החיים זה לא הכל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
החיים זה לא הכל
LoAkol.jpg
לוגו התוכנית
סוגה קומדיית מצבים
חברת הפקה "בלאק שיפ הפקות סרטים בע"מ", jcs הפקות
יוצרים דניאל לפין
כותבים דניאל לפין, עפר קניספל, חיים אידיסיס, גאיה וילדמן
בימוי עדי בנימינוב
שחקנים אבי קושניר
ענת וקסמן
רוני הרמן
עידן אלתרמן
יעל לבנטל
שלמה וישינסקי
נורית כהן
מוטי כץ
פלורנס בלוך
ליליאן ברטו
אביגיל לפין
יובל סגל
דביר בנדק
פרסים תואר ״סדרה קומית מקורית״ לשנת 2005 בטקס ״פרסי מסך הזהב״
ארץ מקור Flag of Israel.svg  ישראל
שפות עברית
מספר עונות 9
מספר פרקים 149
הפקה
אורך פרק 25 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 2 (טלעד,רשת)
קומדי סנטרל - שידורים חוזרים
תקופת שידור מקורית 2 ביולי 200120 בספטמבר 2011

החיים זה לא הכל היא קומדיית מצבים ישראלית ששודרה בערוץ 2 על ידי טלעד ולאחר מכן על ידי רשת החל מ-2 ביולי 2001 ועד ל-20 בספטמבר 2011 וכיום משודרת בשידורים חוזרים בערוץ 2 וב־HOT קומדי סנטרל.

הסדרה היא קומדיית מצבים משפחתית, מתמקדת בגדי (אבי קושניר) ובדפנה (ענת וקסמן) נוימן, בחייהם במסגרת משפחתית ובהבדלים שבין גברים לנשים. הסדרה זכתה להצלחה וקנתה לה קהל צופים נאמן ואף נחלה שבחים ממבקרים בעיתונות. הסדרה קצרה גם פרסי מסך הזהב ופרסי האקדמיה לטלוויזיה רבים בקטגורית השחקן הקומי, השחקנית הקומית והסדרה הקומית.

ראשיתה של הסדרה בשנת 2001, אז שודרה אצל זכיינית ערוץ 2 "טלעד". בעונתה הראשונה לא זכתה הסדרה לנתוני מדרוג (רייטינג) גבוהים, אך בעונה השנייה החלו לגדול אחוזי הצפייה בה. לאחר שידור העונה הרביעית (2005) תם הזיכיון של "טלעד" לשדר בערוץ 2. לפיכך, הובע ספק אם תשוב הסדרה ותשודר, אך הזכיינית "רשת" רכשה את הזכויות לסדרה והמשיכה בהפקת עונות נוספות. הסדרה מחזיקה בתואר קומדיית המצבים ארוכת הימים ביותר בישראל, מבחינת מספר עונותיה (אך לא מצד מספר פרקיה). "רשת" הודיעה כי הפקת הסדרה הסתיימה אחרי העונה האחרונה, עם השלמת עשר שנות שידור ותשע עונות.

לקראת עליית העונה התשיעית והאחרונה של הסדרה הופק פרק מיוחד ("מעשה באישה מצחיקה") בו גדי מגיע לטיפול אצל פסיכולוג ונזכר בכל הרגעים הגדולים של הסדרה. פרק זה נכנס לעונה 9 וקיבל את המספר 0 כיוון שעלילתו מתרחשת בין העונות.

באוקטובר 2011 נודע כי הסדרה נמכרה לחברת ההפקות של סוני, והיא תשודר בארצות הברית בערוץ CBS. על פי אותה ידיעה, יוצר הסדרה, דניאל לפין, יכתוב גם את הגרסה האמריקאית ביחד עם התסריטאי האמריקאי מייק סייקוביץ' ("חברים", "חוקי המשחק"). ב-11 במאי 2013 נודע כי הפרק הראשון לא עבר את שלב הפיילוט ושידור הסדרה בארצות הברית בוטל.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 1-13 (13 פרקים)

