הו צ'י מין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
הו צ'י מין, 1946

הו צ'י מין (וײטנאמית: Hồ Chí Minh ‏- IPA: ; הגייה דרומית: 19 במאי 18903 בספטמבר 1969) מייסד ומנהיג צפון וייטנאם. מכונה כיום בווייטנאם בתואר העממי "אבי האומה".

חייו המוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הו צ'י מין נולד בשנת 1890 כנגויין סינג קונג (Nguyễn Sinh Cung) בכפר Hoàng Trù במרכז וייטנאם (שמו של מקדש מקומי בקרבת Làng Sen), כפר מגוריה של אימו. משנת 1895, הוא גדל בכפרו של אביו Nguyễn Sinh Sắc. היו לו שלושה אחאים: אחותו Bạch Liên (או Nguyễn Thị Thanh), פקידה בצבא צרפת; אחיו Nguyễn Sinh Khiêm (או Nguyễn Tất Đạt), שעסק בגאומנטיה ועשבי מרפא; ואח נוסף (Nguyễn Sinh Nhuận) שמת בינקותו. כילד צעיר, הו צ'י מין למד עם אביו לפני שעבר למסגרת לימודים רשמית יותר עם מלומד בשם Vuong Thuc Do. הו צ'י מין התמחה עד מהר בקליגרפיה של השפה הסינית, תנאי מקדמי ללימוד רציני ומעמיק של קונפוציאניזם, בד בבד לחידוד יכולות כתיבתו בשפה הוייטנאמית. בנוסף למאמצי לימודיו, הוא היה חובב הרפתקאות, ואהב להעיף עפיפונים ולדוג. בהתאם למסורת הקונפוציאניזם, בהגיעו לגיל 10, אביו העניק לו שם חדש: (Nguyễn Tất Thành (“Nguyễn the Accomplished. אביו של הו צ'י מין, היה מלומד קונפוציאני ומורה, ובהמשך שופט שלום מטעם האימפריה הצרפתית בכפר קטן במחוז Binh Khe. הוא הודח בתואנה של "חריגה מסמכות" לאחר שדמות מקומית בעלת השפעה מתה לאחר שקיבל 100 מלקות בשל עבירה שביצע. בניגוד לאביו, הו צ'י מין קיבל חינוך צרפתי, פקד את הבית הספר הגבוה lycée בעיר Huế, אותו בית ספר שלימים יסיימוהו גם שניים מחסידיו ותומכיו הבולטים, Pham Van Dong ו-Vo Nguyen Giap.

ביקור ראשון בצרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד כנגויין סינג קונג (Nguyễn Sinh Cung) בכפר קימילין במרכז וייטנאם. אביו היה פקיד ממשלתי שהתפטר במחאה על השלטון הצרפתי במדינה, והפך למורה נודד בכפרים. אביו היה מלומד קונפוציאני וברוח זו גדל. ב-1911 הוא קיבל עבודה כטבח בספינה צרפתית, ואחר כך עבד בלונדון ובפריז. בפריז היה ממייסדי המפלגה הקומוניסטית הצרפתית. כאשר נשיא ארצות הברית וודרו וילסון הגיע לועידת השלום בורסאי, ניסה לעניין אותו בזכות ההגדרה העצמית של העם הוייטנאמי אך ללא הצלחה.

לאחר מכן הוא שהה בברית המועצות ומשם נשלח לסין ומדינות נוספות באסיה. ב1929 ייסד בהונג קונג את המפלגה הקומוניסטית הוייטנאמית. ב-1931 הוא נאסר על ידי השלטון הבריטי במושבה, שוחרר ב-1933, ושב לברית המועצות. ב-1938 חזר לסין ופעל כיועץ עבור הקומוניסטים. ב-1941, כאשר וייטנאם נכבשה בידי האימפריה היפנית חזר לארצו, וייסד שם את תנועת הוייט מין, שנלחמה כנגד הכובש היפני ומשתפי הפעולה הצרפתים שלהם מטעם ממשלת צרפת של וישי. באותה תקופה קיבל במחתרת את שמו הו צ'י מין שפרושו "מביא האור".

עם כניעת יפן ב-1945 הקים הוייט מין את הרפובליקה הדמוקרטית של וייטנאם, והו צ'י מין נבחר לנשיאה ב-2 במאי 1946. צרפת סירבה להכיר בעצמאות וייטנאם, וכוחות הוייט מין הפנו את מאבקם נגדה. מאבק אכזרי זה נמשך עד 1954, במהלכו נלחם הצבא הווייטנאמי בעיקשות עד להבסת צבא צרפת. אחרי ניצחון הוייט מין בקרב דיין ביין פו, צרפת ויתרה על השלטון בהודו-סין הצרפתית (שכללה גם את קמבודיה ולאוס). אבל ועידת ז'נבה של 1954 שהתכנסה לפתור את המצב בהודו-סין הצרפתית ובקוריאה, החליטה על "חלוקה זמנית" של וייטנאם לשתי מדינות, כאשר החלק הצפוני יהיה בשליטת הוויאט-מין בראשות הו צ'י מין.

הו צ'י מין החל לפעול לביסוס השלטון הסוציאליסטי בצפון, אולם מעולם לא ויתר על חלום איחוד וייטנאם. אחרי 1954 החלה הארץ להגרר למלחמה נוספת. המלחמה שבה נלחמה דרום וייטנאם במחתרת הקומוניסטית בדרום – הוייטקונג, אולם לאחר מכן צפון וייטנאם הייתה מעורבת ישירות במלחמה. בשלב זה הו צ'י מין היה פחות ופחות מעורב ישירות בקבלת ההחלטות, ושימש יותר כדמות סמלית, שדירבנה את העם להמשיך להלחם על אחדות ווייטנאם. הוא היה ידוע בכינוי "הדוד הו".

הו צ'י מת בשנת 1969, טרם הספיק לראות את חלומו לאיחוד וײטנאם תחת שלטון קומוניסטי מתגשם. הוא ציוה שעם מותו יישרפו את גופתו, ואפרה ייקבר בראש שלוש גבעות בוײטנאם. צװאתו לא קוימה, ולאחר מותו גופתו נחנטה והיא מוצגת במאוזוליאום בהאנוי, בדומה למאוזוליאום של לנין במוסקבה. עם ניצחון צפון וײטנאם במלחמה, נקראה שמה של בירת הדרום סייגון על שמו (Thành Phố Hồ Chí Minh).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]