דולפין קומרסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgדולפין קומרסון
Commdolph01.jpg

Commerson's dolphin size.svg

מצב שימור
מצב שימור: אין מספיק נתונים
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: לווייתנאים
תת־סדרה: לווייתני שיניים
משפחה: דולפיניים
סוג: Cephalorhynchus
מין: דולפין קומרסון
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cephalorhynchus commersonii
תחום תפוצה
Cetacea range map Commerson's Dolphin.PNG
תפוצתו של דולפין קומרסון בדרום אמריקה וליד איי קרגלן (בכחול)
דולפיני קומרסון בדולפינריום בקליפורניה

דולפין קומרסון (שם מדעי: Cephalorhynchus commersonii) הוא מין של דולפין מהסוג Cephalorhynchus ממשפחת הדולפיניים. דולפין הקומרסן נקרא על שם פיליברט קומרסון, אשר גילה אותו לראשונה ב-1767 במצר מגלן.

לדולפין הקומרסן ישנן צורות מאוד ייחודיות על גופו: ראש, סנפיר גב וזנב שחורים, עם גרון וגוף לבנים. המראה שלו מזכיר את בני משפחת הפוקניים, אך התנהגותו אופיינית לדולפין[1]. סנפיר הגב ארוך וישר, מתפצל לחריץ בצורת V באמצע ומסתיים בקצה מעוגל. הזכר והנקבה נבדלים על ידי צורתו של הכתם השחור על בטנם: הכתם בצורת דמעה אצל זכרים ומעוגל יותר אצל נקבות. לדולפין הקומרסון אין חרטום.

דולפיני הקומרסון פעילים מאוד, ונצפים בדרך כלל שוחים במהירות, מסתובבים במעגלים או קופצים מעל פני המים. הם אוהבים מאוד לשחות במהירות מאחורי סירות מהירות או לשחות הפוך, בין השאר בשביל לראות יותר טוב את טרפם. דולפיני קומרסון נצפו גם קרוב לחוף.

דולפין הקומרסון ניזון מדגים פלגיים ומדיונונים. דולפיני הקומרסון הדרום אמריקאיים אוכלים גם סרטנים.

דולפין הקומרסן הוא אחד מהדולפינים הקטנים ביותר, עם אורך של כ-1.5 מ'. נקבה בוגרת שנצפתה בפטגוניה היא היונקת הימית הקטנה ביותר בעולם, עם משקל של כ-23 ק"ג ואורך של כ-1.36 מ'. תפוצתם המדויקת לא ידועה, אך הם נצפו בדרום אמריקה ובאיי קרגלן.

כפי שהוזכר להלן, תפוצתם המדויקת של הדולפינים לא ידועה, אך אזור התפוצה הידוע למדע כיום מתמשך על שתי אוכלוסיות: אחת בדרום אמריקה, דהיינו פוארטו דסאדו (ארגנטינה), ארץ האש ואיי פוקלנד, ואחת באיי קרגלן.

הנקבות מגיעות לגיל הרבייה בגיל שש עד תשע שנים, והזכרים מגיעים לגיל הרבייה בערך באותו הזמן. ההזדווגות מתרחשת באביב ובקיץ, והנקבה ממליטה לאחר כ-11 חודשי היריון. הפרט הבוגר ביותר הידוע של דולפין קומרסן מת בגיל 18 שנים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ השם "דולפין" אינו טקסונומי, ומתייחס לא רק לבני משפחת הדולפיניים. מספר יונקים ימיים שאינם מהמשפחה הדומים לדולפינים, כדוגמת הפוקניים, אינם כאלה מבחינה טקסונומית, כי אינם משתייכים למשפחת הדולפיניים. להרחבה, ראו דולפין.