ג'יי גאריק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הפלאש
Garrick ross.jpg
ג'יי גאריק, הפלאש מתור הזהב, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת JSA #78 מדצמבר 2005, אמנות מאת אלכס רוס.
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Flash Comics #1
ינואר 1940)
יוצרים גרדנר פוקס, הארי למפרט
נתונים
שם אמיתי ג'יי גאריק
סטטוס פעיל
חבר/ה ב חברת הצדק של אמריקה
חבר/ה לשעבר ב יחידת אול-סטאר
כינויים בולטים מאיץ השני
קרובי משפחה
בולטים
ג'ואן גאריק (אישה)
כוחות בולטים מסוגל לרוץ במהירות האור הודות לכוח המהירות.

ג'יי גאריקאנגלית: Jay Garrick) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מתור הזהב המופיע בחוברות קומיקס פלאש וחברת הצדק של אמריקה בפרסומה של חברת DC Comics. הוא נוצר על ידי הכותב גרדנר פוקס והמאייר הארי למפרט והופיע לראשונה בחוברת Flash Comics #1 מינואר 1940. מחליפו הוא בארי אלן, הפלאש מתור הכסף.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון פיטר גאריק הוא תלמיד מכללה מניו יורק, ששואף אדי מים קשים לאחר שנרדם במעבדה בה עבד (סיפורים מאוחרים קבעו כי מקורו הוא מהעיר הבדיונית קי-סטון סיטי וכי הוא שאף אדי מים כבדים). כתוצאה מכך, הוא מגלה שהוא יכול לרוץ במהירות על-אנושית ויש לו רפלקסים מהירים (השכתוב לדמות אף קבע ששאיפת המים גרמו להפעלתו של מוטגן רדום בדמו). לאחר קריירה קצרה בקבוצת הפוטבול במכללה, גאריק עוטה חולצה אדומה עם סמל ברק על החזה וכן חובש קסדת מתכת בעלת זוג כנפיים, בהתבסס על דמותו של האל הרומאי מרקוריוס, ומתחיל להלחם בפשע בזהותו של הפלאש. הקסדה הייתה שייכת לאביו, ג'וזף, שלחם במלחמת העולם הראשונה. גאריק השתמש בקסדה ככלי נשק וכמגן, כפי שנראה באירועי המשבר האינסופי. הוא משתמש בו גם כדי להסיט קרן אנרגיה אל אקליפסו, רוח נקמתו המקורית של אלוהים, לפני שהספקטר נטל את הזהות.

בסיפורים מוקדמים, גאריק השתמש בזהותו כפלאש, אם כי סיפורים מאוחרים יותר קבעו כי יש לו זהות סודית, וכי הוא היה מסוגל לשמור על זהותו בסוד וללא צורך במסיכה כאשר רטט ללא הרף במהירויות גבוהות ולא היה ניתן לצלם תמונה שלו.

כמו הפלאש שלאחריו, גאריק הוא חברו הטוב של הגרין לנטרן מזמנו, אלן סקוט, אותו הכיר בחברת הצדק של אמריקה.

חברת הצדק של אמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד מהרה, הפלאש נודע לגיבור-העל הידוע ביותר בתקופת תור הזהב. הוא עזר ליסד את חברת הצדק של אמריקה ושימש כיו"ר הקבוצה. הוא עזב את הקבוצה בחוברת מספר 6, אך חזר אליה מספר שנים לאחר מכן, בחוברת מספר 24. מספר מקורות של היסטוריה רטרואקטיבית מילאו את החסר בעברו של גאריק. בשנת 1951, הקבוצה נחקרה בידי "ועדת הקונגרס המשותפת לפעילות אנטי-אמריקנית" הבדיונית, המבוססת על ועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית שהוקמה לאחר מותו של ג'וזף מקארתי בהמשכיות המקבילה של ארץ-2. חברי הקבוצה הואשמו בקשרים עם הקומוניסטים והתבקשו לחשוף את זהויותיהם. חברי הקבוצה סירבו לכך, ומרביתם פרשו בשנות ה-50 של המאה ה-20, ביניהם גם גאריק, שנשא לאישה את חברתו ג'ואן. מי שבסופו של דבר עמד מאחורי המזימה היה נבל-על בשם פֵּר דגאטון. כמדען מומחה, גאריק החזיק מעבדה לרשותו למשך כמה דורות. החוברת השנתית All-Star Squadron Annual #3 ציינה כי חברי חברת הצדק לחמו בישות בשם איאן קרקול אשר העניק להם אנרגיה שהאטה את קצב הזדקנותם ואיפשרה להם להשאר פעילים למשך שארית המאה ה-20 ללא כל אפשרות להידבק במחלה.

