דודו (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תת-ניסוח, עיצוב מינימלי, סגנון לקוי ואי-בהירות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אין תמונה חופשית

דודוספרדית: Dudo, בתרגום לעברית: "אני בספק"; ידוע גם כקאצ'ו, פרודו או קצ'יטו) הוא משחק קוביות פופולרי בפרו, צ'ילה, בוליביה ובמדינות אמריקה הלטינית אחרות. המשחק משוחק בידי שני שחקנים או יותר ותכליתו היא ניחוש כמות הקוביות המראות מספר מסוים, ואשר מונחות מתחת לכוסות על שולחן. השחקן שמפסיד בסיבוב מאבד אחת מקוביותיו, והמנצח הוא השחקן האחרון שנשארת לו קובייה אחת לפחות.

אופן המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל שחקן מתחיל את המשחק עם 5 קוביות וכוס, המשמשת לערבוב הקוביות והסתרת הקוביות משחקנים אחרים. השחקנים מגלגלים קובייה לפי הסדר, כדי לקבוע איפה ובאיזה סדר ישבו (דבר שמשפיע הרבה במשחק). לאחר שנקבע התור במשחק, השחקנים מערבבים את קוביותיהם בכוסותיהם, וכל שחקן מסתכל בקוביותיו, אך מוודא שהאחרים לא יראו אותן. השחקן הראשון מנחש ואומר כמה קוביות מראות לפחות מספר מסוים (לדוגמה, "חמש פעמים שלוש", מה שאומר שלכל השחקנים ביחד יש לפחות 5 קובית שתוצאותיהן 3, מה שיכול להיות נכון או שגוי). לשחקן הבא אחריו יש כמה אפשרויות: "להעלות", "לפתוח" או "להשוות" את ההכרזה:

  • "העלאה": השחקן יכול להגדיל את ההימור, בכך שהוא מגדיל את כמות הקוביות (לדוגמה, מחמש פעמים שלוש לשש פעמים שלוש), את מספר הקוביה (לדוגמה, מחמש פעמים שלוש לחמש פעמים ארבע) או את שניהם. גרסה אחרת של "העלאה" היא כאשר השחקן חושף מספר מסוים של קוביות שהוא גילגל, (לדוגמה, חשיפת 2 קוביות המראות "4" והנחתן בצד), מגלגל מחדש את שארית הקוביות בכוס, ועושה הימור מוגדל המבוסס על הקוביות שחשף (למשל 6 פעמים 4). למשך שארית הסיבוב, הקוביות שנחשפו נשארות במשחק (כביכול הם היו עדיין מוסתרות מתחת לכוס). אם קובייה שנחשפה היא ג'וקר, היא עדיין נספרת כג'וקר למספרים המוכרזים האחרים (כמתואר בהמשך). שימו לב שזוהי גרסה שונה של המשחק, ומשתמשים בה רק אם הוסכם עליה לפני כן על ידי השחקנים.
  • "פתיחה": משמעות ה"פתיחה" היא, שהשחקן לא מאמין לנכונות ההימור הקודם. כל השחקנים חושפים את קוביותיהם, ואם ההימור שביצע השחקן שלפניו לא נכון (כלומר, כמות הקוביות המראות מספר מסוים נמוכה מהכמות שהוכרזה- הימור כמו בדוגמה למעלה, אך באמת יש רק 4 קוביות שמראות 3), השחקן הקודם (שביצע את ההימור השגוי) מאבד קובייה ושם אותה על השולחן. אם ההימור הקודם נכון, כלומר, השחקן שפתח טעה, ובמשחק יש לפחות הכמות שציין המהמר הקודם (כמו בדוגמה למעלה, יש לפחות 6 קוביות המראות 3), השחקן ש"פתח" מאבד קובייה ושם אותה על השולחן. לאחר הפתיחה, מתחיל סיבוב חדש בו מתחיל השחקן שאיבד קובייה. המשחק ממשיך עד ששחקן אחד נשאר עם קובייה אחת לפחות, והוא המנצח.
  • "השוואה": משמעות "השוואה" היא שהשחקן בטוח שההכרזה הקודמת נכונה בדיוק (כלומר, כמות הקוביות ממספר מסוים שהכריז השחקן הקודם נכונות בדיוק- בדוגמה למעלה- השחקן חושב שיש בדיוק 6 קוביות המראות 3). הקוביות נחשפות. אם הניחוש היה נכון, השחקן מקבל קובייה מהשולחן (עד לכמות של 5 קוביות מקסימליות, כמו בהתחלה). אם הניחוש לא היה נכון, השחקן מאבד קובייה ושם אותה על השולחן.
  • "עבור": אם לשחקן יש 5 קוביות שונות (אס אחד מקובל כשונה, אך לא יותר) אפשר לדלג על תורו. השחקן הבא אחריו חייב "להעלות" או "להשוות" את ההימור הקודם, או "לפתוח" את הדילוג אם הוא חושב שזה "בלוף", ולשחקן שדילגו על תורו אין באמת 5 קוביות שונות (וכמו בפתיחה רגילה- אם השחקן שפתח טעה- הוא מאבד קובייה, ואם השחקן שדילגו על תורו "בילף", אז השחקן ש"בילף" מאבד קוביה). גרסה אחרת של המשחק מאפשרת "מעבר" אם לשחקן יש "בית מלא" (זוג ושלישייה של הקוביות שלו, לא כולל אסים).

האסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדודו, האס (קוביה המראה 1) הוא סוג של ג'וקר. כשבודקים את ערכי הקוביות, אסים נספרים ככקוביה שהוכרזה אלא אם אין לפחות קובייה אחת מהמספר שהוכרז (למשל, אם ההכרזה האחרונה היא "3 פעמים 2", האסים נספרים כ-2 אם יש לפחות פעם אחת 2 'אמיתי').

לאסים יש חוקים שונים כשמעלים הימור. אפשר להמיר מספר לאסים על ידי חלוקת כמות הקוביות ב-2 ואומדן כלפי מעלה. לדוגמה, ניתן להמיר "6 פעמים 2" ל"3 פעמים אס" ו"11 פעמים 5" ל"6 פעמים אס" (11/2=5.5, אחרי אומדן- 6). בנוסף, ניתן להמיר אסים למספרים. דבר זה נעשה על ידי הכפלת הכמות ב-2 והוספת 1. לדוגמה, "4 פעמים אס" ניתן להמרה ל"9 פעמים (כל מספר)" (2*1+4=9) או "2 פעמים אס" ניתנים להמרה ל"5 פעמים (כל מספר)" (2*1+2=5). כמובן, שניתן להעלות "3 פעמים אס" ל"4 פעמים אס" כרגיל. חוקים אלו לא תקפים כאשר השחקן המתחיל את הסיבוב מתחיל בהימור על כמות האסים. במקרים אלו, השחקן הבא יכול להמיר את האסים לכל דבר (כולל הקטנת המספר). לאחר מכן משתמשים בחוקים הרגילים לאסים.

סיבוב מיוחד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר שחקן שהיו לו 2 קוביות מאבד אחת, הסיבוב הבא הוא "סיבוב מיוחד" (מן הסתם שהשחקן הזה יהיה השחקן שיתחיל את הסיבוב הבא, כי הוא איבד קוביה). החוקים בסיבוב זה הם שונים:

  • האסים אינם נספרים כג'וקרים.
  • אף אחד לא יכול "להשוות" או "לעבור". הסיבוב מסתיים כשמישהו "פותח".
  • רק שחקנים שיש להם קובייה אחת יכולים לראות אותה. שחקנים אחרים אינם יכולים לראות את הקוביות שלהם.
  • כשמעלים, מספר הקוביה אינו יכול להתשנות (למשל "5 פעמים 4" אינו יכול להפוך ל"5 פעמים 6")
  • סיבוב מיוחד מתקיים פעם אחת לכל שחקן. כלומר, אם שחקן מקבל קובייה על ידי "השוואה" ואז מאבד אותה, אין "סיבוב מיוחד".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]