גוטלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל החבל
מיקום גוטלנד בשבדיה

גוֹ‏טלנד (שבדית: Gotland, גוטנית: Gutland) הוא הגדול באיי הים הבלטי.

האי, ששטחו 3,140 קמ"ר, שוכן כ-90 ק"מ ממזרח לשבדיה היבשתית, והוא הגדול באייה של שבדיה. יחד עם איים קטנים בסמיכותו, הוא מהווה חבל ארץ - שהוא גם מחוז נפרד - מחוז גוטלנד, וקומין (מועצה מקומית). העיר המינהלית של קומין גוטלנד, שהיא גם בירת המחוז, היא ויסבי, והיא העיר היחידה באי.

בשנת 2008 התגוררו בגוטלנד מעט יותר מ-57,000 נפשות, שכלכלתן התבססה ברובה על חקלאות ועל תיירות. גידולים עיקריים באי הם חיטה ולפת. פני הארץ שטוחים; ההתרוממות המשמעותית ביותר היא 82 מטרים מעל גובה פני הים. העיר ההנזיאתית ויסבי, יושבת לחופו המערבי של החבל ומהווה את הבישופות שלו; אליה נקשרות כל הדרכים של האי והיא מהווה יעד תיירותי בינלאומי הודות לעיר העתיקה שבשנת 1995 הוכרזה כאתר מורשת עולמית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגוטלנד ישבו אנשים עוד טרם ההיסטוריה הכתובה. כ-42 אלף שרידים עתיקים נמצאו ברחבי האי, לרבות אבנים רוניות ועדויות מתקופת הברזל. כמרכז סחר שימש האי מוקדם יחסית, כך גם כתחנה חשובה לשודדי ים. בימי הביניים המוקדמים ידע גוטלנד עצמאות מסוימת ממרכז הכוח השבדי, ובהמשך - יריבויות בין הסוחרים הגרמנים שבאו לאי לבין הגילדות המקומיות הביאו למלחמת אזרחים שאותה יזם המלך מגנוס לדולוס, ב-1288. ב-1361 נכנס האי גוטלנד תחת שלטון הכתר הדני, ובשנת 1645, לראשונה, היה שבדי. הדנים פלשו שוב ב-1676 וכעבור 3 שנים עזבו, לא לפני שהרסו את המצודה בוויסבי. מלבד כיבוש רוסי קצר בזמן המלחמה הפינית - היה גוטלנד שבדי מאז ואילך.

שמו של האי - כמו גם שמם של אנשיו, הגוּ‏טים - מצביע על שיוכה הפרוטו-גרמאני של הקבוצה שיישבה את המקום, בדומה לגותים בדרום שבדיה. סיפורם של הגוטים עלה על הכתב בסאגות המוקדמות שתיארו את האי טרם התנצרותו.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוטלנד ממוקם בלב הים הבלטי, כ-90 ק"מ מחופי סמולנד שבשבדיה במערב, וכ-130 ק"מ מוונטספילס שבלטביה, במזרח. כאיים אחרים בים הבלטי, האי הוא מישור גירי, שהסלעים שמרכיבים אותו נוצרו לפני כ-430 מיליון שנה. בדרומו ובצפונו האי הוא צר, סלעי מאד ומפורץ, ובסמיכות לחלקיו אלה שוכנים איים קטנים, מהם שמהווים שמורות טבע וכן הפארק הלאומי אי החול של גוטלנד (Gotska Sandön). לעומת אלה, פנים-הארץ רחב, מישורי ופורה ומהווה את אחד מאזורי החקלאות העשירים בשבדיה. ככלל, גוטלנד וסביבתו מהווים יחידת סביבה טבעית מהייחודיות באזור זה של העולם. עולם החי כולל את המין הקדום ביותר של כבש שחי בשבדיה.

עם אביבים קרים וחורפים מתונים, אקלימו הימי-מתון של החבל הופך אותו לאחד האזורים שטופי-השמש במדינה.

האי הוא המחוז היחידי מבין מחוזות שבדיה שכל שטחו מהווה עירייה אחת.

יישובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד הבירה ויסבי (22,236 תושבים ב-2005), אף לא יישוב אחד בגוטלנד עולה על 2,000 נפש. שבעה יישובים מונים יותר מ-500 תושבים: הֵמְסֵה, סְלִיטֶה, קְלִינְטֶהָמְן, וִיבְּלֶה, רוּמָקְלוֹסְטֶר, פוֹרֶסוּנְד ולַרְבְּרוּ.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצורות משקעיות אופייניות באי פורה

הדמות הגוטלנדית המוכרת ביותר בעולם היא ככל הנראה גיבורתהּ‏ הספרותית של אסטריד לינדגרן, בילבי בת-גרב, שחיה בווילה מצחיקולה. הדיאלקט שמדובר בפי תושבי גוטלנד נחשב מהייחודיים בין המבטאים השונים בשבדיה. האי נמנה עם יעדי התיירות הפופולריים ביותר במדינה, בשל התרבות והאקלים.

הכבש שמקורו בחבל נאכל כמוצר-בשר יוקרתי בשבדיה.

גוטלנד אירח מספר רב של סרטי קולנוע שצולמו בו, בהם כל גרסאות בילבי בשבדית, וכן ארבעה סרטים שצילם אינגמר ברגמן על האי הקטן פוֹרה.

גוטלנד גם אירח את "משחקי האיים" של שנת 1999, של איגוד משחקי האיים הבינלאומי[1].

סמלי גוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל חבל גוטלנד - שהוא גם סמל המחוז - מציג רקע כחול שעליו איל בכסף וזהב, כשמאחוריו עמוד עם צלב ודגלון באדום וזהב.

סמל הקוֹ‏מין (עיריית גוטלנד) זהה לסמל המחוז פרט לכך שהרקע אדום במקום כחול.

סמלים נוספים של החבל:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]