ג'ונתן דייטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ונתן דייטון
16 באוקטובר 1760 – 9 באוקטובר 1824 (בגיל 63)
JDayton.jpg

דיוקנו של דייטון
מקום לידה אליזבת מדינת ניו ג'רזי.
מקום פטירה אליזבת, מדינת ניו ג'רזי.
מקום מגורים ארצות הברית
פעילות בולטת ממייסדי ארצות הברית, הצעיר מבין חותמי חוקת ארצות הברית, השתתף בועידת פילדלפיה, הדובר של הקונגרס הרביעי והחמישי.
מקצוע פוליטיקאי, כלכלן, משפטן

ג'ונתן דייטוןאנגלית: Jonathan Dayton; ‏16 באוקטובר 1760 - 9 באוקטובר 1824) היה פוליטיקאי אמריקאי, חבר בבית הנבחרים של ארצות הברית מטעם מדינת ניו ג'רזי ואחד החותמים על חוקת ארצות הברית והצעיר שבהם. על שמו נקראת העיר דייטון.

דייטון נולד באליזבת, ניו ג'רזי. בשנת 1776 סיים את לימודיו האקדמיים באוניברסיטת פרינסטון. במהלך מלחמת העצמאות של ארצות הברית דייטון שירת תחת פיקודו של אביו, אליאס דייטון בחטיבה השלישית של ניו ג'רזי ובגיל 19 קיבל דרגת קפטן (מקבילה לסרן בצה"ל).

לאחר המלחמה למד משפטים והתעסק במרבית זמנו במשפטים, כלכלה ופוליטיקה. במהלך חייו רכש קרקעות רבות ברחבי ארצות הברית. את הקריירה הפוליטית שלו החל כאשר היה בן 26. הוא נבחר לנציג בקונגרס הקונטיננטלי והשתתף בועידת פילדלפיה בשנת 1787. הוא היה החבר הצעיר ביותר בוועידה. הוא הפך למחוקק בולט מטעם המפלגה הפדרליסטית.

בשנת 1789 נבחר לחבר בבית הנבחרים של ארצות הברית אך החליט לוותר ונכנס לבית הנבחרים רק בשנת 1791 לאחר שנבחר בפעם השנייה. הוא היה הדובר של הקונגרס הרביעי והחמישי. כמו רוב הפדרליסטים גם דייטון היה תומך נלהב של אלכסנדר המילטון. דייטון תמך ברכישת לואיזיאנה בשנת 1803.

בשנת 1807 דייטון נעצר בחשד לבגידה במדינה לאחר שנטען שניסה לעזור לארון בר בניסיון להקמת מדינה עצמאית במערב ארצות הברית. הוא מעולם לא נשפט על זה אך הקריירה הפוליטית שלו תמה.

דייטון מת בעיר הולדתו בשנת 1824 ונקבר ב'כנסיית סנט ג'ון' בקבר לא ידוע.

העיר דייטון, אוהיו נקראת על שמו מכיוון שבמהלך חייו הוא רכש 1,000 ק"מ רבועים שעליהם נבנתה העיר וזאת למרות שהוא מעולם לא ביקר בה.