ג'ון מגונט, דוכס לנקסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון מגונט

ג'ון מגונט, דוכס לנקסטר (6 במרץ 1340 - 3 בפברואר 1399), מייסד בית לנקסטר היה בנם השלישי שהגיע לבגרות של אדוארד השלישי ופיליפה מהיינו. הוא זכה לכינוי "ג'ון מגונט" (John of Gaunt) כי נולד בעיר גנט (Ghent). ג'ון מגונט נהנה מעושר רב והפעיל את השפעתו הרבה על הכתר האנגלי בעת מלכותו של אחיינו, ריצ'רד השני, עד הגעת ריצ'רד לבגרות.

יורשיו החוקיים של ג'ון מגונט מבית לנקסטר כללו את המלכים הנרי הרביעי, מנישואיו לבלאנש, בתו של הדוכס לנקסטר הראשון, וכן הנרי החמישי והנרי השישי. ארבעה מילדיו שנולדו מחוץ לנישואין הפכו לחוקיים בעקבות נישואיו עם מי שהייתה פלגשו לאורך שנים רבות, קת'רין סווינפורד. הנרי השביעי, המלך הראשון מבית טיודור, שעלה על כס המלוכה האנגלי בסוף המאה ה-15, היה צאצא של בנו הראשון של ג'ון מגונט עם סווינפורד. לצד יורשיו שמלכו באנגליה, בנותיו פיליפה וקתרין נישאו לבני מלוכה אירופאיים, פיליפה נישאה לז'ואאו הראשון, מלך פורטוגל כצעד משלים לחתימת הסכם וינדזור, וקתרין לאנריקה השלישי מקסטיליה.

עם מותו של ג'ון מגונט בשנת 1399 הוכרזו נכסיו כרכוש הכתר וריצ'רד הגלה את בנו, הנרי בולינגברוק. כעבור זמן מה חזר הנרי מגלותו, הדיח את ריצ'רד מהשלטון והוכתר תחתיו למלך הנרי הרביעי.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.