הרבלוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרבלוק (Herblock) היה השם בו נודע הרברט לורנס בלוק (13 באוקטובר 1909 - 7 באוקטובר 2001) קריקטוריסט יהודי אמריקאי מחשובי הקריקטוריסטים הפוליטיים בארצות הברית.

הרברט בלוק נולד בשנת 1909. בשנת 1929, כשהיה בן 20, החל לפרסם קריקטורות פוליטיות בעיתון בשיקגו בעל השקפה ימנית, דבר שהשתקף בציוריו של הרבלוק, אך השפל הגדול שהחל באותה עת גרם להקצנתו לביקורת מחריפה והולכת נגד מדיניותו של הנשיא הרברט הובר. בין השנים 1933 ל-1943 פרסם קריקטורות ברשת עיתונים. במהלך שנות השלושים התרכזו ציוריו בהרתעה מפני סכנתו של היטלר. כן שלל בציוריו את מדיניות הבדלנות האמריקאית.

הרבלוק היה מתומכיו של הנשיא פרנקלין דלאנו רוזוולט ומדיניות הניו דיל שלו.

בשנת 1946 הצטרף הרבלוק לעיתון וושינגטון פוסט בו המשיך לעבוד כל חייו.

בשנות החמישים היה הסנטור ג'וזף מקארתי הנושא לביקורתו של הרבלוק, והוא הוא שטבע את הביטוי "מקארתיזם". מקארתי הגיב וכינה את הוושינגטון פוסט כ"המהדורה הוושינגטונית של הדיילי וורקר" (עיתונה של המפלגה הקומוניסטית האמריקאית). מקארתי הפעיל לחצים על העיתון לפטר את הרבלוק אך הרבלוק נשאר בתפקידו.

בימי כהונתו של הנשיא ריצ'רד ניקסון היה הרבלוק ממבקריו החריפים. הנשיא הגיב בכך שביטל את המינוי שלו על הוושינגטון פוסט. הקריקטורות של הרבלוק מילאו גם תפקיד חשוב בחשיפת פרשת ווטרגייט.

הרבלוק זכה בפרס פוליצר שלוש פעמים: בשנת 1942, בשנת 1954 ובשנת 1979. בשנת 1994 הוענקה לו מדליית החירות הנשיאותית.

הרברט בלוק נפטר בשנת 2001.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]