גדי ודפנה נוימן הם זוג נשוי. דפנה (סטודנטית לתואר שני בתקשורת), רוצה להיכנס להיריון ואילו גדי עובד ככותב בתוכנית אירוח טלוויזיונית בכיכוב של בני קנובלר. במהלך העונה בולטים ניסיונות ההתערבות של הוריו של גדי, מאיר ובתיה נוימן, בחיי הנישואים של בנם. במקביל, מיקי ברנשטיין, שותפו של גדי, חווה כמה מערכות יחסים רבות תהפוכות, ולבסוף נשאר עם חברתו אורלי (שתהפוך להיות אשתו בסוף העונה השלישית) ולבסוף הוא נפרד ממנה. בסוף העונה נודע כי דפנה בהיריון וגם רחלי אחותו של גדי בהריון.

עונה זו היא היחידה בה מופיעים רחלי ואיתן האחים של גדי, וזו גם העונה היחידה בה הפרקים הוצגו מול קהל חי.

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 14-27 (14 פרקים)

גדי נוימן מנסה לתמוך בדפנה ההרה, אך נתקל בקשיים. במקביל, הוא ממשיך לסבול מעולו של בני קנובלר. ידידו, מיקי, מתלבט בין אורלי לחברתו החדשה, סיגי (שלומית מנדל) שהיא גם החברה של דפנה מהאוניברסיטה. בסוף העונה נולדת בתם של גדי ודפנה, מיכל. שאת השם בחר גדי (אבי קושניר) בטעות עקב פירוש לא נכון. בבדיקת שפיר יצא שמין התינוק הוא בן אך התברר כטעות (של אחד למיליון).

עונה שלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 28-40 (13 פרקים)

גדי ודפנה נקלעים למשבר בנישואיהם ופונים לייעוץ זוגי. מיקי מנסה להשיב לחיקו את אורלי. בתחום המקצועי, סובלת תוכניתו של קנובלר מקשיים בגלל מספר צופים נמוך. עם סיום העונה נישאים מיקי ואורלי בשידור ישיר מהתוכנית של קנובלר (מה שמעלה את כמות הצופים) ואילו גדי ודפנה מחליטים על פרידה זמנית. בעונה זו הופיעו גם הוריה של דפנה רבקה ויחיאל המגולמים על ידי טוביה צפיר ורבקה מיכאלי.

עונה רביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 41-54 (14 פרקים)

גדי ודפנה הפרודים גרים דלת-מול-דלת ומתלבטים אם להתגרש. מיקי ואורלי, לעומתם, מתמודדים עם קשיי הנישואים ומתגלה גם שאורלי נשואה לגבר אחר. ניסיונם של הורי גדי לגשר בין גדי לדפנה אינם עולים יפה. בסוף העונה גדי ודפנה כמעט חוזרים אך בסוף מתגרשים ואילו בני קנובלר נישא לדוריס, אהובתו. מיקי ואורלי מגלים שהם לא נשואים ומסופר על הרצון של אורלי שיתחתנו נשואי בזק בקפריסין.

עונה חמישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 54-68 (14 פרקים)

גדי ודפנה יוצאים לחיים חדשים בנפרד ומנהלים מערכות יחסים חדשות: גדי יוצא עם מיכל ומסתבך עם בתה נועה ואילו דפנה יוצאת עם אהוד המורה לריקוד. עם זאת, שניהם עדיין מעורבים זה בחייו של זה. מיקי ואורלי גרים בדירתם של גדי ודפנה, דוריס וקנובלר הנשואים הטריים עוברים לגור בדירתם של מיקי ואורלי. בסוף העונה נתפסים דפנה וגדי כשהם בוגדים בבני זוגם הנוכחיים.

עונה שישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 68-86 (18 פרקים)

גדי עובר לגור יחד עם מיכל, בת זוגו, ועם נועה, בתה. דפנה, לעומת זאת, נפרדת מאהוד ואילו מיקי מחליט לנסוע להודו כדי "לחפש את עצמו", אך שב משם לחיות עם אורלי. עם זאת, העניין מסתבך מבחינתו כי בזמן שהיה בהודו מיקי חדש הופיע והוא מתקרב לחתונה עם אורלי. בסוף מיקי הישן זוכה למרות הכל באשתו. הוריו של גדי, מאיר ובתיה נוימן, מגלים כי הרב שחיתן אותם לא היה מוסמך ונישאים מחדש. בסוף העונה שודר פרק "מאחורי הקלעים".

