גימלי (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גימלי (גמד לוחם עם גרזן קרב) - בגילומו של ג'ון ריס-דייוויס, בסרטי "שר הטבעות" של פיטר ג'קסון

גימלי הוא דמות בדיונית המופיעה בספר שר הטבעות מאת ג'ון רונלד רעואל טולקין.

גימלי בעולמו של טולקין[עריכת קוד מקור | עריכה]

גימלי, בנו של גלואין, הוא גמד מעמו של דורין. גימלי נולד בהרים כחולים שבחוף המערבי של הארץ התיכונה. גימלי הוא לוחם ללא חת והנשק המועדף עליו הוא גרזן קרב או קרדום. הוא התנדב ללוות את ההוביט פרודו בגינס במסעו להשמיד את הטבעת האחת. יחד איתו מלווים את פרודו ההוביטים סאם גמג'י, מרי ופיפין, בני האדם אראגורן ובורומיר והאלף לגולס. בהתחלה, לגולאס וגימלי חשדנים ועוינים אחד כלפי השני עקב יריבות עתיקת-שנים בין גמדים לאלפים, אך במהלך המסע הם שוברים את מסכת העוינות והדעות הקדומות ונהיים ידידים בנפש. לפי "הספר האדום של המצעד מערבה" (Red Book of Westmarch), יש הטוענים שגימלי נסע ביחד עם לגולס לארצות האלמוות של האלפים. גימלי קיבל אישור כניסה בהשפעת גלדריאל (אותה הרשים בעדינותו ואצילותו) והיה הגמד הראשון שהגיע לשם.

בידי מעריציו הוא נקרא לעתים Gimli Gloinson או Gimli Elfriend.

גימלי בספר שר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחוות הטבעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

גימלי מגיע ביחד עם אביו גלואין אל המועצה הגדולה שזימן אלרונד אדון ריבנדל. בריבנדל הוא לומד על הטבעת האחת ועל כך שמחליטים להשמידה על ידי זריקתה ללב הר האבדון (הר הגעש בו היא חושלה) שנמצא בלב מורדור - ממלכת הצללים של סאורון. המחלוקת ארוכת השנים בין הגמדים לאלפים של הארץ התיכונה והחשדנות הכללית בין שלושת הגזעים גורמת למריבה גדולה שפורצת ובסופה ההוביט פרודו בגינס מתנדב לקחת את הטבעת בעצמו למורדור. גימלי מתנדב, יחד עם אראגורן ובורומיר בני האדם, לגולס האלף, גנדאלף המכשף וההוביטים סאם גמג'י, מרי ופיפין ללוות את פרודו בבטחה עד ליעדו. כך נוצרת "אחוות הטבעת".

במהלך המסע להשמדת הטבעת חל תהליך של התקרבות והתיידדות בין גימלי הגמד ללגולס האלף. בין הגמדים והאלפים שררה איבה בת אלפי שנים. האלפים ראו בגמדים יצורים גסים, חמדנים וחסרי חן ואילו הגמדים ראו באלפים סנובים מתנשאים שלעולם לא יוכלו להעריך גמדים ולהבין לליבם. תהליך זה מתבטא ביצירת ידידות ובשבירת דעות קדומות - כאשר גימלי מראה ללגולס שהוא לא מה שהוא חשב בנוגע לגמדים ואילו לגולס מראה לגימלי שהאלפים יכולים להעריך את התכונות האציליות של הגמדים.

במכרות מוריה, גימלי מגלה רגשנות לא צפויה, לנוכח קאזאד-דום, ממלכת הגמדים המפוארת של באלין שנחרבה בידי האורקים והבאלרוג, ואף מסתכן בחייו כדי להביט במימיו הצלולים של קאלאד-זרם. לגולס מנחם אותו. במכרות מוריה מאבדת החבורה את גנדאלף, דבר הגורם לגימלי להרגיש אשם, מאחר שהוא המליץ בחום על הדרך הזו.

