היהדות הרפורמית של בריטניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ראשית היהדות הרפורמית של בריטניה היא בקהילה הרפורמית שהתפתחה, החל משנת 1840, סביב "בית כנסת מערב לונדון של יהודים בריטיים", שבין חבריה הבולטים נמנו הוריישו מונטפיורי (אחיו של משה מונטפיורי) ויצחק ליאון גולדסמיד. משנת 1850 הצטרפה גם קהילה יהודית מהעיר מנצ'סטר ומאוחר יותר קהילות קטנות נוספות מערים קטנות יותר.

התנועה ליהדות רפורמית הבריטית מסונפת ל"איגוד העולמי ליהדות מתקדמת" (World Union for Progressive Judaism), לצד ארגון יהודי בריטי נוסף, היהדות הליברלית של בריטניה.

במחצית הראשונה של המאה ה-19, ביהדות בריטניה, מרבית בני הקהילה לא הקפידו על קיום מצוות ועל פי מפקד, שנערך ב-1850, רק 10% מחברי הקהילה השתתפו בתפילת שחרית. ב-1833 פורסם חיבור בעילום שם (נכתב על ידי אייזק ד'יזראלי, אביו של בנימין ד'יזראלי), אשר טען, שכל מצוות היהדות, הן מעשה ידי אדם, לכן ניתן לתקנן או לבטלן, לפי הצורך. היו בין יהודי בריטניה גם כאלה שהכירו רק בחוקי התנ"ך ודחו מעליהם את התורה שבעל פה[1].

בשנות העשרים של המאה ה-19, בבית הכנסת הגדול (האשכנזי) של לונדון ובבית הכנסת העתיק (הספרדי והפורטוגזי) נעשו ניסיונות, שלא עלו יפה, להנהיג תיקונים, כגון: הקטנת מספר הברכות של "מי שבירך" לעולה לתורה. בעל ההון יצחק ליאון גולדסמיד איים בעזיבת בית הכנסת הגדול ובהקמת בית כנסת שיתנהל בדומה להיכל בהמבורג. בעקבות סירוב הרוב פתחו הלא מרוצים, שרבים מהם באו מהמשפחה הספרדית מוקאטה ומהמשפחה האשכנזית גולדסמיד (שתי המשפחות היו קשורות גם בקשרי נישואין ובקשרים עסקיים) את "בית כנסת מערב לונדון של יהודים בריטיים", בית כנסת משותף ליהודים אשכנזים וספרדים. בין מנהיגי הקהילה הרפורמית, שקמה סביב בית כנסת זה היו יצחק ליאון גולדסמיד האשכנזי והוריישו מונטפיורי מהצד הספרדי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מיכאל מאיר, בין מסורת לקדמה - תולדות תנועת הרפורמה ביהדות, מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, עמ', 199–200.