עונה שביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 86-108 (22 פרקים)

בתחילת העונה מיקי ואורלי מתגוררים עם גדי ומיכל. באמצע העונה גדי ומיכל נפרדים - מיכל עוברת לגור עם דפנה ואילו נועה נשארת לגור עם גדי. בינתיים מיקי הישן ואורלי עוברים לגור עם מיקי החדש, שהתאהב בחזרה באורלי. במהלך העונה מיקי הישן מנצח שוב ואורלי נכנסת להריון (ובסוף העונה יולדת בן). במהלך העונה מפגינות גם דפנה וגם מיכל רצון בחידוש הקשר עם גדי, אך זה עומד להינשא לקרן, בת של חברי הוריו. בעת החופה, נלקחת קרן לאשפוז בבית־חולים פסיכיאטרי. במהלך העונה שודר הפרק המאה של התוכנית, שבויים מחדרי ההפקה של התוכנית, וכלל את צוות ההפקה, ובמסגרתו השתמשו השחקנים בשמותיהם האמיתיים.

עונה שמינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 108-128 (20 פרקים)

בשל המצב הכלכלי, גדי ודפנה מחליטים לגור בדירתם הקודמת, כדי לחסוך לדפנה שכר דירה, ומודאגים מההשפעה שתהיה להתרחשויות על בתם מיכל. במקביל, מיקי ואורלי מגדלים את בנם התינוק ונותנים לו את השם גדי, נועה מתגייסת ומאיר ובתיה ממשיכים להתערב בחייהם של גדי ודפנה. בסוף העונה שוקלים גדי ודפנה לשוב לחיות כבעל ואישה ומחליטים להטיל מטבע: העונה מסתיימת בהקפאת התמונה כשהמטבע באוויר, בעונה הזו החליטו סופית מיקי ואורלי על השם של בנם "גדי".

עונה תשיעית - עונה אחרונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 128-148 (20 פרקים)

העונה התשיעית והאחרונה של הסדרה, שודרה החל מיום שלישי ה-17 במאי 2011. העונה התקיימה 5 שנים אחרי סוף העונה השמינית, כאשר באמצעות המטבע, גדי ודפנה מחליטים להיפרד סופית, ומצליחים לעמוד בהחלטתם 5 שנים (שעליהן "דילגו") ולאחר מכן חוזרים להיות מעורבים זה בחייו של זו. בעונה זו משתתפת בפעם הראשונה מיכל הבת של גדי, וגדי הבן של מיקי ואורלי, ובעונה זה מופיעה נועה כחוזרת בתשובה אך בפרק האחרון של הסדרה היא שוב חוזרת בה. הסדרה מגיעה לסופה בהחלטתם הסופית של גדי ודפנה לחזור.

פרק הסיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק 149
לכבוד שידור פרק הסיום של הסדרה, הפיקה "רשת" יום שידורים מיוחד שכלל ראיונות עם כוכבי הסדרה בתוכניות הבוקר. תוכנית מיוחדת בהשתתפות כוכבי הסדרה בשעשועון "אחד נגד 100" שודרה לפני הפרק, בהשתתפות עידן אלתרמן ויעל לבנטל ששיחקו במשחק הראשון ואבי קושניר וענת וקסמן ששיחקו במשחק השני. הפרק עצמו שודר באמצע ההשתתפות של אבי קושניר וענת וקסמן ובסיומו המשיכה התוכנית מהנקודה שהפסיקה.

שידור הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה החלה את שידוריה ב-2 ביולי 2001 בזכיינית טלעד, בערוץ 2. לאחר סיום זיכיונה של טלעד, עברה הסדרה לשידור אצל הזכיינית "רשת" החל מה-11 בספטמבר 2006. פרק הסיום של העונה התשיעית והאחרונה שודר ב-20 בספטמבר 2011 והפך לפרק הנצפה ביותר של הסדרה, עם 32.6%.

