האדם הנבון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאדם נבון
Pepole montage.jpg
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
על־משפחה: הומינואידים
משפחה: הומינידים
תת־משפחה: הומיננאים
שבט: הומיניניים
סוג: אדם
מין: אדם נבון
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Homo sapiens

אדם נבון (שם מדעי: Homo sapiens, הוֹמוֹ סַפְּיֶנְס) הוא מין בסוג אדם הכולל את תת-המין אדם נבון מודרני (Homo sapiens sapiens) החי כיום ואת תת-המין הומו ספיאנס אידלטו (Homo sapiens idaltu) שנכחד לפני כ-160,000 שנים.

עד שנות ה-60 של המאה ה-20 מקובל היה לחשוב שהאדם הניאנדרטלי (Homo neanderthalensis) גם הוא תת-מין של האדם הנבון, ואילו היום הם נחשבים לשני מינים נפרדים. האדם הנבון הוא התפתחות של ההומו היידלברגנסיס שממנו התפתחו הניאנדרטלים וההומו סאפינס, לא בזה אחר זה אלא במקביל. לא ידוע מה היה היחס בין שני המינים, אף כי סביר ביותר שהם נפגשו לעתים קרובות. השרידים העתיקים ביותר שנתגלו ממין זה בני למעלה מ-100,000 שנה. ההומו ספיאנס הוא המין האנושי היחיד ששרד עד היום. המין הניאנדרטלי נכחד מן העולם לפני כ-29,000 שנה, ואילו הומו פלורסיינסיס נכחד ככל הנראה לפני קצת יותר מ-10,000 שנים.

ההומו ספיינס התפתח ביבשת אפריקה, אבל כיום הוא מתקיים כמעט בכל חלקי היבשה של כדור הארץ. בתהליך איטי אך שיטתי, האדם המודרני "כבש" את אוסטרליה, אירופה, אמריקה ואסיה, ובמהלכו מינים רבים נכחדו. תוך 1,000 שנים בלבד האדם התפשט בכל היבשת אמריקה, תוך כדי שכל היונקים ששוקלים מעל כמה עשרות קילוגרמים נכחדו.

המחקר כיום סבור כי קרנו של ההומו ספיינס עלתה בעקבות היכולת הקוגניטיבית הגבוהה שלו. למרות העובדה שמוחו של הספיינס המצוי קטן יותר ממוחו של הניאנדרתל המצוי (ולמעשה, בעבר המוח של ההומו ספיינס היה גדול יותר, אבל במשך כמה אלפי שנים הוא במגמת ירידה מתונה מבחינת הנפח), האדם המודרני הוא המין היחיד שהוא בעל יכולת לשונית מתקדמת, ובפרט היכולת להשתמש בשפה כדי ליצור מערכות אמונה מופשטות (כמו דתות, אידאולוגיות או חברות).

הבדלים נוספים בין ההומו ספיינס ובין מיני אדם אחרים הם העובדה שהוא מסוגל להפיק בעזרת לשונו ופיו יותר עיצורים ממינים אחרים, הלסת הקטנה שלו (ביחס לגודל המוח), והעובדה שהוא פחות אלים כלפי פרטים שאותם הוא מחשיב לקרובים אליו - כמו החברים לקבוצה, לשבט או למדינה.

תרבותו של האדם המודרני, בעקבות יכולות השפה שלו, היא מפותחת מאוד, והיא האחרונה ששרדה מבין תרבויות מיני סוג האדם.

מיוקן פליוקן פלייסטוקן שימפנזה שימפנזה מצוי שימפנזה ננסי גורילה גורילה פראנתרופוס סהלאנתרופוס צ'אדנסיס אורורין טוגננסיס ארדיפיתקוס רמידוס אוסטרלופיתקוס אדם (סוג) אדם ניאנדרטלי אדם ניאנדרטלי אדם מודרני אדם מודרני הומו ארקטוס הומו הביליס ארדיפיתקוס קדבה אוסטרלופיתקוס אפריקנוס אוסטרלופיתקוס אנמנסיס אוסטרלופיתקוס אפרנסיס אוסטרלופיתקוס גרהי הומו פלורסיינסיס הומו היידלברגנסיס הומו אנטקסטור קניאנתרופוס פלטיאופוס הומו גאורגיקוס הומו ארגסטר הומו רודולפנסיס אוסטרלופיתקוס בהרלגזלי פרנתרופוס אתיופיקוס פרנתרופוס בויזאי פרנתרופוס רובוסטוס
לוח זמנים של שושלת האדם על פי מיני הומינידים מאובנים (פסים כהים). המינים מסודרים אנכית על פי דמיון כללי ביניהם, אך קשה לקבוע במדויק איזה מין התפצל מאיזה מין אחר. מינים שמהם נמצאו מאובנים רבים יותר מסומנים בפסים יותר רחבים אנכית. העץ הפילוגנטי (ירוק) משחזר את יחסי הקרבה ותאריכי הפיצול על פי רצפי הגנום של אדם מודרני, שימפנזה מצוי, שימפנזה ננסי, גורילה ואדם נאנדרטלי (מיצוי דנ"א מעצמות מאובנות).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]