ביקורת מבנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בהנדסה אזרחית, ביקורת מבנים או בדק בית הוא רשימת בדיקות מקצועיות שתפקידן לעמוד על טיבו של מבנה או חלק ממנו, כגון דירה. הבדיקות האלו נעשות כדי לאתר ליקויי בנייה בנכס.

מה כולל בדק בית?[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדק בית כולל שלבים רבים, שמטרתם בדיקה של כל פרט הנדסי בנכס. כך יוכלו הבודקים – אנשי מקצוע מתחום הנדסת הבניין – לאתר ליקויי בניה, בעיות או מפגעים בכל רמה. הבדיקה נעשית גם בצורה ויזואלית, על ידי סריקה בסיסית של כל חלקי המבנה וגם באמצעות מכשירים משוכללים לאיתור מפגעים נסתרים כמו רטיבות בקירות.

בדק בית כולל למעשה סקירה ובדיקה של איכות כל המערכות והחלקים בנכס, כגון: מצב הקירות, החלונות, הדלתות, המרצפות, שלד הבניין, גג המבנה ויציבותו; איכות הבנייה, הסיוד והצביעה, ובדיקת מערכות החשמל והאינסטלציה.

הבדיקות הללו, מטבע היותן מקצועיות, מתבצעות בדרך כלל על ידי מהנדס בניין או מהנדס קונסטרוקציה, שמוסמך לאתר ליקויים כאלו, להחליט האם ניתן לתקן את הפגמים, ואם כן, כיצד יתוקנו ובכמה יסתכמו עלויות התיקונים.

שימושים של בדק בית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החשיבות של בדק בית טמונה בתועלת ובערך המוסף שהוא מביא לכל עסקת נדל"ן, בעיקר עבור אדם שעומד לפני קנייה של נכס. בעזרת ממצאי הבדיקה הקונה העתידי יכול להבין באיזה מצב נמצא הנכס. הבדיקה מונעת מצב של הונאה או אפשרות בה בעל הנכס הנוכחי מסתיר פרטים בעיתיים לגבי הדירה או הבית[דרוש מקור].

בדק בית מקצועי שנעשה על ידי חברה מוסמכת, יכול גם לשמש גם כראייה לכל דבר בבית המשפט. המסמך שמפיקה החברה בתום הבדיקה כולל פירוט לגבי כל ליקוי וכן הערכה לגבי עלויות התיקון שלו. במקרה ונוצרה מחלוקת לגבי תיקון ליקויים שונים בנכס במסגרת עסקת נדל"ן, המסמך שהוציאה חברת בדק הבית עשוי להיות זה שיכריע את הסכסוך.