החזית העממית לשחרור טיגראי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

החזית העממית לשחרור טיגראי ידועה יותר באתיופיה בשמות וויאנה ו-הווחטגעז:ሕዝባዊ ወያኔ ሓርነት ትግራይ בתעתיק לעברית: הזבאווי וויאנה חארנת טיגראי) היא מפלגה והסיעה הראשית במפלגת האיחדג שבבחירות האחרונות לבית הנבחרים האתיופי שהתקיימו ב-15 במאי 2005 זכתה ב-327 מושבים מתוך 527 מושבים‏[1]. בבחירות לבית הנבחרים במחוז טיגראי האיחדג זכתה בכל 152 המושבים‏[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל המפלגה
מחוז הטיגראינים באתיופיה

בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 כשאתיופיה הייתה תחת שלטון הדרג, קבוצה של מהפכנים טיגראינים הקימו את הארגון הלאומי הטיגראיני. ארגון זה יצר תאים סודיים וערך תעמולה מוגברת באזורים המיושבים בטיגראינים. הארגון הטיגראני היה בין הארגונים החשובים והמשפיעים וגייס טיגראינים רבים למען התקוממות נגד השלטון הצבאי. לאחר שהחונטה הצבאית הצליחה לבלום את הארגון הוא קרא להתקוממות צבאית בכל רחבי אתיופיה כנגד המשטר. בפברואר 1975 לאחר שינוי ארגוני וצבאי ארגון זה שינה את שמו ל"החזית העממית לשחרור טיגראי"‏[3] .

בדומה לארגונים אחרים בהם השעביה האריתראי, הוויאנה (יחד עם התנועה העממית-דמוקרטית האתיופית) נלחמה כנגד שלטונו הצבאי של מנגיסטו היילה מריאם, ושלטה באזורים נרחבים בוואלו ובאגמדיר[4]. ב-1983, הגוף שהקים את הוויאנה, ייסד גוף פוליטי בשם הליגה המרקסיסטית-לניניסטית הטיגראינית על פי מודל מפלגת העבודה האלבנית. הליגה המרכסיסטית הציגה עצמה באתיופיה בשם וויאנה‏[5].

הוויאנה הונהג על ידי וועדה מרכזית ופוליטביורו. ארגון הוויאנה חולק לארבעה ארגונים אזורים, מהם שלושה בטיגראי ואחד מחוץ לאתיופיה שפעל במישוריים דיפלומטיים. כל אחד מהארגונים האזורים היה בעל חברי פוליטביורו שתיאמו את הפעולות עם הארגון המרכזי. ארגון החוץ ניהל מאבק דיפלומטי כנגד המשטר האתיופי בעיקר בסודאן, במזרח תיכון, באירופה ובצפון אמריקה[6].

עקב הצלחת הוויאנה בהשתלטות על אתיופיה ב-1991 וההתמוטטות של השלטון הקומוניסטי באלבניה, הוויאנה נטש את האידאלוגיה המרקסיסטית-לנינסטית. ההנהגה של הוויאנה טענה שהליגה המרקסיסטית-לניניסית הטיגראינית פורקה כאשר הארגון הצטרף לאיחדג שהצליחה להשתלט על אתיופיה לאחר ההתמוטטות הדרג ב-1991. ראש ממשלת אתיופיה מלס זנאווי הוא יושב ראש הסיעה ומנהיגה מאז 1979.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר בית הנבחרים האתיופי
  2. ^ בחירות באפריקה
  3. ^ טורסטאנסון גוסטה, המאבק בטיגראי, עמודים 4-5.
  4. ^ טורסטאנסון גוסטה, המאבק בטיגראי, עמוד 8.
  5. ^ אותו הארגון שהתקוממם כנגד הקיסר היילה סלאסי ב-1943. להרחבה ראה: מרד הוויאנה.
  6. ^ טורסטאנסון גוסטה, המאבק בטיגראי, עמוד 8.


סיעות החזית העממית הדמוקרטית המהפכנית האתיופית
ארגון האורומו העממי-דמוקרטי · התנועה הלאומית-דמוקרטית האמהרית · החזית העממית-דמוקרטית הדרום אתיופית · החזית העממית לשחרור טיגראי EPRDFsymbol.png