דרופל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דרופל
Druplicon.vector.svg
Drupal 7 screenshot.png
תצלום מסך של דרופל
מפתח קוד פתוח
גרסה אחרונה 7.34 ב־19 בנובמבר 2014
מערכת הפעלה חוצה פלטפורמות:
Linux
Microsoft Windows
Mac OS X
רישיון GPL
קטגוריה מערכת ניהול תוכן
www.drupal.org

דרופלאנגלית: Drupal) היא מערכת ניהול תוכן (CMS) וחופשית המאפשרת בנייה וניהול של אתרי אינטרנט ויישומי רשת. דרופל מספקת לבעלי אתרים ממשק לניהול עצמי של מבנה האתר ותכניו. למפתחי אתרים, דרופל מספקת שילוב של רכיבי תוכנה מן המוכן, ומערכת כללים שמסדירים ומאפשרים הרחבה באמצעות קוד. דרופל משתכללת באופן מתמיד ונתמכת בידי קהילה רחבה של מתכנתים, מעצבים ובעלי אתרים. דרופל נחשבת לאחת משלוש המערכות הנפוצות לניהול תוכן, לצד ג'ומלה, ו-וורדפרס.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרופל היא מערכת נפוצה ונוחה לניהול אתר. כולם יכולים להורידה, להתקינה ולהשתמש בה ללא תשלום תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו (GNU). כיום, פועלים באמצעות דרופל אלפי אתרים מסוגים שונים. החל מאתרים ארגוניים, פורטלים ואתרים חברתיים ועד לאתרים אישיים ואתרים של עסקים קטנים. מדובר במערכת שמכוונת בעיקר למפתחים. על אף שבקהילה העולמית והמקומית נהוג להדגיש את קלות הניהול ללא קוד, היתרון היחסי והמאפיין העיקרי של דרופל הוא דווקא בתשתית ובכלים שהיא מציעה למפתחים. הורדה, התקנה והפעלה בשיטת "עשה זאת בעצמך" אמנם אפשרית, אבל דורשת נכונות להשקיע זמן ברכישת מספר מיומנויות יסוד, והשקעת זמן וכסף כדי להתאים את האתר לצרכים הספציפיים.

Drupal נוצרה על ידי Dries Buytaert בשנת 2000 ובשנת 2003 עלה האתר הרישמי לאוויר. 

אופי, מבנה, ועקרונות יסוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פונקציית מתאם הצבעים של התוכנה

דרופל מכילה באופן מובנה מערכת גמישה לניהול משתמשים והרשאות. ניתן להקצות סט של הרשאות ל"תפקידים" ולשייך או לנייד משתמשים רשומים בין ה"תפקידים". אפשר ללמוד לא מעט על דרופל מתוך התבוננות בתוכן חבילת ההתקנה הבסיסית. נהוג להתייחס לקוד המצוי בחבילת ההתקנה כ"ליבה" - Core. הליבה מכילה אוסף של קבצים, חלקם חיוניים וחלקם מאפשרים באופן מובנה הרחבה של תכונות יכולות ומראה. רוב התכונות מצויות, כברירת מחדל, במצב כבוי. הפעלת מודולים הכלולים בליבה יכולה לאפשר תכונות כמו האפשרות לתגובות, תמיכה בשפות נוספות, פורומים, תמיכה רב-לשונית ועוד.

הבית המרכזי של הקהילה נמצא ב-drupal.org. שם ניתן, בין השאר, להוריד את התוכנה וההרחבות שלה ולקרוא ולכתוב תיעוד ולשאול או להשיב על שאלות באמצעות הפורומים.

בסיס טכנולוגי - דרישות מערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוד של דרופל כתוב בעיקרו ב-PHP. התנאי הבסיסי להתקנה והרצה של דרופל הוא שרת אינטרנט שמריץ PHP ומאפשר גישה לבסיס נתונים. תצורת ההתקנה הנתמכת והמתועדת ביותר קרויה בראשי התיבות LAMP, לינוקס, אפאצ'י Mysql ו-PHP.

מילון מונחים דרופלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח בעברית המונח באנגלית ביאור
תוכן Content כל דבר המופיע לגולשים היכן שהוא באתר, ובפרט טקסט/תמונה/וידאו/טופס וכו'.
ישות Entity ישות מייצגת טבלה בבסיס הנתונים. באמצעות מערך של פונקציות ניתן לבצע פעולות CRUD עבור כל ישות בלי לדעת את מבנה הנתונים של הטבלה שאותה ישות מייצגת.
סוג ישות Entity type כל ישות מחולקת לסוגים. הישויות הבסיסיות שמגיעות עם דרופל הן: תכנים, תגיות, מילון תגיות, משתמשים וקבצים. כל מודול יכול להוסיף סוג ישות חדשה למערכת.
נואוד Node מחזיק את התוכן המוצג למשתמש במערכת.
סוג תוכן Content type באתר מבוסס תוכן יש צורך לחלק את התוכן לקטגוריות. סוגי התכנים עוזרים לחלק את התוכן לסוגים שונים (בלוג, עמוד, מאמר וכו׳) לפי האפיון של הפרויקט.
אזור Region אזור הוא חלק בעמוד שאליו מכניסים בלוקים. באופן טבעי קיים אזור ראשי אחד בו נמצאת תצוגה ראשונית של תוכן מישות מסוימת (כמו דף משתמש).
אזור תוכן משני Peripheral areas כל אזור הכולל תוכן שאיננו נמצא באזור הראשי.
בלוק Block מציג תוכן, מידע או אפילו טופס בהתאם לשימוש שלו. דרופל מגיע עם מספר בלוקים שעונים לפונקציונאליות מסוימת: בלוק עם טופס התחברות, בלוק שמציג את המשתמשים המחוברים, בלוק שמציג את התוכן האחרון שנוסף לאתר וכו׳. כל בלוק ממש פונקצינאליות שונה והוא הפתרון המועדף על רוב מנהלי המערכות כיוון שבאמצעות ממש גרירה ומערכת הבלוקים של דרופל ניתן ליצור דפים שונים ועשירים.
תפריט ניהול Toolbar תפריט הניהול המופיע בחלק העליון של תצוגת האתר (בעת התחברות). רבים מהקהילה נוהגים להחליף את התפריט הבסיסי בתפריט מתקדם יותר בעזרת התקנת הרכיב Admin menu.
רכיב Module דרופל היא מערכת מודרלית - ניתן להוסיף רכיבים שישנו את הלוגיקה הבסיסית של דרופל ובכך יעשירו את המערכת. ישנם רכיבים שמיועדים לבוני אתרים כמו views שבלי שום בעיות עוזר להציג תכנים לפי לוגיקה (בדומה לשאילתה מהמסד נתונים) ונותן את האפשרות לעצב את התכנים באופן טבלאי, רשימות ועוד. ישנם מודולים שמיועדים עבור מפתחים בלבד כמו Message שאיתו המפתח יכול לתעד אירועים שהתרחשו במערכת.
קישורים הקשריים Contextual links קישורים שמיועדים למשתמשים בעלי הראשות ספיציפיות ובעת מעבר עכבר מעל לבלוק הם יכולים לפתוח תפריט עם קישורים בהקשר לבלוק הנוכחי כמו ניהול תצורת הבלוק. במידה וזה בלוק של תוכן הקישור יופיע מעל לרשומה וייספק קישורים לניהול אותה הרשומה (מחיקה או עריכה)
אסימון Token מייצג תוכן מתוך המסד נתונים לפי פורמט. לדוגמה [user:name] מייצג את שם המשתמש הנוכחי שצופה בעמוד.
לשונית Tab מאפיין של דפי ניהול; הלשוניות נמצאות בראש דף הניהול ורקען, בדרך כלל מעוצב באופן בולט. הן מכילות אפשרויות שליטה שונות באותו נושא של דף הניהול.

קהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילת הדרופל היא מגוונת מאוד ולא רק מתכנתים עסוקים בה. ישנם מפתחים, מעצבים, אנשי SEO, אנשי UI ו-UX בתוך הקהילה. בגלל שדרופל היא מערכת open source כולם רוצים לתרום לתהליך הפיתוח על מנת לקבל מוצר יותר טוב. כמו לכל קהילה גם לדרופל יש מפגשים והם מחולקים לכמה סוגים:

  • DrupalCon - אירוע שמתקיים פעמיים בשנה (בהפרש של חצי אחד מהשני). אירוע אחד מתקיים בעיר מרכזית באירופה והשני מתקיים בעיר מרכזית בארצות הברית. מעבר לשני האירועים האלה ישנם עוד אירועי DrupalCon שמתקיימים בייבשות אחרות. ב-2014 וב-2015 התקיימו בערים מרכזיות באוסטרליה (סידני ומלבורן בהתאמה) ובשנת 2015 התקיים DrupalCaon בבוגוטה, דרום אמריקה. הכנס מתפרס על שבוע שלם (שני עד חמישי) שבמהלכו יש הרצאות ביום ובערב יש פעילויות. בכל יום חמישי יש ערב טריוויה בו יכולים המשתתפים לזכות בפרסים. בסוף שבוע של כל כנס (שישי שבת וראשון) יש אירוע שנקרא Sprints שבו מתחלקים לקבוצות ופותרים בעיות בליבה של דרופל או בכל נושא אחר שקשור לדרופל.
  • DrupalCamp - אירוע שמתקיים עבור קהילות מקומיות ובמתכונת הרבה יותר מצומצמת מזו של הכנס העולמי. בישראל מתקיים הכנס באופן סדיר כל שנה החל משנת 2012 וישנם עוד קהילות בעולם אשר מאמצות את הנוהל. האירוע מיועד לחזק את קשרי הקהילה המקומית של דרופל ולהציג את המערכת לאנשים שטרם התנסו במערכת.
  • Drupal Dev Days - בניגוד לשני האירועים הנ״ל שמיועדים לא רק למפתחים, DDD מיועד אך ורק למתכנתים ובעל אורינטציה תיכנותית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]