בר גיורא (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישראל שוחט, מפקד ארגון "בר גיורא"

"בר גיורא" היה ארגון שמירה יהודי חשאי שפעל בראשית המאה ה-20 בארץ ישראל. מטרת הארגון הייתה לכבוש את השמירה במושבות היהודיות מידי הערבים והצ'רקסים ולהעבירה לידיים יהודיות.

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון בר גיורא נוסד בליל שמחת תורה, כ"ב בתשרי תרס"ח 29 בספטמבר 1907, באספה חשאית שנתקיימה בחדרו הקטן של יצחק בן צבי בבתי ורשה ביפו.‏[1] המשתתפים באספה היו קבוצת פעילים ממפלגת "פועלי ציון" היהודית-רוסית, נכחו במקום: יצחק בן צבי, ישראל שוחט, ישראל גלעדי, אלכסנדר זייד, ברלה שויגר, יחזקאל ניסנוב, משה גבעוני (גולדשטיין) שכינויו "יוזובר" בשם העיירה ממנה עלה ארצה, יחזקאל חנקין, צבי בקר. הארגון נקרא על שמו של שמעון בר גיורא, אחד ממנהיגי המרד הגדול. לתפקיד מפקדו נבחר ישראל שוחט[2] .

בתקופת העלייה הראשונה, עקב התגברות ההתקפות הערביות על המושבות היהודיות בשל ההתעוררות הלאומית אצל הערבים, החלו מוסרים היהודים את השמירה על היישובים לידי שומרים ערבים וצ'רקסים. לבני העלייה השנייה מצב זה לא התאים מבחינה אידאולוגית. הם האמינו שיש צורך בהעברת השמירה על היישובים היהודים לידיים יהודיות. מספר פעילים ממפלגת "פועלי ציון" החלו מגבשים מסגרת ארגונית, על מנת לכבוש את השמירה ולהעבירה לידיים יהודיות.

המשימה הראשונה שעמדה בפני הארגון החדש, "בר גיורא", הייתה כיבוש השמירה בחוות סג'רה ב-1907 מידי השומרים הצ'רקסים. חברי הארגון יסדו בסג'רה "קולקטיב חקלאי" בראשותו של מניה שוחט, שעיבד את אדמות החווה. לאחר כמה חודשים הצליחו אנשי "בר גיורא" לשכנע את מנהל החווה להעביר לידיהם את השמירה, לאחר שהוכיחו לו שהשומר הצ'רקסי מתרשל בתפקידו. כך הפכה חוות סג'רה למרכז הארגון.

בשנת 1908 פנה ועד המושבה מסחה (כפר תבור) לארגון במטרה להעביר את השמירה במושבה לידיים עבריות. חברי "בר גיורא" התלבטו אם לקבל את ההצעה, שכן מספר חבריהם היה מועט. בסופו של דבר, הסכימו החברים לקבל על עצמם את השמירה, בתנאי שיועסקו במושבה פועלים יהודים. מאז, הפך התנאי הזה לחלק בלתי נפרד מתנאי קבלת השמירה של הארגון.

הקיבוץ כפר גלעדי הוקם בשנת 1916 ונקרא תחילה "כפר בר-גיורא". לאחר שישראל גלעדי נפטר בשנת 1918 בגיל 32, החליטו חבריו לקרוא למקום על שמו - "כפר גלעדי".

עם התרחבות הצורך בשמירה היהודית הוקם על ידי מייסדיו של "בר גיורא" ארגון חדש בעל מסגרת רחבה יותר בשם "השומר". ארגון זה החליף למעשה את "בר גיורא", שחדל לתפקד באופן עצמאי. ארגון נוסף שהוקם על ידי אנשי בר גיורא הוא החורש - הסתדרות פועלים חקלאיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אברהם יערי, זכרונות ארץ ישראל, הוצאת המחלקה לענייני נוער של ההסתדרות הציונית, תש"ז, חלק שני, עמ' 835.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יצחק בן-צבי, עם "השומר", קובץ "השומר", תל אביב: הוצאת ארכיון העבודה, תרצ"ז-1937, עמ' 39.
  2. ^ בבמסגרת אסיפה זאת נקבעה גם סיסמת הארגון "בדם ואש יהודה נפלה, בדם ואש יהודה תקום"


מחתרות בארץ ישראל לפני קום מדינת ישראל

בר-גיוראהשומרהרועההגדעוניםארגון המגןניל"יהקיבוץההגנהפלמ"חאצ"ללח"יתנועת המרי העברי