היימדייל (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
היימדייל
Heimdall by Olivier Coipel.jpg
היימדייל, איור מאת אוליביה קויפה.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Journey into Mystery #85
(אוקטובר 1962)
יוצרים סטן לי, לארי לייבר, ג'ק קירבי
נתונים
שם אמיתי ריג-היימדייל
סטטוס פעיל
חבר/ה ב אלי אסגרד
כינויים בולטים דונלד ואלז, עזרא, היימדייל הנאמן, הבלתי ניתן להזזה, שומר החוק השמיימי, רואה-הכל, שומע-הכל, חוזה הכל
קרובי משפחה
בולטים
סיף (אחות)
כוחות בולטים כוח על-אנושי, מהירות על-אנושית, סיבולת גבוהה, אריכות ימים, חושי שמיעה וראייה מפותחים מאוד

היימדיילאנגלית: Heimdall) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס תור ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Journey into Mystery #85 מאוקטובר 1962, פרי עטם של הכותבים סטן לי ולארי לייבר והמאייר ג'ק קירבי. דמותו מבוססת על פי האל היימדייל מהמיתולוגיה הנורדית.

היימדייל הוא אחיה של הלוחמת האסגרדית סיף, ולוחם אמיץ בעצמו. לאחר ניסיון נוסף של ענקי הסופה להסתער לעבר אסגרד, אודין החליט לבחור שלושה לוחמים שמתוך אחד מהם יבחר שומר לגשר ביפרוסט. היימדייל, אנגאר וגורטון הוזמנו, אולם היימדייל הוא זה שנמצא ראוי בעקבות כך שחזה את מתקפתם הבאה של ענקי הסופה.‏[1] כישלונו הראשון הידוע כשומר התרחש כאשר רוח סופה עברה ליד רגלו לתוך אסגרד. היימדייל כל כך התבייש בכישלונו, כך שהוא דיווח לאודין, מה שאפשר לו לתפוס את המרגל.‏[2] לאחר שתור הופיע בכדור הארץ במסווה דונלד בלייק, היימדייל שיחרר בטעות את לוקי מכלאו בעץ. אודין קבע כי לוקי ישוחרר רק אם מישהו אסגרדי יזיל דמעה עליו; לוקי גרם לעלה לפגוע בעינו של היימדייל, מה שגרם לו להזיל דמעה.‏[3] היימדייל המשיך לעמוד כשומר גשר ביפרוסט, עיתים כקו ההגנה הראשון של אסגרד. מתוקף תפקידו, הוא נאבק בתור, אך גם עזר לו במקרים שונים. כאשר שד האש סירטיר פלש לאסגרד, היימדייל ניסה להגן על שערי הממלכה אך הובס, וגשר ביפרוסט נופץ.‏[4] בעקבות כך, היימדייל לא הוגבל עוד להישאר בעמדתו. הוא ניצל את זמנו כדי לפתח מערכת יחסים רומנטית עם אמורה המכשפת, אך למרות חיבתם ההדדית, היימדייל נאלץ לחזור לעמדתו כאשר גשר ביפרוסט תוקן.

בעקבות הרגנארוק, היימדייל היה הראשון שאיתר את תור, והוביל אותו לשאר האסגרדים. במהלך אירועי "שלטון אפל", תור הרג את בור - אביו של אודין - וגורש מאסגרד. היימדייל שימש כיועץ לבלדר בעת גזר הדין על תור. הוא חזה מראש את מתקפתו של נורמן אוסבורן על אסגרד, אך לא גילה זאת בעצת לוקי. במצור עצמו, היימדייל הגן על אסגרד. בסוף אירוע "הפחד עצמו", תור נהרג בקרב נגד "הנחש", הלוא הוא אחיו של אודין. אוליק טרול הסלעים התחזה לתור והחליף אותו כאל הרעם, וזאת על ידי שינוי זכרונות האסגרדים על ידי המכשפה קארנילה. כאשר לא הצליח לאתר את אוליק, היימדייל התחיל לחשוד, וכאשר התעמת עם אוליק, הוכה קשות. עם זאת, למרות פציעותיו, הוא הצליח לדווח על מעשיו של אוליק לאימהות-הכל.

את דמותו של היימדייל בסרטי הלייב אקשן "תור" ו"תור: העולם האפל" מגלם השחקן אידריס אלבה. הוא יחזור לגלם את דמותו בסרט "הנוקמים: עידן אולטרון".‏[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Journey into Mystery #104, May 1964
  2. ^ Journey into Mystery #105, June 1964
  3. ^ Journey into Mystery #85, October 1962
  4. ^ Thor #351, January 1985
  5. ^ Idris Elba Confirms 'Heimdall' And Tom Hiddleston 'LOKI' In AVENGERS: AGE OF ULTRON
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס