גראנד פרי רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גראנד פרי רוסיה (Гран-при России; Russian Grand Prix) הינו מרוץ מכוניות במסגרת הספורט המוטורי של פורמולה 1 שעתיד להיערך בעמק אימֶרֵט בפארק האולימפי של סוצ'י, החל מ-2014 והוא עתיד להיות הגראנד פרי הראשון ברוסיה, לאחר הפסקה בת מאה שנה מאז הגראנד פרי האחרון שנערך במדינה.

באוקטובר 2010 נחתם הסכם עם התאחדות המכוניות הבינלאומית (FIA) לפיו הגראנד פרי ייערך ברוסיה עד 2020, עם אפשרות להארכה. על ההסכם חתם המרכז לבניית קומפלקס אומגה במחוז קרסנודאר, כאשר לוקאויל, חברת רוסטכנולוגיה, מגאפון וחברת האלמנט הבסיסי של אולג דריפסקה מהווים ערובה פיננסית.

תיאור המסלול

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרוץ המכוניות הראשון שנערך ברוסיה, התקיים ב-11 באוקטובר 1898 בסנקט פטרבורג[1], 7 רכבים בלבד השתתפו במרוץ ולאלוף הוכתר פאבל בליאייב, שזכה עם רכב Clement הצרפתי. יש לציין כי אותו היום היה קריר מאוד והכביש היה חלקלק.

ב-7 ביוני 1913 נערך שוב גראנד פרי רוסיה בסנקט פטרבורג הבירה - גראנד פרי סנקט פטרבורג של מועדון הרכבים (Гран-при Санкт-Петербуржского автоклуба ,СПАК), כאשר ג. סובורין הגיע למקום הראשון ברכב הבנץ. במקום השני והשלישי זכו בהתאמה איבנוב (ברכב Russo-Baltique C24/58) ונוטומבּ ברכב Bergmann-Metallurgique.

ב-31 במאי 1914 נערך הגראנד פרי השני, ושוב זכה רכב הבנץ הגרמני, הפעם בהנהגת וילי סקול.

ב-1982 ברני אקלסטון, יו"ר פורמולה 1, החל לערוך דיונים, עם ראשי הספורט המוטורי בבירה"מ לערוך את גראנד פרי ברית המועצות, אלא שקשיים ביורוקרטיים שונים מנעו את קיום התחרות.

ב-2001, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע כי קיימות תוכניות לסלילת כביש מיוחד למירוצי מכוניות - כביש פולקובו, בסמוך לנמל התעופה הבינלאומי פולקובו בסנקט פטרבורג, אלא שהתוכניות נותרו על הנייר בלבד. ב-2003 עיריית מוסקבה הודיעה על סלילת כביש ברובע מולז'אנינוב בצפון מוסקבה שיותאם למירוצי פורמולה 1, אלא שההסכם בוטל והעירייה הודיעה על בניית מסלול מירוצים ליד וולקולאמסק, במחוז מוסקבה, מסלול המירוצים החדש קיבל את השם Moscow Raceway. במרץ 2008 נפגשה מושלת סנקט פטרבורג, ולנטינה מטוויינקו עם יו"ר FIA, ברני אקלסטון, בניסיון להביא לעריכת מירוץ פורמולה 1 בסנקט פטרבורג, אלא ששוב לא יצא מזה דבר.

ב-2010 ויטאלי פטרוב היה לרוסי הראשון שמתחרה כנהג בפורמולה 1, כאשר הצטרף לקבוצת רנו.

אלופי גראנד פרי רוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה נהג רכב מקום
1913 Flag of Germany.svg וילי סקול בנץ סנקט פטרבורג
1914 Flag of Russia.svg סובורין בנץ סנקט פטרבורג

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אף שמבחינה היסטורית זהו מירוץ המכוניות הרוסי הראשון הוא לא נכלל רשמית כמירוץ גראנד פרי. מירוץ הגראד פרי הראשון ברוסיה נערך ב-1913.