ג'ון קנדרו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ג'ון קנדרו
Sir John Cowdery Kendrew
1917 –‏ 1997
John Kendrew Nobel.jpg
תרומות עיקריות
חקר מבנה חלבונים המכילים קבוצה פרוסטטית הם heme
שלב אחר שלב על מנת למצוא מבנה של מולקולה על ידי קריסטלוגרפיה באמצעות קרני רנטגן

סר ג'ון קאודרי קנדרואנגלית: Sir John Cowdery Kendrew;‏ 24 במרץ 1917 - 23 באוגוסט 1997) כימאי וקריסטלוגרף אנגלי. בשנת 1962 חלק פרס נובל לכימיה יחד עם מקס פרדיננד פרוץ. קבוצתם במעבדת קוונדיש עסקה בחקר מבנה חלבונים המכילים קבוצה פרוסטטית הם (heme).

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד באוקספורד שבאנגליה לאב חוקר אקלים באוניברסיטת אוקספורד ולאם היסטוריונית אמנות. התחנך בבית הספר דרגון בעיר הולדתו ואחר כך במכללת קליפטון בעיר בריסטול (1930 - 1936). בין השנים 1936 - 1939 המשיך את לימודיו המתקדמים וסיים תואר בכימיה. בחודשים הראשונים של מלחמת העולם השנייה עסק בחקר תגובות קינטיות והפך לחבר במוסד מחקרי של חיל האוויר המלכותי ועבד בפיתוח רדאר. בשנת 1940 התמנה לחוקר במטה חיל האוויר והחזיק בתפקיד מפקד אגף. במהלך שנות המלחמה קנדרו גילה עניין גובר בבעיות ביוכימיות והחליט לחקור מבנה חלבונים.

קריסטלוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1945 פנה קנדרו לד"ר מקס פרוטז במעבדת קוונדיש בקיימברידג'. שם פיזיולוג נשימתי בשם ג'וזף ברקרופט הציע לו לערוך מחקר השוואתי בקריסטלוגרפיה של המוגלובין בין עוברים לכבשים בוגרות. קנדרו קיבל את ההצעה והחל את עבודתו בנושא.

בשנת 1947 נהיה לחבר מן המניין במועצת המחקר הרפואי (MRC) והסכים להקים יחידת מחקר ללימוד המבנה המולקולרי של מערכות ביולוגיות, בהכוונתו של סיר לורנס בראג. במעבדתו בקיימברידג' קבע קנדרו את מבנה החלבון מיוגלובין הנמצא בתאי שריר ואוגר בתוכו חמצן.

באותה שנה, לאחר שהחל קנדרו יחד עם יחידת המחקר שהקים בחקר ההמוגלובין, לא עבר זמן רב עד שסבר כי מיצה את מחקרו בתנאים של אותה תקופה, ופתח בחקר מיוגלובין אשר הנה רק רבע מגודל מולקולת ההמוגלובין. המקור ההתחלתי עבור חומרי גלם היה לבבות סוסים אולם, הגבישים שהושגו היו קטנים מידי עבור קריסטלוגרפיה באמצעות קרני רנטגן. קנדרו הבין שרקמות האוגרות בתוכן חמצן, ביונקים החיים בסביבה מימית יספקו סיכויי הצלחה גבוהים יותר וזאת לאחר שהזדמן לו לרכוש נתח גדול של בשר לוויתן מפרו. קריסטלים של מיוגלובין לוויתן אכן היו גדולים יותר וניחנו ביכולת הבדלה טובה יותר בין פרקציות שונות לאחר הקרנת קרני האיקס. בעיה זו נפתרה לגמרי רק לאחר שפרוטז ערך השוואה בין מספר גבישים: אחד בצורתו הטבעית ואחרים גובשו רק לאחר שהושרו בתמיסות המכילות מתכות כבדות ועברו אינטגרציה של יוני המתכת במקומות ספציפיים על החלבון.

בשנת 1954 קיבל קנדרו תפקיד בכיר במעבדה על שם דייווי פארדיי במכון המלכותי בלונדון.

פרס נובל הוענק לקנדרו ופרוטז עבור קביעת המבנה האטומי של חלבונים באמצעות קריסטלוגרפיה באמצעות קרני רנטגן.

המשך פועלו של קנדרו לאחר תגליתו המפורסמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1963 היה קנדרו בין המייסדים של ארגון הביולוגיה המולקולרית האירופאי ולאחר מכן ייסד ושימש כעורך ראשי של עיתון הביולוגיה המולקולרית. בשנת 1967 הוא הצטרף כחבר לארגון הביוכימאים האמריקאי, ובשנת 1974 הצליח לשכנע ממשלות להקים את מעבדת הביולוגיה המולקולרית בהיידלברג והיה לנשיאה הראשון. בין השנים 1974 - 1979 היה מופקד על המוזיאון הבריטי, ובין השנים 1974 - 1988 שימש בהצלחה כמזכיר בכיר, סגן נשיא ונשיא המועצה הבינאלומית לאיגודים מדעיים. לאחר פרישתו ממעבדת הביולוגיה המולקולרית האירופאית, נהיה קנדרו לנשיא המכללה על שם ג'ון הקדוש באוקספורד והחזיק בתפקיד בין 1981 - 1987.

הקודם:
מלווין קלווין
פרס נובל לכימיה
1962

מקס פרדיננד פרוץ, ג'ון קנדרו

הבא:
קרל זיגלר, ג'וליו נטה