דניאל שפירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דן שפירו
Daniel B Shapiro ambassador.jpg
תאריך לידה 1969
שמפיין, אילינוי, ארצות הברית

תקופת כהונה 2009
2011
תחת הנשיא ברק אובמה

תקופת כהונה 3 באוגוסט 2011
מכהן
הקודם בתפקיד ג'יימס ב. קנינגהם
תחת הנשיא ברק אובמה

דניאל בי שפירו (או דן שפירו, באנגלית: Daniel B. Shapiro; נולד ב-1969), דיפלומט יהודי-אמריקאי, הוא שגריר ארצות הברית בישראל מאז יולי 2011‏[1][2].
טרם מינויו היה חבר המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית, האחראי למדור המזרח התיכון וצפון אפריקה‏‏[3], כמומחה לחקר המזרח התיכון.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפירו נולד בעיר שמפיין שבאילינוי למשפחה יהודית.
אמו היא הסופרת אליזבת קליין שפירו, ואביו מייקל שפירו פרופסור אמריטוס לאנגלית באוניברסיטת אילינוי.
ב-1986 סיים את בית ספר התיכון "University Laboratory High School", שבעיר אורבנה באילינוי. הוא החל את לימודיו באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס ואת שנת לימודיו השנייה עשה בישראל, בטרם עבר לאוניברסיטת ברנדייס, שם סיים בהצטיינות לימודי תואר ראשון‏[4].
שפירו בעל תואר שני במדיניות המזרח התיכון מאוניברסיטת הרווארד משנת 1993. נוסף לשפת אמו אנגלית, הוא דובר עברית וערבית.
שפירו נשוי לג'ולי פישר, ולזוג שלוש בנות.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1995-1993 שימש חבר צוות בוועדת משנה לענייני אירופה והמזרח התיכון, של הוועדה לענייני חוץ בבית הנבחרים האמריקני. יושב ראש ועדת המשנה לי המילטון היה אחר כך בין מגישי הדו"ח המפורסם בענייני עיראק. בשנים 1995-‏1999 שימש עוזר מחוקק לסנאטורית היהודייה דיאן פיינסטיין, ויועץ בכיר לה בענייני מדיניות חוץ.

בין 1999-‏2001, בתקופת כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, כיהן שפירו במועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית כמנהל ענייני חקיקה וכאחראי לקשר עם הקונגרס, עבור היועץ לביטחון לאומי סנדי ברגר. בין 2001-‏2007, הוא עבד תחילה כיועץ למחוקק ולאחר מכן כסגן ראש המטה (בעיקר לענייני מדיניות חוץ) עבור הסנאטור ביל נלסון.

בין השנים 2007-‏2009 שימש יועץ בכיר למי שהיה אז מועמד לנשיאות ארצות הברית וכיום הנשיא, ברק אובמה, בנושאי המזרח התיכון והקהילה היהודית, וכן שימש עבורו אסטרטג ומגייס כספים לקמפיין הבחירות. בנוסף, מונה ב-2007 לנשיא חברת הלובי הוושינגטונית "טימונס אנד קומפני". שפירו ליווה את אובמה בביקוריו בישראל ביולי 2007 ובמרץ 2013. בין 2009-‏2011 כיהן כמנהל מדור המזרח התיכון וצפון אפריקה ב"מועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית" בממשל אובמה.

בין השאר כיהן שפירו מטעם מחלקת המדינה האמריקאית בשגרירות ארצות הברית באיחוד האמירויות הערביות, כמו כן כיהן כפרופסור נספח בבית הספר לשירות חוץ של אוניברסיטת ג'ורג'טאון.

ב-10 במרץ 2011 פורסם כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה בחר בשפירו לתפקיד שגריר ארצות הברית בישראל.
ב-7 ביולי אותה שנה מזכירת המדינה של ארצות הברית הילארי קלינטון השביעה את שפירו לתפקיד שגריר ארצות הברית בישראל, וב-3 באוגוסט 2011 הגיש שפירו את כתב האמנתו לנשיא מדינת ישראל שמעון פרס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]