ג'ון פיטר זנגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ג'ון פיטר זנגר (John Peter Zenger; ‏26 באוקטובר 1697 – 28 ביולי 1746) הוא עורך גרמני אמריקאי, מ"ול, ועורך העיתון "ניו יורק ווקלי ג'ורנל", בניו יורק שעזר לבסס את העקרונות של חופש הביטוי וביטול חבר המושבעים. זנגר הואשם במשפט אמריקאי המכונה "משפט זנגר" בסוף שנת 1733 לאחר שהשמיע את דעותיו הביקורתיות על המושל הקולוניאלי, וויליאם קוסבי, והואשם בהוצאת דיבה. עורך דינו, אנדרו המילטון, טען כי הוצאת דיבה הינה פרסום עובדות שאינן מדויקות. בנובמבר 1734 זנגר נעצר על ידי השריף בהוראת קוסבי, ולאחר שחבר המושבעים סירב להגיש תביעה נגדו, הוא הואשם בהוצאת דיבה באוגוסט 1735 על ידי היועץ המשפטי לממשלה ריצ'רד בראדלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון פיטר זינגר הגיע לאמריקה בשנות העשרים המוקדמות שלו. אביו נפטר במהלך המסע לאמריקה של המשפחה וזנגר הצעיר עבד במשך מספר שנים כעוזרו של העורך ויליאם ברדפורד לפני פתיחת בית הדפוס שלו ב-1726. שבע שנים לאחר מכן, הוא הקים את כתב העת השבועי "ניו יורק וויקלי ג'ורנל", העיתון השני בניו יורק. זינגר ידוע כפרטיזן בגישתו. כתב העת ביקר באופן נוקשה את המושל קוסבי.

בשנת 1733 זנגר פרסם כתבה בעיתון בניו יורק שבה הביע את המחלוקת שלו במדיניות של המושל וויליאם קוסבי שזה עתה התמנה. זנגר פרסם בכתב העת שלו "ניו יורק ווקלי ג'ורנל" מאמרים ביקורתיים על המושל המלכותי. בתגובה, קוזבי פרסם כרוז המגנה את העיתון: "שערורייתיות, ארסיות, שקריות והסתה".

זנגר נעצר על ידי צו בית משפט על "הוצאת דיבה" שבאותה תקופה הגדרתה הייתה פרסום דברים ללא אישורו של הממשל. זנגר נעצר מאחורי סורג ובריח ל-45 שבועות, אך משפטו נמשך יומיים. במהלך שהותו בכלא, אשתו ועמיתיו המשיכו לפרסם את כתב העת וביקורת על המושל.

זנגר העסיק שני עורכי דין שייצגו אותו, אך רישיונם נשלל מיד, ולכן קרא לפרקליט מחוץ למדינה, אנדרו המילטון (1676-1741), שפחות נרתע מהמושל קוסבי. "במשפט זנגר" המילטון טען בתביעה כי הביקורות שהתפרסמו בכתב העת נגד מושל קוסבי הינן עובדות אמת ולכן זנגר אינו צריך להענש. כאשר התביעה הצביעה על כך כי הביקורת כלפי מושל קוסבי לא הייתה במטרה לצור הסתה. זנגר ניצח במשפט. "משפט זנגר" היווה אבן פינה לחופש התקשורת באמריקה ובשנת 1789 פסק הדין נכנס לחוקת ארצות הברית שכן לפני כן הוא התקבל כחוק רק במדינת פנסילבניה.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון פיטר זנגר מת בניו יורק ב-28 ביולי 1746, ונקבר בטריניטי במנהטן התחתית. אלמנתו המשיכה את העסק המשפחתי, עד שבנו הבכור החליף את אימו כראש בית הדפוס בדצמבר 1748.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]