גלות הצ'רקסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תושבי ההרים עוזבים את כפריהם, ציור משנת 1872 מאת פיוטר גרוזינסקי

גלות הצ'רקסים או רצח העם הצ'רקסי הוא ניסיון ההכחדה המכוון והשיטתי של האוכלוסייה הצ'רקסית על ידי האימפריה הרוסית בתום המלחמה הרוסית-צ'רקסית. ההערכה הרווחת היא כי מספר הנספים הצ'רקסים – גברים נשים וטף – נע סביב מיליון וחצי (על פי הערכתו של הפרופסור הגרמני קרל פרידריך ניומן), בנוסף, קרוב ל-90% מהאוכלוסייה המקומית גורשו מבתיהם ורבים מצאו את מותם במהלך הגירוש. האסון הצ'רקסי נחשב לרצח העם הגדול ביותר במהלך המאה ה-19[דרוש מקור].

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2 ביוני 1864 (21 במאי לפי הספירה הרוסית) הסתיימה באופן רשמי המלחמה הרוסית-צ'רקסית שנמשכה מעל ל-100 שנה. הניצחון הרוסי הביא לגירושם של העמים המקומיים ממולדתם ונסיונות לאלץ את האוכלוסייה המקומית להתנצר. תושבים אשר התנגדו לגירוש נטבחו ורבים מצאו את מותם במהלך הגירוש, בין אם זה בהרים המושלגים של הקווקז ובין אם זה במימי הים השחור דרכו גורשו רבים מהצ'רקסים באמצעות ספינות רעועות לרחבי האימפריה העות'ומאנית.

על פי המספרים הרשמיים של הצארות הרוסית, מעל 400,000 צ'רקסים נהרגו, קרוב לחצי מיליון גורשו לאימפריה העות'ומאנית ורק 80,000 נותרו בקווקז. ההערכה היא שהמספרים גבוהים בהרבה - על פי הערכתו של הפרופסור הגרמני ניומן, מספר הנרצחים הצ'רקסים נע סביב מיליון וחצי, בעוד שהצ'רקסים טענו למספר הקרוב לארבעה מיליון (ככל הנראה, מספר זה כולל גם עמים קווקזים אחרים בנוסף לצ'רקסים).

יום הזיכרון הצ'רקסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יום הזיכרון הצ'רקסי

כיום בוחרים הצ'רקסים לציין את זכר גלות הצ'רקסים באמצעות יום זיכרון החל ב-21 במאי. בשנים האחרונות נעשו נסיונות לקבל הכרה בינלאומית, כמו כן נעשה נסיון לקבל את הודאתה של ממשלת רוסיה באחריותה לגלות הצ'רקסים אך ללא הצלחה, יתרה מכך, על פי הממשל הרוסי, הרפובליקות הצ'רקסיות בקווקז אוחדו בהסכמה לפני כ-450 שנה. ב-2007, הנסיון הרוסי לציין את ה"איחוד" נתקל בזעם מצידם של הצ'רקסים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]