כאשר הם מגיעים ליער לות'לוריין, משכנם של האלפים קלבורן וגלדריאל, גימלי זוכה לטיפול גרוע מהשומרים בגלל שהוא גמד. השומרים דורשים ממנו ללכת בעיניים קשורות וגימלי מסרב. אראגורן ולגולס, כדי למנוע אלימות, מסכימים אף הם ללכת בעיניים עצומות למרות מעמדם הגבוה בקרב האלפים. כאשר הם ניצבים בפני האדון והגבירה, קלבורן נוזף בחבורה על מעברם דרך מכרות מוריה ואובדנו של גנדאלף ומטיח ביקורת בגמדים ששיחררו את השד הנורא הזה מרבצו. להפתעתו הרבה של גימלי, הגבירה גלדריאל זהובת-השיער מפייסת אותו במילים חמות ומביעה הבנה לכאבו הגדול, תוך שזירת שמות בשפת הגמדים (קאזאד-דום, קאלאד-זרם). גימלי מתרשם ומתרגש עמוקות מחביבותה של הגבירה ומחזיר לה מחמאות במילים חמות לא פחות ואומר לה שהיא יפה יותר מכל אבני החן שבמעמקי ארץ (מחמאה אדירה כאשר היא באה מפיו של גמד). בעקבות מפגש זה, גימלי ולגולס נהיים ידידים טובים, אם כי לגולס עדיין הסתכל עליו מלמעלה (תרתי משמע). כאשר החבורה עוזבת את מעונה, גלדריאל מצווה על כל אחד מבני החבורה לבקש מתנה ומעניקה להם חפצי קסם. גימלי לא מבקש שום אוצר ושום חפץ קסם. בהתחלה הוא איננו רוצה כלום ורק מברך את גלדריאל על יופיה וחביבותה, אך אחרי שהיא מתעקשת הוא מבקש 3 תלתלים משערה הזהוב. גלדריאל מתרגשת מהמחווה האבירית של הגמד ונעתרת לבקשתו. אקט זה של גימלי, שבר בקרב אלפים רבים את הסטריאוטיפ של הגמד החמדן ותאב הבצע.

שני הצריחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוש הכבוד הגבוה של גימלי מסבך אותו בצרות גם כאשר החבורה נקלעת למפגש עם פרשי רוהאן. אחרי מרדף ממושך בעקבות האורוק-האי שחטפו את מרי ופיפין, פוגשים אראגורן, לגולס וגימלי את איאומר, שמוביל 105 פרשים אחרי שרדף אחרי גדוד האורקים שחטף את מרי ואת פיפין, והשמיד אותו. גימלי כועס כאשר איאומר מדבר סרה בגלדריאל וגימלי אומר לו שילמדו לקח. בסופו של דבר אראגורן מצליח לנטרל את הפוטנציאל המסוכן לאלימות ומפייס בין שני הצדדים.

בקרב על נקרת הלם גימלי מוכיח את ערכו הרב כלוחם ללא חת. הוא מציל את חייו של איאומר ונלחם אחוז תזזית בהמוני האורוק-האי שמסתערים על המבצר. גימלי ולגולס פוצחים בתחרות שחיטת-אורקים, בה גימלי וגרזנו הבלתי-נלאה מנצחים את לגולס וקשתו בתוצאה 42-41. לגולס לא מצטער על הפסדו, אלא שמח לראות שידידו נשאר בחיים, שכן בזמן שלגולס ואראגורן התבצרו עם תיאודן המלך במבצרו, גימלי נותר למטה עם החיילים להילחם בהמוני האורקים ולהגן על המערות הנוצצות בהן התחבאו נשות וילדי רוהאן. בעקבות הקרב, לגולס - שחשב על גמדים כיצורים מגושמים וחסרי חן - מתחיל להעריכם כלוחמים ללא חת ובעלי מיומנות רבה.

