ביפוביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ביפוביה היא פחד, רתיעה, ביטול או אפליה נגד ביסקסואלים. הביפוביה אינה חייבת לכלול הומופוביה (כאשר היא מגיעה מהטרוסקסואלים) או הטרופוביה (כאשר היא מגיעה מהומוסקסואלים), היות שישנם סטראוטיפים ספציפיים לביסקסואליות.

סטראוטיפים ביפוביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסטראוטיפים המקושרים עם ביסקסואליות כוללים הפקרות מינית, פוליגמיה או פוליאמוריה, בלבול בקשר לנטייה מינית (למשל בהקשר האמרה "gay, straight or lying"), העברת מחלות מין ובמיוחד איידס מהקהילה ההומוסקסואלית לציבור ההטרוסקסואלי או לקהילה הלסבית, וכו'. סטראוטיפ נפוץ הוא שביסקסואלים נמשכים לשני המינים, ועל כן מוכנים לקיים יחסי מין ללא אבחנה.

בנוסף לסטראוטיפים הספציפיים לביסקסואלים, ביפוביה מאופיינת על ידי צירוף של סממנים הומופוביים או הטרופוביים בהתאם לנטיות המבטא. ביפוביה בקרב הטרוסקסואלים מבטאת סלידה כלפי הסטייה מנורמות המגדר. ביפוביה בקרב הומוסקסואלים ולסביות מזהה ביסקסואלים כמשמרים את זכויות היתר של הציבור ההטרוסקסואלי בעודם נהנים גם מההטבות של שייכות לקהילה הלהט"בית. היות שהומוסקסואלים והטרוסקסואלים נכללים יחד תחת קטגוריית המונוסקסואליות, נפוצה גם התפיסה כי ביסקסואליות איננה נטייה מינית אמיתית או לגיטימית (ר' העלמה ביסקסואלית).

מחקרים מדעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002 נערך מחקר מדעי על קבוצה של גברים שזיהו את עצמם כביסקסואלים, אשר בדק את מידת הגירוי המיני של המשתתפים בחשיפה לפורנוגרפיה של גברים בלבד, לעומת פורנוגרפיה של נשים בלבד. המחקר מצא הבדלים של עד פי ארבעה במידת העוררות בין המינים‏[1]. המחקר, והמאמר בניו יורק טיימס שציטט אותו, נחשפו לביקורת על גודל המדגם והשיטות ששימשו את החוקרים למדידת משיכה מינית. לין קונוויי ביקרה את עורך המחקר, ג'יי מייקל ביילי, התייחסה להיסטוריה המחקרית השנוייה במחלוקת שלו והוסיפה שהמחקר לא הועמד למבחן חזרה על ידי חוקרים עצמאים. גם ארגון "ביסקסואלים בישראל" ביקר את המחקר, המתודיקה שלו ואת עצם ציטוטו בכלי התקשורת הישראלים, מבלי שבדקו את הביקורת המדעית העולמית שהופנתה כלפיו.

אופנת הביסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהביקורת נגד ביסקסואליות מתייחסת לאופנת הביסקסואליות (bisexual chic) שנפוצה בשנות השבעים בקרב גברים, ובשנות התשעים והאלפיים בקרב נשים. מבקרים טוענים שהיקף הביסקסואליות מנופח על ידי בני נוער וצעירים שאינם אלא מחקים סלבריטאים ביסקסואלים, בעיקר מוזיקאים ושחקנים, או שביסקסואליות היא שלב חולף בהתפתחות המינית, בו צעירים מתנסים בחוויות מיניות שלא יחזרו עליהן בבגרותם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בנדיקט קארי, ניו יורק טיימסביסקסואל? אין דבר כזה, באתר הארץ, 11 ביולי 2005


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באירופה · באפריקה · באמריקה · באסיה · באוקיאניה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
לקטגוריה · לפורטל