הנסיכה ליאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ליאה אורגנה

הנסיכה ליאה אורגנה.
ליאה אורגנה
שחקן/ית איידן בארטון בפרק 3
קארי פישר בפרקים 4 עד 6
מידע
גזע אדם
מין נקבה

הנסיכה ליאה אורגנה סולו מאולדיראן (נולדה בשם ליאה אמידלה סקייווקר) היא דמות בדיונית ביקום של מלחמת הכוכבים. דמותה גולמה על ידי השחקנית קארי פישר ב"תקווה חדשה", "האימפריה מכה שנית", "שובו של הג'די" וגם בספיישל החגים של מלחמת הכוכבים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייחוס משפחתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליאה גדלה בכוכב אולדריאן, לאחר שאומצה על ידי הסנאטור בייל אורגנה ואשתו המלכה ברי. אביה הביולוגי הוא דארת' ויידר אשר נולד תחת השם אנקין סקייווקר, אמה הביולוגית היא הסנאטורית ומלכת נאבו פאדמה אמידאלה.

ילדותה ונעוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית'

בסרט "נקמת הסית'" פנה אביה של ליאה, אנקין סקייווקר, לצד האפל של הכוח, והוביל את מסע הטבח של הקאנצלר פלפטין כנגד אבירי הג'דיי. אובי ואן, מדריכו הרוחני של אנקין הסתתר על ספינתה של פאדמה במטרה למצוא את חניכו. לאחר שפאדמה הנחיתה את הספינה על מוסטאפר היא יצאה אל אנקין וביקשה ממנו לחדול ממעשיו, ולשוב עמה. אנקין ניסה לפתות אותה אל הצד האפל וביקש ממנה להצטרף אליו אך היא סרבה. כאשר הבחין אנקין באובי ואן המגיח מהספינה הוא השתכנע כי פאדמה למעשה בגדה בו ובהתקף זעם ניסה לחנוק אותה למוות. אף על פי שפאדמה לא נהרגה, ליבה נשבר בעקבות בגידתו של אנקין.

לאחר שאובי ואן הצליח לגבור על חניכו הוא חזר אל פאדמה וגילה כי היא נכנסה לצירי לידה מוקדמים. היא הובהלה על ידי יודה ואובי ואן לתחנת החלל פוליס מאסה על מנת שתוכל ללדת במקום בטוח. הרובוטים שבתחנה הצליחו להציל את חיי שני ילדיה - לוק וליאה, אך בישרו לאבירי הג'די כי אף על פי שפאדמה איננה סובלת מבעיה פיזית גופה גוסס. לפני מותה של פאדמה, הביטה בה בתה, ליאה, וזכתה בזיכרון היחיד מאמה האמיתית. ב"שובו של הג'די" שהתרחש 23 שנים מאוחר יותר, היא נזכרה באותו זיכרון רחוק, ובשיחתה עם לוק סיפרה כי "היא הייתה אשה יפהפייה עם מבט עצוב שמשתקף מפניה."

לאחר מותה של פאדמה, אובי ואן קנובי. ויודה החליטו כי הם חייבים להסתיר את הילדים מאביהם על מנת שבעתיד יוכל מסדר הג'די לקום מחדש. ליאה נשלחה לאלדראן יחד עם R2-D2 ו-C-3PO שהתלוו אל אביה המאמץ – הסנאטור בייל אורגנה. לוק הובא לטטואין על ידי אובי ואן שמסר אותו לדודו החורג.

בגיל 18 הפכה לחברה הצעירה ביותר בסנאט הקיסרי, ובמהלך פעילותה חברה לקבוצת הליבה שהקימה את ברית המורדים.

תקווה חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה

בתחילת "תקווה חדשה" נתפסה ספינתה של ליאה על ידי ויידר, במהלך משימה שבה ניסתה להעביר תוכניות גנובות של כוכב המוות לידי המרד. ויידר התעמת עם הנסיכה על סיפון הספינה, הוא האשים אותה בחבירה למורדים ודורש ממנה לגלות בפניו את מיקום התוכניות הגנובות. אך לפני תפיסתה, הצליחה ליאה להטמין את התוכניות הסודיות בתוך R2-D2 ושלחה אותו אל אובי ואן קנובי שהסתתר בכוכב הסמוך, טטואין.

