הפיגוע במסעדת מצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלט זיכרון בסמוך למקום הפיגוע
תמונה זאת מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הפיגוע במסעדת מצה בחיפה הוא פיגוע התאבדות שאירע במסעדה מזרחית בעיר סמוך לגרנד קניון ב-31 במרץ 2002. בפיגוע נרצחו 16 ישראלים, בהם שלושה אבות עם ילדיהם.

פיגוע זה היה חלק מגל פיגועים גדול של האינתיפאדה השנייה. ימים אחדים קודם לפיגוע נערך גיוס חירום של אלפי חיילי מילואים למבצע חומת מגן, שהחל יומיים לפני הפיגוע, במטרה למגר את הפיגועים הללו.

הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאדי זכריה טובאס תושב מחנה הפליטים ג'נין, נכנס למסעדה ב-31 במרץ 2002, במהלך חול המועד פסח, בשעה 14:45 כאשר היו בה עשרות סועדים, והפעיל מטען חבלה רב עוצמה. 14 איש נהרגו מיד (בנוסף לטובאס), וכ-40 איש נפצעו. אחד מהם מת מפצעיו למחרת, ופצוע נוסף מת לאחר 7 שנים.‏[1] בין ההרוגים היה אל"ם (מיל.) אביאל רון, חתן פרס ביטחון ישראל. הפיצוץ גרם גם לשריפה גדולה ולהרס רב במבנה.

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה על עצמה אחריות על הפיגוע. קייס עדואן, שהיה מעורב בתכנון, באיתור המחבל המתאבד ובהוצאה לפועל, נהרג ב-5 באפריל 2002, במהלך מבצע חומת מגן, ביחד עם פעילי טרור נוספים.‏[2] כשנה וחצי לאחר הפיגוע הרס צה"ל את ביתו של המחבל המתאבד.‏[3]

אבטחת המקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות הפיגוע במלון פארק, שהתרחש ימים ספורים קודם לכן בנתניה, ולמרות מבצע חומת מגן, שהחל אף הוא יומיים קודם לכן, לא הציב בעל המסעדה מאבטח בכניסה למסעדה.

בעקבות הפיגוע קרא ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, שלא להיכנס לבתי עסק ללא מאבטח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסעדת מצה