ג'ו אן-לאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
זהו שם סיני; שם המשפחה הוא ג'ו.
ג'ו אן-לאי

ג'ו אן-לאי, או צ'ו אן-לאי (5 במרץ 1898 - 8 בינואר 1976), היה ממייסדי סין הקומוניסטית וראש ממשלתה הראשון, אשר שירת משנת 1949 ועד מותו בשנת 1976. ג'ו אן-לאי היה, לצדו של מאו דזה דונג מראשי המפלגה הקומוניסטית של סין אשר ליוו אותה בדרכה לשלטון.

ג'ו אן-לאי נולד למשפחה משכילה בג'ג'יאנג, למד באוניברסיטאות יפניות וסיניות. התבלט כפעיל בתנועת ה-4 במאי, תנועה אנטי-אימפריאליסטית סינית שהוקמה ב-1919. נסע ללימודים בצרפת, שם הצטרף למפלגה הקומוניסטית הסינית בשנת 1922 (לדבריו). חזר לסין בשנת 1924, שם המשיך בפעילותו בתנועה הקומוניסטית. במקביל, קיבל תפקיד מרכזי באקדמיה הצבאית שהוקמה על ידי סון יאט-סן (שהכריז על שיתוף פעולה בין הקואומינטנג ובין המפלגה הקומוניסטית) שהייתה בפיקודו של צ'יאנג קאי שק. לאחר עלותו של צ'יאנג קאי-שק לשלטון הורחק ג'ו אן-לאי מן האקדמיה הצבאית, אך המשיך בפעילותו בתנועה הקומוניסטית, עד להשתלטותה על סין.

ג'ו אן-לאי היה ראש הממשלה הראשון של סין העממית לצד המנהיג הבלתי מעורער מאו דזה דונג. הוא שימש גם בתפקיד שר החוץ בשנים 1949 - 1958. היה ידוע בעמדתו המתונה יחסית שצידדה בדו-קיום עם המערב. הצליח לשרוד את הטיהורים בתקופת המהפכה התרבותית בסין, למרות נסיונותיו למתן את פגיעותיה.

נפטר מסרטן בשלפוחית השתן.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.