גרינפיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
לוגו גרינפיס

גרינפיסאנגלית: Greenpeace) הוא ארגון בינלאומי לא ממשלתי, הפועל למען הגנה על איכות הסביבה ומשרדו הראשי באמסטרדם.

הארגון משתמש בשיטות פעילות ומחאה יצירתיות לא אלימות, בהן פעולה ישירה, שתדלנות ומחקר כדי לחשוף בעיות וליקויים סביבתיים גלובליים, ולהציע פתרונות ריאליים לעתיד ירוק, נקי ובריא. מטרתו של גרינפיס היא להבטיח את יכולתו של כדור הארץ לקיים בהצלחה את החיים על כל מיגוונם.

גרינפיס נוסד בקנדה בשנת 1971. ראשיתו של הארגון הייתה בפעולות מחאה ומאבק נגד הניסויים הגרעיניים התת-קרקעיים שבוצעו בידי ארצות הברית באי אמצ'יטקה שבשרשרת האיים האלאוטיים שבדרום מערב אלסקה. נכון לשנת 2012 יש לארגון משרדים ביותר מ-40 מדינות, ביניהן ישראל, ויש לו נוכחות ופעילות כלל-עולמית.

פעולותיו המפורסמות הן בתחומי מניעת ניסויים גרעיניים, הפסקת ציד הלווייתנים ושימוש במקורות אנרגיה מתחדשים.

תקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערימת גללי פרות בהפגנת מחאה של גרינפיס בברזיל כנגד תוצאות מכרז להקמת מפעל הידרואלקטרי

בשנת 1985 שימשה ספינה של גרינפיס בשם Rainbow Warrior להפגנה נגד הניסויים הגרעיניים שערכה צרפת באטול מורורואה שבאוקיינוס השקט. בעקבות ההפגנה הורתה ממשלת צרפת לפוצץ את הספינה. בעת שעגנה בנמל אוקלנד שבניו זילנד, הוצמדו אליה שתי פצצות שגרמו לטביעתה, תוך שהן גורמות למותו של צלם שהיה על הספינה. שני האחראים למעשה, קצינים בצבא צרפת, נעצרו. לאחר לחץ ציבורי שנמשך שנתיים, הסכימה ממשלת צרפת לשלם לארגון גרינפיס פיצוי בגובה 13 מיליון דולר ניו זילנדי. ב-9 ביולי 2005 פרסם העיתון הצרפתי לה מונד ידיעה כי פעולת החבלה בוצעה באישורו האישי של נשיא צרפת דאז, פרנסואה מיטראן.

גרינפיס ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל פעיל משרד גרינפיס המקומי כחלק מגרינפיס ים-תיכון שמאגד את טורקיה, לבנון, ישראל ו-מלטה. הסניף הישראלי בולט במאבקים בנושא מקורות אנרגיה ירוקה ומלחמה בזיהום האוויר והים, ובקמפיין רעלים ושפכים. בין פעילויותיו: מאבק כנגד הקמתה של תחנת-כוח פחמית שנייה באשקלון, מאבק נגד טכנולוגיה גרעינית וליצירת מזרח תיכון נקי מנשק ואנרגיה גרעינית, מאבק נגד הזרמת שפכים ובוצה לים התיכון, מניעת זיהום נחל קישון על ידי מפעלים, מניעת שימוש ברעלים בתעשייה. הארגון גם מעודד חינוך ומודעות בציבור הרחב לערכי השמירה על הסביבה והגנה על כדור הארץ ברמה הגלובאלית והמקומית כאחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גרינפיס בוויקישיתוף