ליאה נלקחה אל כוכב המוות לתחקור, ואף על פי שבהמשך הורה ויידר לענות אותה היא הצליחה לעמוד בעינויים ולא סיפרה דבר. בהמשך איים עליה גראנד מוף טארקין, מפקד כוכב המוות, כי הוא ישמיד את כוכב ביתה, אלדראן, אם היא לא תגלה את מיקום בסיס המורדים הסודי. ליאה שיקרה ומסרה מיקום שגוי אך טארקין השמיד את כוכב ביתה בכל זאת והרג למעשה את כל האוכלוסייה שהייתה על הכוכב, כולל משפחתה המאמצת. לאחר מכן הורה טארקין להוציא את הנסיכה להורג, אך ויידר התנגד באמרו כי "ייתכן כי עדיין יש בה שימוש" וההוצאה להורג נדחתה. ליאה חולצה בהמשך על ידי לוק סקייוקר, אובי ואן קנובי, האן סולו וצ'ובקה. לאחר בריחתם מכוכב המוות שבמהלכה נהרג אובי ואן קנובי, הצטרפו הגיבורים אל המורדים ולקחו חלק בקרב יאבין. לוק שהטיס מטוס תקיפה מדגם X-Wing הצליח תוך כדי הקרב להשמיד את כוכב המוות. בסיום הקרב, בתוך מקדש המסאסי על הכוכב נערך טקס ניצחון שבו העניקה ליאה מדליות הוקרה לגיבורים שהצילו אותה מתחנת החלל.

האימפריה מכה שנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית

שלוש שנים לאחר מכן, ב"האימפריה מכה שנית" עזרה ליאה בפינוי של בסיס המורדים על הכוכב הות'. למרות הקרב המשתולל בפתח הבסיס נשארה הנסיכה ממוקדת והמשיכה לפקד על הפינוי המסודר של הבסיס המתפורר. לבסוף, הצליחה לחמוק מכוחות הקיסרות שפרצו לבסיס וחברה אל C3PO, האן וצ'ובקה על סיפון בז המילניום. אף על פי שצי הקיסרות דלק בעקבותיהם וניסה ליירט את הספינה, הצליח האן לנווט לתוך שדה אסטרואידים ולהחביא את הספינה במערה.

בעודם מסתתרים במערה, פרחה האהבה בין ליאה והאן סולו והזוג התנשק בפעם הראשונה. לאחר שהצליחו לתקן את מנוע העל חלל של הספינה הגיעו הגיבורים אל בספין במטרה לבצע תיקונים בספינה. אך שם צפתה להם מלכודת. חברו של האן, לנדו קלריסיאן, בגד בהם והסגיר אותם לידיו של ויידר. ויידר (שבאותו הזמן עוד לא ידע כי ליאה היא ביתו) ביקש להשתמש בגיבורים בתור פיתיון כדי ללכוד את בנו לוק, במטרה להעביר אותו אל הצד האפל.

הוא בחר בהאן שישמש כשפן ניסיונות, והקפיא אותו בתא הקפאת פחמן כדי לבדוק האם יוכל ללכוד בו את לוק בעודו חי. לפני שהוקפא, הספיקה ליאה לומר להאן כי היא אוהבת אותו. ויידר מסר את האן הקפוא לידי צייד הראשים בובה פט אשר תכנן למסור אותו לידי ג'אבה ההאט. לנדו אשר התחרט על מעשיו, פנה כנגד האימפריה ועזר לליאה, צ'ובאקה והרובוטים לברוח. במהלך בריחתם חשה ליאה באמצעות "הכוח" כי לוק בסכנה ושכנעה את האחרים לחזור כדי להציל אותו. החבורה הצליחה להציל את לוק שנפגע בצורה קשה לאחר קרב מול ויידר, במהלכו גילה לוק כי ויידר הוא אביו האמיתי.

