בנדיקטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בנדיקטין - Benedictine
Benedictine 01 08.jpg
סוג ליקר
יצרן
ארץ מוצא Flag of France.svg צרפת
מועד הכנה ראשוני המאה ה-19
צבע זהוב

בנדיקטין (צרפתית: Benedictine) הוא ליקר המיוצר בצרפת מ-27 סוגי צמחים. בנדיקטין מכונה גם "קיסר הליקרים". הליקר מבוסס על אלכוהול נייטרלי שמופק מסוכר סלק, ובו מושרים עשבי התיבול השונים. כמו כן, הוא מיושן במשך מספר שנים בחביות עץ אלון. משך הכנת כל בקבוק הוא 7 שנים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של משקה הבנדיקטין החלה במהלך תקופת הרנסאנס כאשר נזיר בנדיקטיני יצר משקה המורכב מתערובת של 27 צמחים ותבלינים מארבעת קצוות העולם. המשקה הפך לפופולרי מאוד בחצר המלך ועד מהרה הפך למפורסם והמשיך להיות מיוצר בידי הנזירים הבנדיקטינים עד לסוף המאה ה-18.

במהלך המהפכה הצרפתית, כמעט ואבדה נוסחת המשקה הייחודי כאשר אספן ספרים בורגני קנה את ספר הרישומים מהמנזר שהכיל בתוכו את המידע. האספן שלא ידע על האוצר המוחבא בידו השאיר את הספר בספרייה אשר בביתו שנים ארוכות עד שקרוב משפחתו, אלכסנדר לה-גרנד, מצא את נוסחת המשקה בין הלחשים שבספר והחליט על ייצור מיידי של המשקה הישן וקרא לו "בנדיקטין".

עד שנת 1873 הפך המשקה לפופולרי וייצרו כמאה וחמישים אלף בקבוקים ממנו באותה שנה, כתוצאה מכך החליט אלכסנדר לה-גרנד על הקמת חברה לשיווק הבנדיקטין וייצורו. בשנת 1882 אף הוקם מוזיאון מיוחד לייצור הבנדיקטין אשר שם הוא ממשיך להיות מיוצר עד היום.

כל בקבוק בנדיקטין נושא את ראשי התיבות D.O.M שמשמעותם "Deo Optimo Maximo" או בעברית "אלוהים, הטוב, האדיר".

כשרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחצר חב"ד נהגו האדמו"רים החל מהמהר"ש (רבי שמואל שניאורסון) לשתות בעת ההתוועדויות ונשיאת הדברים - ממשקה זה. לדוגמה, מובא בספר 'המשך תרס"ו' שכשסיים אדמו"ר הרש"ב כתיבת ספר זה, הוציא בקבוק "בנדיקטין" לו ולבנו יוסף יצחק "הריי"צ" וסיפר שגם אביו המהר"ש (רבי שמואל שניאורסון) כשסיים כתיבת ספר החסידות 'המשך וככה תרל"ז' הוציא בקבוק זה ושתה יחד עמו. הרבי מלובביץ' האחרון נהג גם הוא לשתות ולחלק ממשקה זה. בשנות הששים היה מי שהתעקש וחזר וטען בפני הרבי שישנה בעיה בכשרותו של המשקה, ומאז חדל הרבי מלחלקו.

הרב משה דוד גוטניק מאוסטרליה בדק את כשרות המשקה והתברר כי אין חשש שבמשקה מעורב יין, וממילא הוא כשר. גם הרב לנדא שלח את אחד מאנשי מערכת הכשרות שלו לברר את הנושא והוא חזר עם מסקנה דומה כי אין חשש כשרות, ועל סמך כך מתיר הרב לנדא שימוש במשקה באירועים שתחת השגחתו.

החברה שמייצרת את הבנדיקטין מייצרת גם את סוג בנדיקטין נוסף בשם B&B אשר במוצהר מעורב עם יין ואינו כשר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]