עונה: זכיינית שידור: תאריכי שידור מקורי פרקים ממוצע צופים ממוצע רייטינג
1 טלעד יום שני, 2 ביולי 2001 יום שני, 22 באוקטובר 2001 13 206,000 9.3%
2 טלעד יום רביעי, 30 באוקטובר 2002 יום רביעי, 19 בפברואר 2003 14 464,900 21.0%
3 טלעד יום ראשון, 30 במאי 2004 יום שני, 30 באוגוסט 2004 13 400,300 18.4%
4 טלעד יום שבת, 9 ביולי 2005 יום שבת, 15 באוקטובר 2005 14 379,300 16.8%
5 רשת יום שני, 11 בספטמבר 2006 יום שלישי, 19 בדצמבר 2006 14 446,900 20.1%
6 רשת יום שלישי, 23 באוקטובר 2007 יום רביעי, 9 בינואר 2008 18 453,700 20.0%
7 רשת יום רביעי, 29 באוקטובר 2008 יום רביעי, 25 במרץ 2009 22 447,800 19.4%
8 רשת יום ראשון, 7 בפברואר 2010 יום שלישי, 17 באוגוסט 2010 20 424,500 18.1%
9 רשת יום שלישי, 17 במאי 2011 יום שלישי, 20 בספטמבר 2011 21 489,400 21.0%

נתוני הרייטינג באדיבותה של "הוועדה הישראלית למדרוג" ובהפקתה של חברת הרייטינג הישראלית "TNS טלגאל".

