דבור (כלי שיט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דבור
Dabur860r.jpg
ספינת דבור במפרץ אילת
תיאור כללי
סוג אונייה ספינת סיור קלה
צי חיל הים הישראלי
דגל חיל הים הישראלי
ציוני דרך עיקריים
מספנה רמת"א, התעשייה האווירית
נתונים כלליים
הדחק 39 טון
מהירות 29 קשר (מרבית), 21 קשר (ממוצעת)
גודל הצוות 6 עד 9 איש
חימוש שני תותחי אורליקון 20 מ"מ
שני מקלעים בקוטר 12.7 מ"מ
תותח ללא רתע קרל-גוסטב 84 מ"מ
פצצות עומק

דבּוּר היא ספינת סיור קלה בשרות חיל הים הישראלי. תפקידה העיקרי הוא בט"ש ושמירה על חופי ישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת ששת הימים, התעורר הצורך בהצטיידות של כלי שיט לחיל הים למטרות סיור לאורך גבולותיה הימיים הארוכים של ישראל. הצורך בהצטיידות בספינת בלט גם לנוכח החשש מחדירת מחבלים בדרך הים. לאחר שצרפת שהייתה ספקית הנשק העיקרית על למלחמה הטילה אמברגו על אספקת נשק לישראל, פנה חיל הים לצי האמריקני שהציע ספינת משמר מדגם Swift -50ft ששימשו במלחמת וייטנאם. משלחת ישראלית נשלחה לבדוק התאמת הספינה אך החליטה לבסוף לבחון ספינה אזרחית שיוצרה במספנת Swift Ships ולתכנן בה שינויים להתאימה לצורכי חיל הים. משלחת נוספת שנשלחה באותה השנה אישררה את הדגם על פי איפיון של הצוות הראשון והזמין במעמד הביקור שמונה ספינות כאלה שלימים נקראו "דבור". הדבורים הראשונים הגיעו לחיל הים הישראלי בספטמבר 1970. לאחר כשנה הוזמנו שמונה דבורים נוספים. לאחר הזמנה זו המשיך חיל הים להזמין דבורים מתוצרת ישראל.

מאז שנות השבעים עסקו הדבורים בהגנה שוטפת על חופי מדינת ישראל. הדבורים השתתפו גם במלחמת יום הכיפורים וסיכלו עשרות התקפות מצד חיל הים המצרי בים האדום, לרבות התקפות קומנדו. הדבורים אף הטביעו כלי שיט מצרים.

אחרי המלחמה התמקדו הכלים בפטרולים לאורך חופי ישראל, מאחר שבאותה תקופה נעשו מספר רב של ניסיונות חדירה של ארגוני טרור ומחבלים פלסטיניים דרך הים (רובן מכיוון לבנון). אחת החדירות של המחבלים מלבנון הסתיימה בפיגוע כביש החוף ב-1978 שהיה אחד הגורמים למבצע ליטני וכן לשיפור כלי הבט"ש של חיל הים.

במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20 הוחלט לשפר את כושר העמידות של הדבור והוכנסו בה מספר שינויים ושיפורים אשר הגבירו את מהירותה וכושר תימרונה. עד היום סיכלו צוותי הדבורים ניסיונות רבים של פיגועים דרך הים והטביעו ספינות אויב רבות.

בעקבות הצלחת הדבור החלה התעשייה האווירית בתכנון ספינת הדבורה. הדבורה התבססה על התכנון והמבנה של הדבור, תוך שילוב טכנולוגיות מתקדמות יותר (שו"ב, מנוע, מערכת הנעה, אמצעי לחימה, אלקטרוניקה). הדבורים והדבורות משרתים עד היום בהצלחה רבה בחיל הים הישראלי.

מקורות וקישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספינות ביטחון שוטף של חיל הים הישראלי

דבור · דבורה · נחשול · צרעה · שלדג, סופר דבורה