דגל איראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל איראן
Flag of Iran.svg
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
יחס ממדים 4:7
הונף לראשונה 29 ביולי 1980
מוטיבים עיצוביים טריקולור ירוק-לבן-אדום, מושחת בסמל איראן

דגל איראן הנוכחי אומץ ב-29 ביולי 1980, ומשקף את השינויים שחלו באיראן בעקבות המהפכה האסלאמית. העיצוב הבסיסי של הדגל מורכב משלושה פסים אופקיים בצבעים (מלמעלה למטה) ירוק , לבן ואדום, המסמלים, בהתאמה, אסלאם, שלום ואומץ.

עיצוב בסיסי זה נמצא בשימוש מאז תחילת המאה ה-20 והיה גם הבסיס לעיצוב דגלי השאה של איראן. צבעי הדגל הם מסורתיים, ונמצאו בשימוש כבר במאה ה-18, ומשנת 1907 הם מסודרים בשלושה פסים אופקיים.

בזמן שלטון השאהים, עמד במרכז הדגל אריה שהחזיק בחרב (סמל מובהק של פרס) שברקעו שמש ומעל ראשו מוצב כתר - כולם סמלי מלוכה קלאסיים.

לאחר המהפכה האסלאמית, האריה וכול שאר הסמלים הנלווים עליו הוחלפו בסמל חדש רב-משמעי, שהוא בבסיסו כתיבה מעוצבת של המלה אללה. הסמל מייצג גם ארבעה סהרונים עם חרב במרכז.

שינוי נוסף בדגל מאז המהפכה האסלאמית היה הוספת הכיתוב בשולי הפסים הירוק והאדום עם הפס הלבן, שבו כתוב "אללאהו אכבר" ("אלוהים הוא הגדול מכל"). ישנם 22 עותקים, 11 בחלק העליון ו-11 בחלק התחתון, של כתובת זו, מספרים המסמלים את תאריך חזרתו של האייתוללה חומייני מגלותו, ואת תחילת המהפכה המוסלמית: היום ה-22 של החודש ה-11 לפי לוח השנה הפרסי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

‏‏‏‏

En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.