ברכיה (עוף)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgברכיה
Anas platyrhynchos male female quadrat.jpg
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: אווזאים
משפחה: ברווזיים
תת־משפחה: ברווזים מצויים
סוג: ברווזים משתכשכים
מין: ברכיה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Anas platyrhynchos
‏(ליניאוס, 1758)
תחום תפוצה
Anas platyrhynchos distribution map.png

בְּרֵכִיָּה (שם מדעי: Anas platyrhynchos) היא מין הברווז השכיח ביותר מכל סדרת האווזאים. נפוץ באזורים רבים בעולם.

תפוצה ואזורי מחיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפוצת מין זה רחבה ביותר וחולשת על כל היבשות, בעיקר בהמיספירה הצפונית, באירופה, אפריקה, אסיה, וכן באוסטרליה, ניו זילנד ובאיים רבים. אזור המחיה כמעט תמיד בקרבת אדמות פוריות או מקורות מים, מאחר שהמין ניזון מחסרי חוליות רבים השוכנים במים או באדמות אלו.

בישראל ניתן למצוא אותו בעיקר באזורים עמק החולה, שבע טחנות ולאורך הירקון.

תיאור המין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה גופו של הברכיה, הפך בשל תפוצתו לתיאור מבנה גופם של כל הברווזים. למין מקור שטוח ורחב ובעל שינים דקות. אורכו כ-58 ס"מ ומשקלו בערך ק"ג אחד. לזכר ראש בצבע ירוק, על הצוואר קולר לבן והחזה חום. הכנפיים והבטן לבנות-אפורות, קצה הזנב שחור. הנקבה חומה-אפורה בצבעי נוצותיה. לשני המינים רגליים כתומות ונוצות כחולות מבריקות במרכז הבטן הנתחמות בפס לבן ופס שחור, מוסתרות מתחת לכנף, אלו מהווים מאפיין בולט בזיהוי המין בשעת תעופה. מהירות תעופת הברכיה מגיעה לשמונים קמ"ש.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי עונת הרבייה, מתאספות הברכיות בלהקות ונודדות דרומה מהאזורים הצפוניים אל האזורים החמים יותר, שם מצוי המזון בשפע. הן ממתינות שם עד לתחילת עונת הרבייה ואז נודדות בחזרה לכיוון צפון. אולם, פריטים רבים נשארים באזורים הצפוניים גם כאשר מורגש מחסור במזון ובמחסה ומקימים אוכלוסיות קבועות שאינן נודדות.

קול הברווז המוכר לנו, שייך לנקבת הברכיה. לקול זה עוצמה רבה ונשמע למרחוק. הנקבה משמיעה קול זה כאשר היא מעוניינת למשוך לקרבתה זכרים.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונת הרבייה של הברכיה מתרחש באביב, לאחר החיזור בונה הברכיה קן וזוג הברכיות אינו נפרד עד לזיווג. דגירת הברכיה על ביצתה אורכת כ-28 יום. שעות אחדות לאחר שנולדו, הולכים האפרוחים אחרי אמם אל המים. אפרוחי הברכיה אינם מואכלים על ידי אמם אלא מלקטים מזון בעצמם.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברכיה ניזונה ממגוון רחב של מזון, כולל סוגי צמחיה שונים, חרקים, סרטנים, דגים, רכיכות ותולעים. מרבית המזון ניצוד מתוך המים. לעתים רחוקות, תחמוד הברכיה מזון מתוך אזורים חקלאיים וממשק האדם, על פי רוב זרעים וייבולים שונים.

המין והאדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל תפוצתו הרבה, הותר ציד מבוקר של המין במדינות רבות באסיה. מסביב לציד זה צמחה תעשייה גדולה התורמת לכלכלת האדם. כספים רבים מציד זה, נאספים על ידי ארגוני טבע ומתועלים לשמירה על אוכלוסיות של המין הנמצאים באזורי סיכון, בגלל דלדול בשטחי מחיה המתואמים למין. נצפית מגמה של הסתגלות המין לסביבתו של האדם, והרחבת מקום החיות אף לאזורים סמי-אורבאניים. אחד מתת מיניו הוא ברווז הבית שבוית על ידי האדם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]