דניאל בן סעיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דניאל בן סעיד, 2008

דניאל בן סעיד (Daniel Bensaïd, נולד ב-25 במרץ 1946 בטולוז ונפטר ב-12 בינואר 2010 בפריז) היה פילוסוף ותאורטיקן של הטרוצקיזם הצרפתי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בן סעיד נולד להורים אלג'יראים יהודים מאוראן. אביו חיים בן-סעיד היה אלוף צפון אפריקה באגרוף במשקל מעורב‏[1]. במלחמת העולם השנייה הוא נתפס על ידי הנאצים, אך הצליח לברוח להסתתר תחת שם בדוי. שני אחיו נרצחו. דניאל למד ספרות בפריז והשתתף במאי 1968. החל משנת 1969 הוא היה, יחד עם הנרי וובר, חבר הלשכה פוליטית של "הליגה קומוניסטית" שהייתה חברה באינטרנציונל הרביעי. הוא ערך את כתב העת של הארגון, לצד הפרופסורה שלו בפילוסופיה באוניברסיטה פריז-VIII. הוא היה אחד המייסדים של המפלגה החדשה האנטי-קפיטליסטית בשנת 2009. הייתה לו מעורבות גדולה בתנועות שמאל בדרום-אמריקה, בין היתר הוא אחד השושבינים של הניצחון של לולה בברזיל. כבר בשנת 1990 איבחנו אצלו את מחלת האיידס, ובינואר 2010 הוא נפטר מסרטן.

תרומתו בפילוסופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דניאל בן-סעיד ממשיך את דרכו של וולטר בנימין. בניגוד למרקסיסטים אחרים, העתיד לדעתו לא ברור. כמו כן עסק בן-סעיד בז'אן ד'ארק, ובעיקר בקריאה מחודשת בפילוסופיה של קרל מרקס.

תפיסותיו הפוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא אומנם לא היה מרקסיסט דוגמהט, אך היה רחוק מהפוסט-מודרניזם. לפי דעתו, מהפכת אוקטובר הייתה מהפכה ולא הפיכה, והסטליניזם היה מנוגד ללניניזם. עם כל ההערכה לתנועה האנטי-גלובאלית, לא יושג כלום, אם לא משיגים את השלטון. לכן מותר, ולעתים רצוי, אפילו להשתתף בממשלה שמרנית, כדי להשפיע עליה מבפנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]