הפורום של לנדמרק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הפורום של לנדמרק (אנגלית: Landmark Education) הינה חברה המציעה קורסים וסדנאות להעצמה ומודעות אישית, הפועלת ברחבי העולם, ב-115 סניפים הפזורים ביותר מ-20 מדינות. החברה הוקמה בשנת 1991 על בסיס ארגונים קודמים שהקים ורנר ארהרד. לטענת החברה, נכון ל-2010, כ-1.2 מיליון איש השתתפו בתוכניות השונות של הפורום וכ-100 אלף איש נוטלים חלק בתוכניות מדי שנה.‏[1] כיום הפורום היא חברה פרטית בבעלות העובדים, כאשר המטה הראשי שלה שוכן בסן פרנסיסקו. קבוצת ואנטו (Vanto Group), חברה בת של הפורום של לנדמרק, עוסקת באימון וייעוץ לחברות וארגונים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 1971, במלון בסן פרנסיסקו, העביר ורנר ארהרד (ששינה את שמו מג'ון פול רוזנברג) בפעם הראשונה את "האימון" (The Training). החברה שקיימה את "האימון" נקראה "סמינרי האימון של ארהרד" (Erhard Seminars Training, או בקיצור אסט (Est)). בשנות ה-70 התפשט ה-Est גם לערים מרכזיות באירופה ולמדינות נוספות בעולם. שיא במספר הנרשמים הושג ב-1981 ומכאן ואילך חלה ירידה במספר הנרשמים. אימון האסט האחרון התקיים בדצמבר 1984 בסן פרנסיסקו.

בשנת 1984 הקים ארהרד את ארגון "הפורום" שהמשיך למעשה באותה פעילות, כשהפעילות המרכזית בו - "האימון" שינתה את שמה ל"הפורום". בשנת 1991, לאחר שהסתבך עם רשויות המס והושמץ בתקשורת, מכר ארהארד את זכויות היוצרים של עבודותיו לעובדים שלו בחברה, ביניהם אחיו, הארי רוזנברג, אשר הקימו את "הפורום של לנדמרק".

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מוכר מגוון סנדאות בנושאים שונים במטרה להביא את המשתתפים לצמיחה אישית. הקורס הראשון והבסיסי שאותו לוקחים המשתתפים נקרא "הפורום של לנדמרק" ואורכו כשלושה ימים רצופים, מהבוקר ועד שעות הערב, ועוד מפגש מסכם, שאליו מוזמנים המשתתפים להביא חברים וקרובי משפחה‏[2].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים הייתה ביקורת כלפי הארגון והסמינרים שלו.

הוועדה הבינמשרדית לבדיקת כתות בישראל (1987) דיווחה על הארגון "אסט" ממנו צמח הפורום של לנדמרק ככת.[דרוש מקור] כיום המרכז הישראלי לנפגעי כתות מדווח על הארגון באתרו ככת.‏[3] כמו כן הארגון היהודי-דתי יד לאחים פועל כנגד הפורום.‏[4]

בעבר הארגון פעל באמצעים משפטייים כנגד יחידים וארגונים אשר דיווחו עליו ככת.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ David Cunningham on Health and Well Being – Part Two, אתר Landmark Education,‏ 24 באוגוסט 2010
  2. ^ כתבה על הפורום של לנדמרק, בעיתון גלובס
  3. ^ הפורום של לנדמרק, באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות
  4. ^ הפורום של לנדמרק, באתר יד לאחים