה של בתי חולים ממשלתיים לחולי נפש, כמו בית המשוגעים של אתנה, שבו, לפי הדו"ח שלו, הוא קיבל מעט מאוד עזרה. כאשר שהה בבתי החולים הללו, מיליגן דיווח על עשר אישיויות בלבד. עשר אלה היו היחידות שהיו ידועות לפסיכולוגים. מאוחר יותר 14 אישיויות נוספות, המוגדרות כ"בלתי רצויות" התגלו. בין עשרת הראשונים היו ארתור, צדקן וחסוד אנגלי; אלן, נוכל ומניפולטור; רייגן ודסקוביניץ', קומוניסט יוגוסלבי אשר מיליגן טען כי הוא זה שביצע את מעשי השוד במעין רוח רובין הודית; ואדלנה, לסבית בת 19, אשר השתוקקה לחיבה וביצעה את מקרי האונס לכאורה.‏[8]

מיליגן קיבל טיפול מהפסיכיאטר דוד קאול, אשר איבחן 14 אישיויות נוספת.

שחרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בילי מיליגן שוחרר ב-1988, לאחר עשור במוסד לחולי נפש, מיליגן מתגורר כעת בקליפורניה שם הוא הבעלים של הפקות סטורמי לייף שם הוא עושה סרטים. הוא עדיין טוען שהוא סובל מפיצול אישיות.

דניאל קיז כתב ביוגרפיה בשם 24 הפנים של בילי מיליגן. ספר נוסף של קיז, מלחמות מיליגן, פורסם ביפן בשנת 1994, ובטייוואן בשנת 2000, אך עדיין לא בארצות הברית, עקב התביעה המשפטית המתמשכת של מיליגן כנגד מדינת אוהיו, בשל הטיפול הלקוי לכאורה אשר קיבל במוסדות של אוהיו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 30 שנים אחר כך, מקרה הפיצול אישיות עדיין מרתק (באנגלית) חדשות מאת The Columbus Dispatch בשנת 2007 על מיליגן.
 2. ^ קיז, דניאל . המוחות של בילי מיליגן, p.131-135, (1981). ISBN 0394519434
 3. ^ רישום מקרי המוות באוהיו, "צ'אלמר ג'יי. מיליגן, תושב פיירפילד, אוהיו, נפטר ב-14 בדצמבר 1988 במחוז פיירפילד"
 4. ^ מאמר בעיתון Lancaster Eagle Gazette, יוני 21, 1962. המאמר מציין כי "...חתונתם התרחשה ביולי ה23, 1957."
 5. ^ קיז, דניאל . המוחות של בילי מיליגן, p.135-139, (1981). ISBN 0394519434
 6. ^ קיז, דניאל . 24 הפנים של בילי מיליגן, p.6-7, (1981). ISBN 0394519434
 7. ^ קיז, דניאל . 24 הפנים של בילי מיליגן, p.16, (1981). ISBN 0394519434
 8. ^ קיז, דניאל .24 הפנים של בילי מיליגן, p.54, (1981). ISBN 0394519434