ג'וזפה מציני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'וזפה מציני

ג'וזפה מצ'יניאיטלקית: Giuseppe Mazzini;‏ 22 ביוני 1805 - 10 במרץ 1872) היה פטריוט, פילוסוף ופוליטיקאי איטלקי. הוגה דעות בולט של הרעיון הלאומי ומנהיג התנועה לאיחוד איטליה. בגלל פעילותו נאלץ לחיות שנים רבות בגלות − בצרפת, בשווייץ ובאנגליה. מטרת פעילותו הייתה לאחד את מדינות איטליה ולהקים בה רפובליקה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן מה שימש עורך דין, אולם עד מהרה החליט להקדיש עצמו לקריירה מדינית, מתוך שאיפתו לשחרר את איטליה מעולה של אוסטריה. באותה תקופה הייתה איטליה מחולקת למספר מדינות קטנות וחלשות. מציני ביקש לאחד מדינות אלו תחת מרותה של ממשלה מרכזית. ב-1830 הצטרף אל ה"קרבונארי", מפלגה ששמה לעצמה מטרה לאחד את איטליה. הוא פעל באומץ לב ובמרץ להגשמת מטרתו ועל פעילותו זו הוגלה מאיטליה. שנים רבות הוא חי בגולה, בין היתר בצרפת, בשווייץ ובאנגליה. בכל מקום שבו שהה, קיים קשר עם המפלגה הליברלית הרפובליקאית האיטלקית. הוא התאכזב מן ה"קרבונארי", שסבר כי אינם מגשימים את שאיפתם, וב-1832 ארגן מפלגה קטנה - "איטליה הצעירה", במגמה לאחד את איטליה. הוא תכנן עם אנשי התנועה את המרידה בפיימונטה ואת הפלת בית סבויה, אולם שני הניסיונות נכשלו.

במהפכות 1848 במילנו, בפיימונטה, בטוסקנה וברומא שהה באיטליה והיה למנהיגה של רפובליקה רומית קצרת ימים. אף על פי שממלכת איטליה, שהוקמה ב-1861 על ידי בית סבויה, שלטה באיטליה מאוחדת, לא ראה בכך את התגשמות חזונו בדבר רפובליקה איטלקית. ב-1870 ארגן מרד רפובליקני בפלרמו. המרד נכשל, אך מציני קיבל חנינה.

בימיו האחרונים ניסה להפריד את הדת מן המדינה באיטליה. הוא מת בפיזה ב-1872, בהלוויתו בגנואה לקחו חלק למעלה מ-100,000 איש.

תפיסתו הלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מציני תרם להתפתחות הגדרת הלאומיות. לתפיסתו הלאום מהווה אמצעי למימוש עצמי של הפרט. הוא רואה בגבולות בין הלאומים תופעה טבעית-דתית, ומסעות כיבוש מעבר לגבולות אלו נוגדים את רצון האל. מציני דיבר על הלאום כמעין משפחה בעלת קשר דם, שלה ערכים, שפה, מטרות משותפות, ואף תפקיד מוגדר בהתפתחות ההיסטורית האנושית. אומה, לפי מציני, היא אהבת המולדת. הוא מדבר על הקשר בין האדם לבין האדמה עליה הוא נמצא, המכוננת את זהותו. הוא תקף את תפיסת ה"לאומיות הבדלנית" לפיה עם רואה את עצמו כלאום, אך שולל מעם אחר את זכותו לשייכות ללאום.

לתפיסתו הייתה השפעה על תנועות לאומיות רבות, כולל הוגים בתנועה הציונית.

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.