בית הכנסת בהורדנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
"בית הכנסת הגדול" בגרודנה
Главная синагога Гродно Харальная сінагога y Горадні 2.jpg
פנים בית הכנסת
מדינה בלארוס
עיר גרודנה
אדריכל אייה פרונקין (Iya Frunkin)
סגנון אר-נובו
שנת הקמה 1902-1905
Главная синагога Гродно Харальная сінагога y Горадні.jpg
היכל בית הכנסת

בית הכנסת הגדול בהורודנה הוא בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר בחבר העמים. בית הכנסת נבנה בשנת ה'של"ח -1578 והוא נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים באירופה.

רב העיר באותו הזמן, הפוסק ההלכתי המפורסם רבי מרדכי יפה, מחבר ספרי ה"לבושים", הזמין את האדריכל האיטלקי סאנטי גוצ׳י ׁ(Santi Gucciׁׁׁ) לתכנן את בית הכנסת ונקרא אז ״בית הכנסת הגדול״. בשנת תרנ"ט - 1899 השתוללה שרפה בעיר שפגעה גם בבית הכנסת, בעקבות כך עבר הבניין שיפוץ יסודי שבמהלכו גם נוספו לו אגפים חדשים וחזיתו שונתה לחלוטין. בין השנים 1905-1902 נבנה בית הכנסת מחדש לפי תוכניותיו של אייה פרונקין (Iya Frunkin) בסגנון האר-נובו.

בית הכנסת נבנה במרכז רובע מגורי יהודי גרודנה במשך מאות שנים, ומשערים שגם קודם לבניין זה עמד במקום בית כנסת עשוי עץ, בבית הכנסת הייתה מקהלת משוררים וחזן, והוא היה לב הקהילה. הבניין הינו מדהים ביופיו, הוא נבנה בסגנון אקלקטי ומשלב בתוכו כמה סגנונות בניה, במרכזו ממוקם אולם התפלה המעוטר בעיטורי טיח מיוחדים.

כיום משמש בית הכנסת את הקהילה לתפילות בשבתות ובימי חול, להתכנסויות בימי חג ומועד, ולשיעורים ומועדונים.

היסטוריית הבניין, גילו, ויופיו מושכות אליו מבקרים רבים, יהודים ולא-יהודים, מבלרוס ומחוצה לה.

בשל גילו המתקדם של הבניין פגעו בו תלאות הזמן הן מהבחינה הקונסטרוקטיבית והן החזותית. כל מערכות הבניין זקוקות לחידוש. בינתיים, משתמשים בחדרים הפחות הרוסים שבבניין לפעילויות ולתפילות, אך בשל התרחבות הפעילות נוצר הצורך בשיפוצו

לקראת סוף שנת 2008 החלו עבודות שיפוץ ושיחזור החזית של בית הכנסת, עבודות אלו התאפשרו הודות לתרומתם רחבת הלב של משפחת רוהר (מיאמי – נ.י.), ובעזרתם הצמודה של איגוד הקהילות היהודיות. בית הכנסת הגדול בגרודנה, הינו בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר בחבר העמים, ואחד מבתי הכנסת המיוחדים והיפים באירופה כולה שנשתמרו עד ימינו אלו. בית כנסת זה נבנה בשנת ה'של"ח - 1578. רב העיר באותו הזמן, הפוסק ההלכתי המפורסם רבי מרדכי יפה, מחבר ספרי ה"לבושים", הזמין את  האדריכל האיטלקי סאנטי גוצ'י לתכנן את הבניין. בשנת תרנ"ט - 1899 השתוללה שרפה בעיר שפגעה גם בבית הכנסת, בעקבות כך עבר הבניין שיפוץ יסודי שבמהלכו גם נוספו לו אגפים חדשים וחזיתו שונתה לחלוטין.

ב-4 ביוני 2012, יום השנה לפטירתו של ד"ר פליקס זנדמן נפתח מוזיאון יהודי בבית הכנסת בגרודנו. במוזיאון מוצגים דמויות יהודיות מפורסמות שמוצאם מגרודנו, מסמכים וחפצים שקשורים בהיסטוריה היהודית של העיר, ובשנות השואה.

באמצע שנת 2013 שריפה חמורה פרצה בבית הכנסת והרסה לחלוטין את החדרים היחידים בתוך הבניין שהיו בשימוש, אולם התפילה והמטבח, עם כל הריהוט והציוד שבהם.

השריפה פרצה כתוצאה מהצטברות פיח בארובה הישנה של הבניין, דבר שגרם להתלקחות ולדליקה בבניין העתיק, אחד מבתי הכנסת העתיקים באירופה, שרק לא מכבר סיימו לשפץ את החזית הקידמית שלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת בהורדנה
P Architecture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אדריכלות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.