הרברט הנרי אסקווית'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערך זה משתתף בתחרות הכתיבה "מקצרמר למובחר" של ויקיפדיה העברית והוא בשלבי כתיבה. אתם מתבקשים לא לערוך ערך זה עד שתוסר הודעה זו. אם יש לכם הצעות לשיפור או הערות אתם בהחלט מוזמנים לכתוב על כך בדף השיחה. לרשימת הערכים המשתתפים בתחרות גשו לכאן. תודה על שיתוף הפעולה ובהצלחה!

מקצרמר למובחר.PNG

הרברט הנרי אסקווית'

הרברט הנרי אסקווית' (Herbert Henry Asquith;‏ 12 בספטמבר 1852 - 15 בפברואר 1928) היה מדינאי בריטי שכיהן כראש ממשלת בריטניה בשנתיים הראשונות של מלחמת העולם הראשונה.

אסקווית' ספג כשלונות באגן הים התיכון, ובאזור מצרי הים השחור. הצבא הבריטי בן למעלה מחצי מיליון חייל נכנס למלכודת בגליפולי, בלי שעלה בידו למנוע את תבוסתה של סרביה, חיל המשלוח הבריטי במסופוטמיה נפל בחלקו בשבי. צבא טורקי בפיקוד גרמני איים לחצות את סיני ולהשתלט על תעלת סואץ. סמוך לפרישתו הייתה תחושה בבריטניה של שעת חרום ולא הצלחה. מאחר שמאמצים דיפלומטיים וצבאיים לא נשאו פרי, נפלה ממשלתו, ואותה ירש לויד ג'ורג' שבמקור היה מאותה מפלגה, אך כל אחד עמד בראש פלג שונה. ג'ורג' חבר אל השמרנים והיה לראש ממשלה.

שימש כשר האוצר בשנים 1905 - 1908 וראש הממשלה בשנים 1908 - 1916, מטעם המפלגה הליברלית. תקופה זו התאפיינה ברפורמות חברתיות: חוק הביטוח הלאומי וחוק הפנסיה.

ב-1915 מינה את ועדת בנסן.

בנו, הרברט אסקווית', היה משורר וסופר, מהבולטים במשוררי אנגליה ששיריהם הושפעו משירותם במלחמת העולם הראשונה.


ראשי ממשלת בריטניה
וולפולקומפטוןפלהםניוקאסלדבונשיירניוקאסלביוטג'ורג' גרנווילרוקינגהםפיט האבגראפטוןנורת'רוקינגהםשלברןפורטלנדפיט הבןאדינגטוןפיט הבןויליאם גרנווילפורטלנדפרסיבלליברפולקנינגגודריץ'וולינגטוןגריימלבורןוולינגטוןפילמלבורןפילראסלדרביאברדיןפלמרסטוןדרביפלמרסטוןראסלדרביד'יזראליגלאדסטוןד'יזראליגלאדסטוןסולסבריגלאדסטוןסולסבריגלאדסטוןרוזבריסולסבריבלפורקמפבל-באנרמןאסקווית'לויד ג'ורג'בונאר לואובולדוויןמקדונלדבולדוויןמקדונלדבולדוויןצ'מברלייןצ'רצ'ילאטליצ'רצ'ילאידןמקמילןדאגלס-יוםוילסוןהית'וילסוןקלהאןתאצ'רמייג'ורבליירבראוןקמרון Royal Coat of Arms of the United Kingdom (HM Government).svg
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים והממלכה המאוחדת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.