הוועד הבינלאומי של הצלב האדום והסהר האדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Emblem of the ICRC.svg
דגל שווייץ ששימש דגם לסמל הצלב האדום

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, הוא ארגון בינלאומי נייטרלי ועצמאי שמטרתו הגנה על חייהם ועל כבוד האדם של קורבנות סכסוך מזוין ומצבים אחרים של אלימות והגשת סיוע הומניטארי לקורבנות אלה. הוא פועל על פי עקרונות המשפט ההומניטרי הבינלאומי ונחשב ל"מלאך השומר" של אמנות ז'נבה.

המדינות החברות בארגון מחויבות לכבד את הנייטרליות של הארגון, אנשיו והציוד שהוא משתמש בו, ולאפשר לו להגיש סיוע לכל אדם במצוקה. כיבוד הנייטרליות של הארגון חשוב במיוחד באזורי מלחמה.

המשרדים הראשיים של "הוועד הבינלאומי של הצלב האדום" נמצאים בז'נבה שבשווייץ. נכון לתחילת 2014 עובדים בו כ-13,000 איש בכ-90 משלחות ברחבי העולם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הרעיון להקמת ארגון רפואי הומניטרי הגה השווייצרי ז'אן אנרי דינן, כשעבר בזירת קרב סולפרינו בצפון איטליה. במהלך הקרב אשר נמשך 15 שעות, חזה דינן בעשרות אלפי פצועים והרוגים ששכבו בחום, עד שנאספו אל הבתים, הכנסיות והמרפאות המאולתרות, אשר לא היו ערוכות לטיפול במספר כה רב של פצועים.

דינן אסף נערות, נשים ועוברי אורח מהסביבה וניסה להחיש עזרה לפצועים. על אף מאמציהם, דינן ידע שקיומו של גוף מסייע היה יכול למנוע את מותם של קורבנות רבים. לכן, בשנת 1862 כתב דינן ספר על חוויותיו באותו קרב וקרא לציבור להעלות את רמת המודעות לעניין.

שנה לאחר מכן, עורך דין צעיר מז'נבה בשם גוסטב מואניה הגשים את חזונו של דינן וארגן כנס בינלאומי, אשר בעקבותיו כוננה ב-22 באוגוסט 1864 "אמנת ז'נבה הראשונה". הסמל שנבחר לארגון הוא צלב אדום על רקע לבן. ההסבר הרשמי לסמל הוא אימוץ דגל שווייץ בהיפוך צבעים כסמל הארגון, אולם נראה כי המסורת הנוצרית, שעל-פיה אסור לפגוע באנשים ובמבנים הנושאים את סמל הצלב, השפיעה על בחירת הסמל.

מפעולות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • טיפול ומתן עזרה לפליטים בגבולות מדינתם או במדינות אחרות.
  • טיפול בשבויים ובבעיותיהם, כגון תיווך להעברת חבילות ומכתבים, ביקורת על מצב רפואי וסיוע בהעברה לקבלת טיפול רפואי הולם.
  • סיוע לפליטים-לשעבר ששבו לביתם, כגון איתור ילדים שאבדו והשבתם למשפחתם.
  • סיוע הומניטרי שוטף לאוכלוסיות נפגעות קונפליקט, כגון הקמת מרכזי תזונה, חלוקת ערכות עזרה ראשונה, חלוקת קונדומים בתשלום סמלי, סיוע רפואי ומעקב רפואי ליילודים. הצלב האדום הבינלאומי אינו מטפל במצבי אסון טבע, מגיפות ומקרי משבר הומניטרי אחרים שאינם נובעים מסכסוך, אולם "הפדרציה הבינלאומית של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום" שנוסד בפריס ב-1919 ממלא פונקציה זאת‏[1].
  • הגברת המודעות לכללי המשפט ההומניטרי הבינלאומי.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלב האדום הבינלאומי פעיל בישראל מאז 1948 ובאופן קבוע נמצאת משלחת מאז מלחמת ששת הימים. הארגון עוסק בבקרת הטיפול והתנאים של עצירים ואסירים פלסטינים המוחזקים על ידי ישראל והרשות הפלסטינית ולצורך כך מקבל מידי יום משירות בתי הסוהר רשימה יומית של האסירים והעצירים ומקומות כליאתם‏[2]. כן עוסק הארגון בסיוע לאוכלוסייה הפלסטינית, למשל בתחזוקת תשתיות מים וביוב, ותרומת תרופות וציוד רפואי, ובבקרת תנאי חייהם של תושבי השטחים הכבושים. לצורך כך הארגון מעסיק בישראל בגדה המערבית ובעזה כ-350 עובדים מתוכם כ-80 עובדים בינלאומיים והשאר ישראלים ופלסטינים. הארגון גם עוסק בסיוע בחיפוש מידע על נעדרי צה"ל. הארגון פעל רבות על מנת לפגוש את גלעד שליט בזמן שהיה בשבי חמאס[3][4]. החל משנת 2007 מקיים הארגון תחרות שנתית בין סטודנטים מבתי ספר למשפטים בישראל על משפט בינלאומי[5].החל משנת 2006 ארגון מגן דוד אדום הישראלי מתפקד כחבר מלא בתנועת הצלב האדום והסהר האדום. הוועד הבינלאומי של הצלב האדום פועל בשיתוף עם האגודות הלאומית הישראלית (מגן דוד אדום) והפלסטינית (הסהר האדום הפלסטיני) ומסייע לשתיהן תקציבית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפדרציה הבינלאומית של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום, אתר מגן דוד אדום בישראל
  2. ^ בג"ץ 1104/10, 23 בפברואר 2011
  3. ^ israel and the occupied territories 2009 report, icrc web site
  4. ^ נעה שפירא, הצלב האדום, אתר מגינים על זכויות האדם של מט"ח
  5. ^ National Competition on International Humanitarian Law: Israel 2007, icrc web site