תאריכי שידור העונות ומספרי הפרקים מבוססים על רישומיה של "הרשות השנייה" כפי שהם מובאים באתרה.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גדי נוימן (אבי קושניר) - בן 38 בתחילת הסדרה, כותב בתוכנית האירוח "קנובלר" . גדי הוא אדם מיואש מעבודתו, ממהלך משפחתו ומחייו היומיומיים והשגרתיים. בנוסף הוא בן אדם ציני, שלילי ותחרותי המתואר על ידי חלק מדמויות הסדרה כאובססיבי. למרות שהוא חותר ליותר הוא מגיע למסקנה שהכי טוב לו כשרע לו. הוא אוהב התערבויות, אף על פי שבדרך כלל הוא מפסיד או מרמה. היה נשוי לדפנה (ענת וקסמן) מהעונה הראשונה עד סוף העונה הרביעית (במהלך העונה הרביעית גדי ודפנה היו בפרידה זמנית ובסופה החליטו להתגרש) יצא עם מיכל, מהעונה החמישית עד העונה השביעית, ונפרדו בגלל ענייני חתונה וריב שהוביל לזה. לפני אירועי העונה התשיעית, הוא התחתן עם אישה אחרת ובפרק הראשון של העונה התשיעית התגרש ממנה, בסוף הסדרה חוזר לאשתו דפנה. נוהג לקרוא למיקי מטומטם.
 • ד"ר דפנה נוימן (רינגל) (ענת וקסמן) - בת 36 בתחילת הסדרה, גרושתו של גדי. סטודנטית שלא מצליחה לסיים לימודיה. שאיפתה של דפנה בחייה היא לגדל ילד משלה. כשרצון זה מתגשם, זקוקה דפנה לקיים משימה זו, ובקושי רב. מנהלת מערכת יחסים מלאת אהבה אך סיבוכים עם גדי, שבעונה הרביעית מקבלת תפנית כאשר הם נפרדים ומתגרשים. בעונה התשיעית היא הופכת לדוקטור, בסוף הסדרה חוזרת לבעלה גדי. דמותה של דפנה מתוארת על ידי וקסמן כאישה מרוכזת בעצמה, רבה על כל דבר, נצלנית ומתעלקת, אך היא גם אוהבת את גדי מאוד למרות הכול ולבסוף מבינה שהיא עדיין מאוהבת בו למרות הגירושים ואינסוף הריבים שעברו.
 • מיקי ברנשטיין (עידן אלתרמן) - בן 28 בתחילת הסדרה, עוזר בכתיבה לגדי, וגם חברו הטוב ביותר. מיקי הוא אדם תמים עם שאיפות גדולות בחייו, וכך מבליט את ניגודו לגדי. מיקי אדם טיפש ותמים מאוד, יש לו הרבה צרות במערכות היחסים והוא אדם לחוץ ואובסיסבי לאורלי (חברתו המוזרה אשר מהעונה הראשונה משחקת בו ונפרדת וחוזרת אליו שוב ושוב), בנוסף הוא נוטה להתאהב בנשים שלא רוצות אותו ולאחר מכן חוזר לעצמו שכשהן רוצות אותו. הסדרה עוקבת אחר תהליך התבגרותו אל החיים האמיתיים. מסוף העונה השלישית נשוי לאורלי. בעונה התשיעית הוא מנחה תוכנית טלוויזיה. נוהג להתפרץ לבית של גדי ולשתף אותו בחוויות ממערכת היחסים המוזרה שלו עם אורלי במשפט הקבוע קרה אסון!
 • בתיה נוימן (נוסבאום) (נורית כהן) - אמו של גדי, נשואה למאיר. ולכן היא מיואשת, ולא מרוצה מחייה. בתיה חטטנית, אובססיבית ושתלטנית והנישואים שלה עם מאיר מבוססים בעיקר על ריבים ולעג אחד לשני. בתיה מתערבת באופן קבוע בחייו של גדי ומשגעת אותו, הדבר שהיא הכי רוצה הוא שגדי ודפנה יחזרו. קופצת תמיד להסיק מסקנות מיותרות. בתיה מרבה להתעצבן מהתעסקויותיו של מאיר במהלך היום-יום ונוזפת בו על כל דבר שהוא עושה.
 • מאיר נוימן (שלמה וישינסקי) - אביו של גדי, ובעלה של בתיה. אדם המנסה להראות את חוש ההומור שלו ללא הצלחה. מתקפל ליד אשתו, ובכל זאת מרגיש הבוס במשפחה. ברוב הסיטואציות והפרקים מאיר לא קשור למה שקורה סביבו. אוהב לגלות תגליות מוזרות (לדוגמה: "מה כוחו של דבק נגרים ביחס לכוחו של אדם ממוצע בגילו") וזה גורם לבתיה להתעצבן. מאיר מנצל כל זמן שנשאר לו להיות בחיים. מאיר הוא אדם חיובי שאוהב את החיים אך נגרר לעתים אחרי בתיה בהתערבויותיה בחייו של גדי.
