האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת (World Union for Progressive Judaism) הוא ארגון גג המאחד ארגונים ארציים של קהילות "היהדות המתקדמת" בכל רחבי העולם. בארגון חברים הארגונים השונים של היהדות הרפורמית (הידועה גם כליברלית או פרוגרסיבית) ברחבי העולם, המהווים את רובו ככולו, כמו גם הזרם הרקונסטרוקטיבי הקטן בארצות הברית. האיגוד מקדם את המסר האידאולוגי והרוחני של היהדות המתקדמת, ומספק גיבוי כספי ומוסדי לקהילות החברות.

היוזמה הראשונה ליצירת איגוד גג כזה הייתה בשנת 1914, כאשר יהודים ליברלים מגרמניה הזמינו עמיתים מצרפת, בריטניה וארצות הברית להצטרף לוועידה שאירגנו, במטרה להקים ארגון בינלאומי; הזמנה זו לא יצאה אל הפועל בשל פריצת מלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1926 נערך בלונדון כינוס של יהודים רפורמים, שבו נכחו כ-100 נציגים מרחבי העולם. כדי להפוך את הכינוס למסגרת קבועה של שיתוף פעולה, הוחלט על הקמת איגוד עולמי. השם "יהדות מתקדמת" נבחר כדי לייצג את הגוונים השונים של יהדות ליברלית ורפורמית שיוצגו בו. מרכז האיגוד ישב בלונדון. הנשיא הראשון היה קלוד מונטיפיורי, וניהלה אותו בפועל מזכירת הכבוד, לילי מונטגיו.

הכינוס הראשון של הארגון לאחר הקמתו התקיים בשנת 1928 בברלין, מקום ייסודו של הזרם הרפורמי בראשית המאה ה-19. מאז התקיימו כינוסים כאלה בערך כל שנתיים, פרט לתקופת מלחמת העולם השנייה. הכינוס ה-33 נערך בישראל במרץ 2009.

לאחר השואה הפכה צפון אמריקה למרכז הדומיננטי של התנועה הרפורמית, ובשנת 1959 עברו משרדי האיגוד העולמי מלונדון לניו-יורק. בשנת 1973, במסגרת המחויבות הגוברת של האיגוד העולמי לקידום היהדות הרפורמית בישראל, עבר מרכז התנועה לירושלים. מטה התנועה כיום הוא מרכז שמשון-בית שמואל בעיר.

כיום חברים באיגוד ארגונים ארציים מ-42 מדינות, המייצגים כ-1200 קהילות המונות 1.8 מיליון איש. בישראל מסונפת לאיגוד התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל. בסוף שנות ה-80 הצטרפה לארגון היהדות הרקונסטרוקטיבית.

הגוף הגדול ביותר המשתייך לאיגוד הוא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה, המונה כ-1.5 מיליון חברים. כמו כן שייכים אליו הזרם הרפורמי והזרם הליברלי של בריטניה, ארגון היהודים המתקדמים בגרמניה, האיחוד הליברלי בצרפת, הקהילה הליברלית בהולנד, התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל וסניפים שונים ברחבי תבל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]