אחרי הקרב, גימלי פוצח בפני לגולס בשיר על המערות הנוצצות ומתאר בפיוטיות את יופיין הרב. דבר זה מפתיע ביותר את לגולס, שכן מעולם לא חשב שהגמדים הגסים והפשוטים יוכלו לעלות על האלפים העדינים ביופי שירתם. גימלי מנצל את ההפתעה כדי לסחוט מלגולס הבטחה לבקר ביחד במערות, כאשר המשימה תושלם. בתמורה, לגולס סוחט מגימלי הבטחה לבקר ביחד ביער פאנגורן.

שיבת המלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

גימלי ולגולס ממשיכים ללוות את אראגורן בנאמנות, ואף נכנסים איתו לדרך המתים של דימהולט שבתוך ההר. גימלי מעריך את לגולס בעקבות חוסר הפחד שלו מלהיכנס למערה החשוכה, למרות שהוא מת מפחד.

בקרב האחרון נגד צבאותיו של סאורון מול השער השחור של מורדור, גימלי מציל את חייו של פיפין כאשר הוא מגלה את רגלו מתחת לגופת טרול ומונע ממנו להימחץ למוות.

אחרי שסאורון הובס והטבעת האחת הושמדה, גימלי מטייל עם לגולס במערות הנוצצות וכן ביער פאנגורן. אחרי כן, גימלי לוקח שבט מבני עמו מן ההר הבודד ארבור ומתיישב במערות הנוצצות של אגלארונד (Aglarond), שנמצאות מאחורי נקרת הלם. גימלי מייסד שם קהילת גמדים פורחת ומשגשגת, שמסייעת בשיקום כל ממלכות הארץ התיכונה שנפגעו במלחמת הטבעת מול צבאות מורדור.

אחרי שארגורן מוכתר למלך גונדור, גימלי מגייס בנאים מבני עמו ומסייע לו לשקם את מינאס טירית, שנפגעה קשות במלחמה נגד צבאות מורדור. חרשי הגמדים בונים למינאס טירית שער חדש, העשוי פלדה ומיתריל, ומסייעים לה בשיפוץ החומות והמבנים השונים. כמו כן, גימלי ובני עמו משפצים את מבצר הורנבורג של רוהאן ומרחיבים באופן ניכר את המערות. אחרי מלחמת הטבעת חזר גימלי לאגלרונד עם גמדים מארבור, והקים שם את ממלכתו, אשר נהפכה לממלכת הגמדים החזקה והעשירה ביותר בעידן הרביעי.

אחרי שהגיע זמנו של גימלי, מספרים שלגולס בנה ספינה אפורה ושט כשגימלי עמו אל ארצות האלמוות שבמערב. הוא היה הגמד הראשון שהואלאר התירו לו לעשות זאת.

בסרטים של פיטר ג'קסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרטי "שר הטבעות" של פיטר ג'קסון, גימלי מגולם על ידי השחקן ג'ון ריס-דייוויס. רייס-דיוויס נבחר בגלל גודלו, דבר שהקל על האפקטים המיוחדים בסצינות של גימלי וההוביטים. רייס-דיוויס גם דובב את האנט זקן-עץ.

בסרט גימלי חמוש בגרזן דו-להבי דו-ידני, בצמד קרדומים חד-ידניים (אחד מהם הוא "גרזן הליכה") ובפגיונות הטלה. הוא עוטה שריון שרשראות וחובש קסדת פלדה (בניגוד לשאר בני החבורה שלבושים רק בשריון עור). בספר לעומת זאת, הוא חמוש רק בגרזן אחד.

בסרט, האישיות של גימלי היא הגזמה של סטריאוטיפ הגמד הגס, הקשוח, ה"קוטר" ואוהב הקרבות. גימלי משמש בסרט בעיקר כאתנחתא קומית (comic relief) והידידות שלו עם לגולס לא מפותחת בסרט (אם כי לא מעט בדיחות ורגעים קומיים מבוססים על היריבות ביניהם).

מעריצים רבים לא אהבו את הזלזול בגימלי בסרט והפיכתו לבדיחה מהלכת. ברם, את ההפוגה הקומית הוא מספק בהצלחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]