גוסטאבו דודאמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גוסטאבו דודאמל

גוסטאבו אדולפו דודאמל ראמירסספרדית: Gustavo Adolfo Dudamel Ramirez; נולד ב-26 בינואר 1981) הוא מנצח ונצואלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דודאמל נולד בברקיסימטו, ונצואלה. הוא למד מוזיקה מגיל צעיר והחל לנגן בכינור בגיל 10. כעבור זמן קצר החל ללמוד קומפוזיציה. הוא למד בקונסרבטוריון חסינטו לארה ומורו לכינור שם היה חוסה לואיס חימנז. משם המשיך ללימודים אצל חוזה פרנסיסקו דל קסטיו באקדמיה הלטינו-אמריקאית לכינור. בגיל 12 החל לנגן ככנר ראשון בתזמורת הנוער של ברקיסימטו ובגיל 13 גם ניצח עליה כמחליף מזדמן למנצח, שחלה. בצורה מסודרת החל ללמוד ניצוח בשנת 1996, אצל חוסה אנטוניו אבראו, והתמנה למנהל מוזיקלי של תזמורת הנוער הלאומית "סימון בוליבר" של ונצואלה בשנת 1999, שאיתה גם יצא למסע קונצרטים בינלאומי בסיציליה, רומא, ברלין, מינכן ווינה, ובמקומות נוספים.

אחרי שזכה בתחרות ניצוח על שם גוסטב מאהלר בשנת 2004, השתתף בכיתת אמן של קורט מאזור בלונדון. שמו של דודאמל החל להתפרסם והגיע לידיעתם של מנצחים כמו סר סיימון ראטל וקלאודיו אבאדו, שנענה להזמנות לנצח על תזמורת סימון בוליבר בוונצואלה.

דודאמל ניצח לראשונה על תזמורת פילהרמוניה ועל הפילהרמונית של לוס אנג'לס, בין השאר, בשנת 2005, וכן חתם על חוזה עם חברת ההקלטות דויטשה גראמופון. בשנת 2006 הופיע עם עוד תזמורות ברמה בינלאומית, ביניהן התזמורת הסימפונית של ברמינגהם, התזמורת הסקסונית הממלכתית של דרזדן והפילהרמונית המלכותית של ליברפול. הוא הוזמן לכהן כמנצח ראשי של התזמורת הסימפונית של גוטנבורג משנת 2007.

ביולי 2006 ניצח דודאמל על התזמורת הפילהרמונית הישראלית בפסטיבל ספולטו באיטליה. היה זה המפגש השני שלו עם התזמורת, אחרי ששנה קודם לכן החליף את זובין מהטה בניצוח על הסימפוניה החמישית של מהלר. התזמורת התפעלה מגישתו הרעננה והנלהבת. דודאמל התבקש להחליף את זובין מהטה, ששבר את רגלו, בסדרת קונצרטים מיצירות מהלר. הוא ניצח על התזמורת גם בחגיגות השבעים להיווסדה, בדצמבר 2006, יחד עם לורין מאזל, קורט מאזור, ואלרי גרגייב וזובין מהטה.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוסטאבו דודאמל בא ממשפחה מוזיקלית. אביו היה נגן טרומבון בתזמורת סימפונית ואמו הייתה זמרת סופרן. דודאמל נשא לאישה את חברתו משנים, אלואיזה מאטורן, בשנת 2006, בקראקס. תזמורת הנוער הלאומית סימון בוליבר חברה לסקולה קנטורום לשוות לאירוע אופי של חגיגה מוזיקלית מיוחדת במינה. החתונה נערכה בקתדרלה באוניברסיטה הקתולית במונטאלבאן, פרוור של קראקס. מאטורן, ילידת ונצואלה, היא רקדנית בלט ושואפת לקדם את הקריירה שלה כסופרת פוליטית בשנים הבאות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]