הטבח בידוובנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך עדיין חסר בו תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

הטבח בידוובנה הינו מאורע שאירע ביולי 1941, עת נרצחו יהודי העיירה ידוובנה הסמוכה לעיר לומז'ה בפולין, על ידי שכניהם הפולנים. במשך שנים יוחס המעשה לגרמנים, אך בשנת 2001 חשף ההיסטוריון יאן טומאש גרוס כי הפולנים הם שביצעו את הטבח.

הרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתקפה הגרמנית על ברית המועצות ביוני 1941 הביאה לכיבוש גרמני של שטחים שהיו שייכים לפולין, ונכבשו על ידי ברית המועצות בשנת 1939. יחידות השמדה גרמניות מיוחדות הנקראות איינזצגרופן החלו פועלות בשטחים אלו, כמו גם בשטחי בלארוס, אוקראינה, רוסיה, ליטא, לטביה, ומשמידות את האוכלוסייה היהודית. במסגרת פעולתם הופצה בשטחים אלו תעמולה לפיה היו היהודים משתפי פעולה עם המשטר הקומוניסטי השנוא.

ביולי 1941 הושמדה כל האוכלוסייה היהודית בכפר ידוובנה, למעט שבעה ניצולים, בהם יעקב (פצינוביץ') צופן, כפר בן 2,500 תושבים בפולין ליד העיר לומז'ה. רוב הקורבנות נשרפו חיים באסם. אין לדעת כמה נספו באירוע, ומספר הקורבנות מוערך על ידי גורמים שונים בטווח שבין 380 ל-1,600 קורבנות.

שכנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים רבות יוחס טבח ידוובנה לאיינזצגרופן. בשנת 2001 פרסם ההיסטוריון האמריקני ממוצא יהודי-פולני יאן טומאש גרוס את ספרו "שכנים" אשר בו קבע כי המדובר בפוגרום בו נרצחו 1,600 יהודים על ידי שכניהם. גרוס תיאר כיצד הוכו היהודים למוות, בותרו ונשרפו על ידי שכניהם הפולנים, ללא כל מעורבות גרמנית.

פרסום הספר עורר סערה בפולין. רבים חלקו על מסקנותיו, ופרופסור תומאס סרטזמבוס קבע כי למרות שמספר פולנים היו מעורבים, הייתה היוזמה לטבח, כמו גם רוב ביצועו, בידי הגרמנים. לאחר חקירה מקיפה פרסם המכון הפולני לחקר ההיסטוריה דין וחשבון בו תמך ברבים מממצאיו של גרוס, אם כי קבע כי באירוע נרצחו 380 אנשים ולא 1,600 כטענת גרוס. כן טענו כי במקום נכחו אנשי משטרה גרמנים, וכי עדים מאשרים נוכחות חיילים גרמנים במקום, בעוד שעדים אחרים טוענים כי במקום לא היו כלל גרמנים.

כיום אין המטילים ספק במעורבות פולנים לא יהודים ברצח בידוובנה, אך שאלת המעורבות הגרמנית נותרה פתוחה. תושבי העיירה עצמם מכחישים את מעורבותם, אך מרבית הציבור הפולני מקבל את גרסתו של גרוס.

בשנת 2001 השתתף נשיא פולין אלכסנדר קוואשנייבסקי בטקס לציון 60 שנה לטבח, בנוכחות שגריר ישראל בפולין דאז, הפרופ' שבח וייס. במעמד זה הכיר קבשנייבסקי באחריות הפולנים לטבח, באמרו:

"אנו יודעים בוודאות כי בין הרודפים והרוצחים היו אף פולנים. כאן בידוובנה, אזרחים של הרפובליקה הפולנית מתו בידי אזרחים אחרים (...) בשל פשע זה אנו מתחננים לסליחת צללי הקורבנות ובני משפחותיהם. אני מתנצל כאן כיום, כאזרח וכנשיא של הרפובליקה הפולנית. אני מתנצל בשמי ובשם כל הפולנים שמצפונם נחרד בשל הפשע, המאמינים כי לא ניתן להיות גאה בגדולת ההיסטוריה הפולנית, מבלי להרגיש, בה בעת, בכאב ובבושה על מעשי הרשע אותם ביצעו פולנים כנגד אחרים".

רבים ביקרו את קבשנייבסקי על נאום זה, שכן לטענתם עדיין לא ניתן לדעת מהו בדיוק שאירע בידוובנה. ראש עירית ידוובנה שנכח בטקס, נאלץ להתפטר מתפקידו.

העיתונאי חיים הכט יצר את הסרט "שני אסמים" על הטבח בידוובנה שעלה לאקרנים לראשונה ב-אפריל 2014.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספר ידוובנה – היסטוריה וזיכרון, ירושלים: הוצאת ועד יוצאי ידוובנה, 1980.
  • מירי פז (עורכת ומתרגמת), החשבון הפולני – עימות עם זיכרון: מבחר מאמרים, הקיבוץ המאוחד, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]