שובו של הג'די[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'די

שישה חודשים מאוחר יותר יצאו ליאה, צ'ובאקה לנדו ולוק (אשר השלים את אימוניו והפך לג'די) יחד עם הרובוטים לטטואין כדי לנסות ולחלץ את האן מידיו של ג'אבה ההאט. תפקידה של ליאה במבצע החילוץ היה להתחזות לצייד ראשים שבא במטרה להסגיר את צ'ובאקה לידיו של ג'אבה. אך הגנגסטר לא הולך שולל וחשף את זהותה האמיתית של ליאה כאשר היא ניסתה לשחרר את האן. ג'אבה צווה על שומריו להביא אותה אליה ולחץ אותה אל גופו. הנסיכה הזהירה את הגנגסטר והבטיחה כי הוא יתחרט על כך שלכד אותה. ג'אבה החליט כי ליאה תהפוך לשפחה והלביש אותה בביקיני מוזהב (תלבושת מסורתית של השפחות). בנוסף הולבש על צווארה קולר עם רצועה כדי שלא תוכל לברוח.

זמן מה לאחר מכן הגיע לוק כדי להציל את חבריו מידיו של ג'אבה. במהלך השיחה עם הגנגסטר, הפעיל ג'אבה דלת סתרים ולוק החליק לתוך בור שבו שכנה מפלצת אדירה - הראנקור. ג'אבה, אשר היה משוכנע כי היצור יגבור על לוק גיחך בהנאה, אך לוק הצליח לגבור על החיה והרג אותה. חמתו של ג'אבה גאתה והוא הכריז כי לוק והאן יושלכו כעונש אל פיו של סארלק (מפלצת השוכנת באמצע המדבר, טורפת כל יצור חי ומעכלת אותו במשך 100 שנה). הגיבורים נלקחו אל המדבר הפתוח שבו שכן סארלק והפמליה של ג'אבה התרכזה סביב פיו של היצור השקוע בחול. ג'אבה שרצה לצפות בהוצאה להורג נע עם ליאה לעבר החלון כדי להשקיף על הנעשה. ברגע האחרון הצליחו לוק ולאנדו להכריע את שומריו של הגנגסטר, ובמהלך ההמולה שנוצרה חמקה ליאה מאחורי ג'אבה והשתמשה בשלשלאות שלה כדי לחנוק אותו למוות. לאחר שוידאה כי הוא אכן מת, זינקה מתוך הרחפת של ג'אבה ובעזרת R2 הצליחה לנתק את השלשלאות שלה ולהשתחרר. היא ולוק הפנו את התותח הראשי של הרחפת לעבר הסיפון הראשי והשמידו את הכלי. כעת, לאחר שהאן חולץ וג'אבה נהרג ברחו הגיבורים מהמקום בעזרת אחת הרחפות אשר לא נפגעו.

בעודה מתכוננת לקרב המכריע כנגד האימפריה באנדור, היא חלקה עם לוק את זכרונותיה מאמה,,לאחר שחשף בפניה את האמת, כי היא אחותו התאומה וכי אויבם השנוא דארת' ויידר הוא למעשה אביהם האמיתי. הוא סיפר לה כי במקרה שהוא ייכשל, היא הנצר האחרון לבית סקייווקר ותקוותם האחרונה של המורדים ושל אבירי הג'די. אמנם היא הייתה המומה מדבריו, אך חשה כי הוא דובר אמת. הנסיכה חברה כעת אל האן סולו במטרה להנהיג כוח קרקעי של המורדים על פני אנדור כדי לשתק את מחולל המגן של כוכב המוות השני, כדי שצי המורדים המגיח מעל חלל יוכל לתקוף את התחנה ולהשמיד אותה. בסיום הקרב לאחר שסולו והיא הובילו את הכוח הקרקעי לניצחון ולאחר שגם הצי צלח במשימתו והשמיד את כוכב המוות השני, גילתה ליאה לסולו כי לוק הוא אחיה וכי אהבתה נתונה אליו,לאחר שהביע את חשדו כי היא לא באמת אוהבת אותו.

היקום המורחב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיכה נמנתה עם החברים המייסדים של הרפובליקה החדשה אשר הוקמה ב-5 ABY. בהמשך החליפה את מון מו'תמה בתפקיד הקנצלרית ובשנים המאוחרות יותר כיהנה כשרת ההגנה של הברית ושמשה במספר תפקידים דיפלומטים. אף על פי שבמהלך רוב חייה הקדישה את עצמה לענייני המדינה, היא אומנה גם (בצורה מוגבלת) על ידי אחיה לוק בדרכי הג'די. ב-8 ABY נישאה ליאה להאן סולו.