ג'ון ג'קסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון דייויד ג'קסון
John David Jackson
נולד ב-1925
Jackson textbook.jpg

ג'ון ג'קסון, 2013
תרומות עיקריות
כתיבת ספר הלימוד האקדמי הנפוץ ביותר בפיזיקה

ג'ון דייויד ג'קסון (נולד ב-19 בינואר 1925) הוא פיזיקאי קנדי-אמריקאי, המחזיק בתואר פרופסור אמריטוס באוניברסיטת קליפורניה בברקלי ופיזיקאי בכיר במעבדה הלאומית לורנס ברקלי. הוא חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית ומפורסם בהיותו מחבר ספר הלימוד האקדמי הפופולרי ביותר, בנושא אלקטרודינמיקה קלאסית.

ג'קסון נולד בלונדון (אונטריו), קנדה וסיים תואר ראשון בפיזיקה ומתמטיקה בשנת 1946 באוניברסיטת מערב אונטריו. הוא המשיך את לימודיו במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, שם עבד תחת הנחייתו של ויקטור וייסקופף וקיבל תואר דוקטור בשנת 1949. בעבודת הדוקטורט, בהמשך לעבודתו הקודמת על פיזור פרוטון-נייטרון, ג'קסון חקר אופני פיזור פרוטון-פרוטון באנרגיות נמוכות בשיטת הווריאציות של שווינגר, והראה את הקשר בינה לבין נוסחת בתה הפשוטה יותר‏[1].

לאחר סיום הדוקטורט, ג'קסון נשאר ב-MIT למשך שישה חודשים. במהלכם קיבל הצעות עבודה ממספר אוניברסיטאות: הוא הוזמן להצטרף לסגל אוניברסיטת קורנל על ידי הנס בתה, וכן לאוניברסיטת ויסקונסין ואוניברסיטת מקגיל. ג'קסון בחר במקגיל, עבר ב-1950 ומכיוון שהיה פיזיקאי תאורטי, השתלב במחלקה למתמטיקה. הוא התקדם לדרגת פרופסור חבר, אך עזב את מקגיל ב-1957 על מנת להצטרף לפקולטה לפיזיקה של אוניברסיטת אילינוי. ג'קסון נשאר באילינוי עד 1967, אז עבר לאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שם הוא החזיק במשרות במחלקה לפיזיקה וגם במעבדה הלאומית.

עיקר מחקרו של ג'קסון לאורך השנים היה בתחום פיזיקת חלקיקים. הוא המשיך לעבוד הן באוניברסיטה והן במעבדה גם לאחר שהפך לפרופסור אמריטוס ב-1992. כמו כן, הוא חבר באגודה האמריקאית לפיזיקה וחבר פעיל באיגוד המדענים המודאגים (שאחד ממייסדיו היה מנחה הדוקטורט שלו, ויקטור וייסקופף).

מעבודותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ J. David Jackson (1999). "Snapshots of a Physicist's Life". Ann. Rev. Nucl. Part. Sc. 49: 1–33.