דרופל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דרופל
Druplicon.vector.svg
Drupal 7 screenshot.png
תצלום מסך של דרופל
מפתח קוד פתוח
גרסה אחרונה 7.34 ב־19 בנובמבר 2014
מערכת הפעלה חוצה פלטפורמות:
Linux
Microsoft Windows
Mac OS X
רישיון GPL
קטגוריה מערכת ניהול תוכן
www.drupal.org

דרופלאנגלית: Drupal) היא מערכת ניהול תוכן (CMS) וחופשית המאפשרת בנייה וניהול של אתרי אינטרנט ויישומי רשת. דרופל מספקת לבעלי אתרים ממשק לניהול עצמי של מבנה האתר ותכניו. למפתחי אתרים, דרופל מספקת שילוב של רכיבי תוכנה מן המוכן, ומערכת כללים שמסדירים ומאפשרים הרחבה באמצעות קוד. דרופל משתכללת באופן מתמיד ונתמכת בידי קהילה רחבה של מתכנתים, מעצבים ובעלי אתרים. דרופל נחשבת לאחת משלוש המערכות הנפוצות לניהול תוכן, לצד ג'ומלה, ו-וורדפרס.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרופל היא מערכת נפוצה ונוחה לניהול אתר. כולם יכולים להורידה, להתקינה ולהשתמש בה ללא תשלום תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו (GNU). כיום, פועלים באמצעות דרופל אלפי אתרים מסוגים שונים. החל מאתרים ארגוניים, פורטלים ואתרים חברתיים ועד לאתרים אישיים ואתרים של עסקים קטנים. מדובר במערכת שמכוונת בעיקר למפתחים. על אף שבקהילה העולמית והמקומית נהוג להדגיש את קלות הניהול ללא קוד, היתרון היחסי והמאפיין העיקרי של דרופל הוא דווקא בתשתית ובכלים שהיא מציעה למפתחים. הורדה, התקנה והפעלה בשיטת "עשה זאת בעצמך" אמנם אפשרית, אבל דורשת נכונות להשקיע זמן ברכישת מספר מיומנויות יסוד, והשקעת זמן וכסף כדי להתאים את האתר לצרכים הספציפיים.

אופי, מבנה, ועקרונות יסוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פונקציית מתאם הצבעים של התוכנה

דרופל מכילה באופן מובנה מערכת גמישה לניהול משתמשים והרשאות. ניתן להקצות סט של הרשאות ל"תפקידים" ולשייך או לנייד משתמשים רשומים בין ה"תפקידים". אפשר ללמוד לא מעט על דרופל מתוך התבוננות בתוכן חבילת ההתקנה הבסיסית. נהוג להתייחס לקוד המצוי בחבילת ההתקנה כ"ליבה" - Core. הליבה מכילה אוסף של קבצים, חלקם חיוניים וחלקם מאפשרים באופן מובנה הרחבה של תכונות יכולות ומראה. רוב התכונות מצויות, כברירת מחדל, במצב כבוי. הפעלת מודולים הכלולים בליבה יכולה לאפשר תכונות כמו האפשרות לתגובות, תמיכה בשפות נוספות, פורומים, תמיכה רב-לשונית ועוד.

הבית המרכזי של הקהילה נמצא ב-drupal.org. שם ניתן, בין השאר, להוריד את התוכנה וההרחבות שלה ולקרוא ולכתוב תיעוד ולשאול או להשיב על שאלות באמצעות הפורומים.

בסיס טכנולוגי - דרישות מערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוד של דרופל כתוב בעיקרו ב-PHP. התנאי הבסיסי להתקנה והרצה של דרופל הוא שרת אינטרנט שמריץ PHP ומאפשר גישה לבסיס נתונים. תצורת ההתקנה הנתמכת והמתועדת ביותר קרויה בראשי התיבות LAMP, לינוקס, אפאצ'י Mysql ו-PHP.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]