גרשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גֵרְשׁוֹן או גֵּרְשֹׁם[1] - דמות מקראית, בנו הבכור של לוי בן יעקב. אחיו הם קהת ומררי. בניו הם לבני ושמעי. מסופר עליו בתנ"ך בספר בראשית,‏[2] בספר במדבר, בספר יהושע ובספר דברי הימים.‏[3]

על צאצאיו נמנה אסף בן ברכיהו, שהיה משורר בימי דוד המלך.

בני גרשון במדבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במניין בני ישראל בספר במדבר, בני גרשון מנו שבעת אלפים וחמש מאות גברים מגיל חודש ומעלה‏[4]. נשיא השבט היה אליסף בן לאל[5]. עקב כך שבני גרשון היו משבט לוי, הם היו ממונים על נשיאת המשכן. תפקידם היה לשאת את יריעות המשכן, האוהל, המכסה ומסך הפתח של אוהל מועד. בנוסף לכך, הם גם נשאו את כל קלעי החצר של המשכן ואת מסך שער החצר יחד עם כל הכלים והמיתרים ששימשו לקלעים. מי שנשא את המשכן היו אך ורק הגברים שהיו בני שלושים עד חמישים ומספרם היה אלפיים שש מאות ושלושים‏[6], והממונה על נשיאת המשכן היה איתמר בן אהרון הכהן, שהיה גם ממונה על בני מררי.

עבודתם לא הייתה נשיאת כלי הקודש כמו בני קהת, לכן כאשר הנשיאים נתנו ללויים עגלות לצורך נשיאת המשכן, הם קיבלו שתי עגלות צב שנמשכו על ידי ארבעה פרים‏[7]. לבני מררי, שעבודתם הייתה קשה יותר- כי הם לא נשאו יריעות אלא קרשים, נתן משה רבינו ארבע עגלות‏[8].

בחנייתם של בני ישראל במדבר, בני גרשון חנו בצד מערב של המשכן, שם חנה גם דגל מחנה אפרים[9]. במסעות, בני גרשון נסעו יחד עם בני מררי, כשהם נושאים את המשכן, אחרי דגל מחנה יהודה ולפני דגל מחנה ראובן[10].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך מופיע בספר דברי הימים א', פרק ו'.
  2. ^ ספר בראשית, פרק מ"ו, פסוק י"א.
  3. ^ ספר דברי הימים א', פרק ו'.
  4. ^ ספר במדבר פרק ג' פסוק כב'
  5. ^ ספר במדבר פרק ג' פסוק כד'
  6. ^ ספר במדבר פרק ד' פסוק מ'
  7. ^ ספר במדבר פרק ז' פסוק ז'
  8. ^ ספר במדבר פרק ז' פסוק ח'
  9. ^ ספר במדבר פרק ג' פסוק כג' ופרק ב' פסוק יח'
  10. ^ ספר במדבר פרק י' פסוקים יד'-יח'
Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.