דיאספורה (רשת חברתית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח, הגהה, ויקיזיציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דיאספורה

דיאספורהאנגלית: DIASPORA) היא רשת חברתית מקוונת ללא כוונות רווח, בבעלות המשתמש המבוססת על תוכנה חופשית וממשק מבוזר. היא המבוססת על שרתי אינטרנט אישיים.

מקור השם הוא במילה היוונית דיאספורה שפירושה "פזורה" או "גלות".

התוכנה מותקנת על גבי שרתים שונים בבעלות פרטית המכונים "פודים" ומחוברים ביניהם ליצירת הרשת החברתית. הפרויקט הוקם על ידיד ד גריפי (Dan Grippi) מקסוול זלצברג (Maxwell Salzberg) רפאל סופיר (Raphael Sofaer) ואיליה ז'יטומירסקיי (Ilya Zhitomirskiy) סטודנטים באוניברסיטאת ניו-יורק למדעי המתמטיקה. הארבעה קיבלו את ההשראה לפרויקט לאחר ששמעו הרצאה של פרופ' איבן מוגלן (Eben Moglen) מאוניברסיטאת קולמביה למשפט, בן תיאר את הרשתות החברתיות כ"מרגלות חופשיות". בראיון לניו יורק טיימס, אמר זלצברג " כשאתה נותן את המידע הזה, אתה נותן את אותו לנצח ... הערך שהם (הרשתות החברתיות) נותנים לנו הם הוא זניח בקנה המידה של מה שהם עושים, והעובדה שאנחנו מוותרים על כל הפרטיות שלנו. "סופיר אמר, "מה פייסבוק נותן לך כמשתמש הוא לא כל כך מורכב לייצור. כל המשחקים קטנים, הוול, קלות השיחה, אלה לא באמת דברים נדירים. הטכנולוגיה כבר קיימת". עם זאת, זלצברג אמר כי "פייסבוק היא לא המודל שלנו לחיקוי".

הרשת מנוהלת על ידי תאגיד ציבורי, "דיאספורה בע"מ" אשר איננו בשליטה של אדם אחד או גוף. על המבנה המבוזר של הרשת אמרו המפתחים בשנת 2011: "העיצוב המבוזר שלנו לא יאפשר לאף תאגיד גדול לשלוט אי פעם בדיאספורה. דיאספורה* לעולם לא תמכור את חייך החברתיים למפרסמים, ולא תאלץ אותך לציית לחוקים השרירותיים של מישהו או להסתכל מעבר כתף לפני שאתה מדבר." ב -27 באוגוסט 2012 הודיעו המפתחים כי דיאספורה הופכת לפרויקט בניהול קהילתי.

להבדיל מרשת פייסבוק דיאספורה מאפשרת שימוש בשמות בדויים.

ייחוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיאספורה נועדה לענות על הרצון בפרטיות בתחום הרשתות החברתיות על ידי כך שהיא מאפשרת למשתמשים להגדיר את השרת (או "פוד") שיאחסן את התוכן שלהם, ואפילו להתקין שרת פרטי כזה. פודים יכולים לקיים אינטראקציה ביניהם: לשתף עדכוני סטטוס, תמונות, ונתונים חברתיים אחרים. התשתית, שנבנתה ברובה ב-Ruby on Rails, היא תוכנה חופשית וניתנת לעריכה על ידי מפתחים חיצוניים. חלק מרכזי בתפיסת עיצוב תוכנת דיאספורה שהיא צריכה לפעול תוך שילוב של הרשתות החברתיות הקיימות כך שהיא, מאפשרת ייבוא של הודעות מפייסבוק, Tumblr וטוויטר. כפי שכתב כתב ה"ווילג וויס" ניק פינטו (Nick Pinto) : "הרעיון הוא שזה מוריד את החסמים להצטרפות לרשת, וככל שיותר מהחברים שלך מצטרפים, אתה כבר לא צריך להפיץ הודעות דרך פייסבוק. במקום זאת, אתה יכול לתקשר ישירות, באופן מאובטח, ולא להיות תחת עיניהם הבולשות של צוקרברג ושותפיו לעסקים".

פיתוח התוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר גיוס למעלה מ-200,000 דולרים למימון באמצעות אתר גיוס התרומות "Kickstarter" עד 1 ביוני 2010, הקבוצה החלה לעבוד על התוכנה. גרסת תצוגה מקדימה של המפתחים, עם מספר חורי אבטחה שוחררה ב-15 בספטמבר 2010. ב-23 בנובמבר, המערכת עוצבה מחדש כהכנה לשחרור גרסת האלפא. בגרסת האלפא תוקנו כבר חורי האבטחה המוקדמים, והפיתוח הועבר למשרדים המסופקים בחינם על ידי חברת " Pivotal Labs" בסן פרנסיסקו, קליפורניה.

לאחר שהושלמה כתיבת התוכנה, המפתחים של דיאספורה התכוונו להתרכז ביצירה של "סוללה של תוספים" כדי "להקל על כל סוג של תקשורת", ובתוכנית להציע שירות שרתי אירוח בתשלום עבור פודים של דיאספורה.

גרסת הבטא של התוכנה הייתה אמור להשתחרר כבר בחודש נובמבר 2011, אך נדחתה בשל הצורך להוסיף תכונות חדשות לעיצוב וגם עקב מותו הפתאומי של אחד המפתחים, איליה ז'יטומירסקיי. בחודש פברואר 2012, המפתחים ציינו כי הם סיימו את העבודה על עורף התוכנה שתשפר את מהירות התגובה באתר. שלב העבודות הבא הוא שינויים בממשק המשתמש ובמינוחי התוכנה כך שישקפו את האופן בו משתמשים יוצרים אינטראקציה, הציפייה הייתה שגרסת הבטא תשוחרר מאוחר יותר בשנת 2012.

בחודש מאי 2012, יצא לדרך פיתוח המאפשר רמה גבוהה יותר של התאמה אישית להודעות משתמש, ומאפשר למשתמשים לפרסם מדיות שונות, כגון טקסט, תמונות ווידאו ברמה גבוהה של התאמה אישית וביטוי אישי. המפתחים הרגישו שאיפשור יצירתיות בהודעות יבדל את דיספורה מרשתות חברתיות מתחרות.

בחודש יוני 2012, צוות הפיתוח היה אמור לעבור לMountain View, קליפורניה, כחלק מעבודה עם חברת הייעוץ Y Combinator, אך באוגוסט 2012 הודיעו כי הם נותנים לקהילה להשתלט על ניהול הפרויקט, בזמן שהם עצמם, ימשיכו לפתח אולם ייקחו תפקידים מינוריים יותר.

בחודש אוקטובר 2012, הפרויקט שחרר את השחרור הקהילתי הראשון שלו, גרסה 0.0.1.0, תוך שמיטת כל ההפניות לגרסאות הקודמות. בנוסף, נעשו מאמצים כדי לשחרר חבילות התקנה של התוכנה עבור לינוקס ומערכות הפעלה נוספות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]