 • אורלי ברנשטיין (פרימו) (יעל לבנטל) - אשתו של מיקי מסוף העונה השלישית, שבתור חברתו נהגה להיפרד ממנו בקביעות מסיבות שונות. בהמשך היא מתחנת עם מיקי ומנהלת אתו יחסים של תלות, שליטה ופחד כשמיקי נאלץ בכל פרק לרצות את אורלי ומגיע למצבים אבסורדים ובלתי אפשריים. אורלי היא פרנואידית, חסרת ביטחון ולא החלטית, וחיה למעשה בעולם משלה שמיקי (ותקופה מסוימת גם מיקי הגדול) נאלצים לתדלק את הפנטזיות והגחמות הלא מוסברות שלה. אורלי אוהבת לדבר על נושאים מוזרים ואיזוטרים ולבחון מילים שונות בשפה ואיך הם נשמעות. בסוף העונה השביעית יולדת תינוקת ובעונה השמינית הוחלט על השם גדי. בעונה התשיעית אורלי היא שיננית מצליחה.
 • בני קנובלר (מוטי כץ) - מנחה בידור זול. איש תחמן, גס רוח וחסר רגישות. כשתוכניתו אינה מצליחה, נהיה חסר אונים ומסכן. בעונה התשיעית הוא מנכ"ל הערוץ. מתנהג כרשע עם גדי ומיקי ומזלזל בהם מאוד אך בחוץ אנשים רואים בו איש מצחיק ומעודן. הבדיחות שלו מבוססות רק על פרסים וחיקויים שלהם. נוהג לקרוא לגדי ומיקי בשמות לעג ולזלזל בצורת עבודתם.
 • דוריס קנובלר (פלורנס בלוך) - אשתו של קנובלר מסוף העונה הרביעית, גסת רוח כמו בעלה ועובדת בחברת ביטוח.
 • מיכל זילברמן (ליליאן ברטו) - בת זוגו של גדי בעונות חמישית-שביעית. גרושתו של הבן של בעל הדירה של גדי, הכירה את גדי לאחר שהדירה שהשכיר עברה לבעלותה. אמא של נועה. לאחר שנפרדה מגדי עברה מיכל לגור בדירה עם גרושתו של גדי, דפנה, שתי קומות למעלה באותו בניין.
 • נועה זילברמן (אביגיל לפין) - בתה של מיכל, שמרבה לסחוט ולתחמן אנשים כדי להשיג את מה שהיא רוצה. מארגנת למאיר ובתיה את מסיבת החתונה בסוף העונה השישית. בעונה התשיעית חזרה בתשובה, ובסוף העונה חזרה בשאלה. נועה חזרה בתשובה והיא בנתק מוחלט ממיכל עד שלבסוף הן חוזרות לקשר. נועה היא ילדה צינית ומעט חוצפנית.
 • מיכל נוימן (רוני הרמן) במשך כל העונה הראשונה גדי ודפנה ניסו להיכנס להריון וכשנודע לגדי ולדפנה שדפנה נכנסה להריון עד לסוף העונה השנייה. נראתה דמותה לראשונה בעונה התשיעית. ילדה מפונקת ומעט חוצפנית.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אהוד טל (יובל סגל) - רקדן, בן זוגה של דפנה (אמצע עונה חמישית עד אמצע עונה שישית). אדם חיובי שלוקח את החיים בקלילות.
 • גליה (סטלה) רינגל (אבגיל אראלי) - אחותה של דפנה, הייתה חברה בכת בויסקונסין שחייבים להגיד רק את האמת בתמורה לחיי נצח, היחסים בין האחיות גרועים מאוד והן מקנאות אחת בשנייה. דפנה מגדירה את גליה שקרנית פתולוגית.
 • רחלי נוימן (אורנה רוטברג) - אחותו של גדי, נכנסה להריון מהומו כשדפנה נכנסה להריון. השתתפה רק בעונה הראשונה.
 • יחיאל (טוביה צפיר) ורבקה רינגל (רבקה מיכאלי) - הוריה של דפנה. לא אמינים כל כך. יחיאל נוהג לקרוא לגדי "דרעאק'לה" ומחשיב את זה לשם חיבה.
 • מיקי "הגדול" (דביר בנדק) - מאוהב באורלי וידיד שלה. איש גס רוח שתמיד מאיים על מיקי. עבד כתסריטאי אצל קנובלר כשמיקי נסע להודו והמשיך עד לעונה השמינית.
 • מושון "הגאון" (ארז שפריר) - מנהל הערוץ שבו התוכנית של קנובלר. אדם די מטורף שאיננו מסתפק בכלום.
 • רינה (אורנה בנאי) ויואב (צחי גראד) - חברים של דפנה וגדי. רינה למדה עם דפנה בתיכון ויואב הוא בעלה של רינה ואז התגרשו.
 • סיגי (שלומית מנדל) - עונה שנייה. חברה של דפנה. דפנה שידכה אותה למיקי. לא החלטית אך הייתה בכמה פרקים מושא אהבתו של מיקי.
 • שרון (אורלי רז) - מזכירתו של קנובלר. נוהגת לריב איתו ולהתעצבן על גדי ומיקי.
 • איתן נוימן (רמי חזקיהו) - אחיו של גדי, בעבר חזר בתשובה והפך לחרדי. השתתף רק בעונה הראשונה.
 • דבי - דמות עלומה שאינה מופיעה פיזית. אחת מחברותיה הטובות של דפנה, דפנה תמיד מדברת עליה או מדברת איתה בטלפון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]