ארץ-2[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאריק שב מפרישתו בשנת 1961 כדי לפגוש בפלאש של תור הכסף בארי אלן מהיקום המקביל. עולמו של גאריק נקבע כארץ-2, בשעה שזה של אלן היה ארץ-1. שאר חברי חברת הצדק הצטרפו אליו במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20, אם כי עלילותיהם (מלבד פגישתם עם ליגת הצדק) אינן מתוארות בהרחבה. גאריק היה חבר מרכזי בקבוצה במהלך הרפתקאותיהם בשנות ה-70 של המאה ה-20, ועזר להתחיל את הקריירה של קבוצת גיבורי-העל "אינסופיות בע"מ". בעקבות אירועי המשבר בעולמות האינסופיים, כל היקומים המקבילים התמזגו לאחד, וקי-סטון סיטי הפכה לעיר התאומה של סנטרל סיטי, עירו של בארי אלן. סיפור מאוחר מגלה כי קי-סטון סיטי בהמשכיות חדשה זו נהפכה לבלתי נראית ונמחקה מזכרונם של תושבי העולם כתוצאה מפעולותיהם של מספר נבלי-על.

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-21, רבים מחבריו של ג'יי גאריק פרשו או מתו, אך גאריק נותר חבר קבוע בגלגולה הנוכחי של חברת הצדק. מבחינה פיזית, הוא בשנות ה-50 לחייו הודות להשפעותיהם של ניסויים מאיטי הזדקנות, אך גילו הכרונולוגי מתקרב לגיל 90. הוא אחד מחברי חברת הצדק ששרד את אירועי שעת אפס: משבר בזמן, שבו הגרין לנטרן מתור הכסף האל ג'ורדן יצא למסע רצחני ביקום DC בעקבות השמדת עיר הולדתו קוסט סיטי בידי הנבל מונגול. משלושת חבריו לצוות (יחד עם אלן סקוט וטד גרנט), גאריק הוא האבהי מכולם.

המשבר האינסופי ושנה לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יי ואשתו ג'ואן מחזיקים באפוטרופסות לבארט אלן לאחר היעלמותו של מקס מרקורי. במהלך אירועי המשבר האינסופי, גאריק מציין כי כוח המהירות אבד לאחר קרב שבו מאיצים רבים - חיים ומתים - הדפו בכוח את סופרבוי פריים לתוך כוח המהירות ונעלמו. גאריק נשאר מאחור משום שהגיע למגבלות מהירותו ולא יכול היה לעקוב אחריהם. או אז, בארט אלן חוזר, כשהוא מבוגר יותר בארבע שנים, וספג לתוכו את כל כוח המהירות בעקבות מרדף אחר סופרבוי-פריים. גאריק טוען, שבלעדי כוח המהירות, כוחו אינו כבעבר והוא איטי יותר: כמו וולי וסט באירועים שאחרי המשבר בעולמות האינסופיים, הוא יכול לרוץ רק במהירות הקרובה למהירות הקול. עוד הוא מציין, כי משום שכוח המהירות כבר לא מאט את קצב הזדקנותו, קצב מהירותו פוחת עם הזמן. לאחר שבארט עוזב את קי-סטון סיטי לטובת לוס אנג'לס, גאריק הוא שוב המגן היחיד של עירו. כאשר גאריק שומע על מותו של בארט, הוא מתמוטט מצער, ומתנחם בזרועותיה של ג'סי צ'יימברס.

ג'יי גאריק ממשיך להיות חבר בחברת הצדק החדשה, תחת מנהיגותה של פאוור גירל. לאחר מותו של הפלאש בארט אלן, מהירותו הגבוהה של גאריק חוזרת.

שנה לאחר מכן, בקשת סיפור של קבוצת האאוטסיידרס, מופיע כפיל של גאריק כאנטגוניסט שנוצר בידי קבוצת נבלי-העל אחוות הרשע. הוא נראה בסוף שנות ה-20 לחייו והוא עובד עבור עריץ ברפובליקת מאלי. ברשותו כוחות-העל של גאריק, אך לא זיכרונותיו ונסיונו הרב. הוא מובס בכוחותיהם המשולבים של האאוטסיידרס, וגופתו חסרת ההכרה נלקחת לחזקתו של אלן סקוט, המלך הלבן של ארגון שחמט.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפלאש, ג'יי גאריק מסוגל לרוץ במהירות-על, ובעל רפלקסים מהירים ביותר. ההילה שלו מונעת מחיכוך האוויר להשפיע על גופו ועל בגדיו בשעה שהוא זז. שלא כמו בארי, ג'יי הוא על-אנושי, ואמנם יש לו חיבור לכוח המהירות, אין הוא מהיר כמו הפלאשים הבאים אחריו. יש באפשרותו "לגנוב" מהירות ממאיצים אחרים. כשכוח המהירות נספג לתוך גופו של בארט אלן בעקבות המשבר האינסופי, המהירות הגבוהה ביותר של ג'יי הייתה מהירות הקול. לאחר מותו של בארט וחזרתו של בארי, כוח המהירות חזר לתפקד כרגיל, ומהירותו של גאריק מתקרבת כעת למהירות האור ומאפשרת לו להגיע למהירותו של הנבל זום. אולם, משום שגופו נעשה חלש עם הזמן בהשפעות הגיל, הוא אינו יכול לאמץ את גופו כבעבר: שישמוש לא נכון במהירויות העל שלו יכול להביא לסיבוכים בלתי הפיכים, כמו דום לב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימון