הרגימנט המלכותי של סקוטלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרגימנט המלכותי של סקוטלנד
Scotbadge tn.png
Nemo me impune lacessit
איש אינו מתגרה בי מבלי להיענש
פרטים
כינוי SCOTS (הסקוטים)
מדינה Flag of the United Kingdom.svg הממלכה המאוחדת
שיוך Flag of the British Army.svg צבא יבשה
יחידת אם הדיוויזיה הסקוטית
סוג היחידה חיל רגלים
בסיס האם אדינבורו, בריטניה
טירת אדינבורו (מפקדה)
תאריכים וזמנים
הקמת היחידה 28 במרץ 2006
נתוני היחידה
כוח אדם 5 גדודים סדירים
2 גדודי מילואים

הרגימנט המלכותי של סקוטלנדאנגלית: Royal Regiment of Scotland) הוא רגימנט חיל רגלים של הצבא הבריטי אשר מכיל 7 גדודים. הרגימנט נוצר בשנת 2006 כאיחוד של הרגימנטים הסקוטים השונים אשר שירתו תחת הדיוויזיה הסקוטית, מלבד הגדוד הראשון שמהווה סיפוח של שני רגימנטים, כל גדוד ברגימנט מהווה רגימנט לשעבר שהפך לגדוד ברגימנט החדש. כל גדוד ברגימנט הסקוטי משמר במידה מסוימת את המסורות של הרגימנט ממנו בא, כאשר ישנם סממנים מאחדים לרגימנט כולו.

מבין הרגימנטים של חיל הרגלים בצבא הבריטי,‏[1] נחשב הרגימנט המלכותי של סקוטלנד לבכיר ביותר. חשיבות המיקום בין יחידות הצבא מתבטא בעיקר בסדר באירועים פורמלים ומסדרים כאשר הרגימנטים יופיעו לפי סדר בכירותם בצבא.

הרגימנט אינו פועל כיחידה מבצעית הומוגנית, אלא כיחידה פיקודית המרכזת את הגיוס וההכשרה של הגדודים שלה כמו גם משמרת את המסורות השונות של הגדודים. מלבד תפקידו על ניהול הרגימנטים, אחראי הרגימנט גם על משימות של משמר כבוד במקומות שונים בסקוטלנד כגון בטירת אדינבורו באופן בו בכל זמן נתון בדרך כלל גדוד אחד לפחות נשאר בסקוטלנד למשימה זאת בזמן שהגדודים האחרים נמצאים ברוטציה או בשירות מבצעי פעיל.

מבנה הרגימנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייל מגדוד 'המשמר השחור' עומד על המשמר בטירת אדינבורו.
"הקו האדום הדק", חיילי 'רגימנט רגלים 93 (סאטרלנד היילנדרס)' במלחמת קרים, 1854.
'רגימנט רגלים 92 (גורדון היילנדרס)' במהלך הקרב על קנדהר במלחמה האנגלו-אפגנית השנייה, 1880.
נגן חמת חלילים מוביל חיילים מרגימנט 'הסיפורט' היילנדרס' במלחמת העולם השנייה, 1944.
 • גדוד 1 'הגבול הסקוטי המלכותי': הגדוד משרת בחטיבה 19 (חי"ר קל) כחלק מהאוגדה הממוכנת השלישית. צבע נוצת המצנפת של הגדוד הינה שחור.
 • גדוד 2 'ההיילנד פוסילירים המלכותי': הגדוד משרת בחטיבה 52 (חי"ר) כחלק מהאוגדה הממוכנת השלישית. צבע נוצת המצנפת של חיילי הגדוד הינה לבן.
 • גדוד 3 'המשמר השחור': הגדוד משרת בחטיבה 19 (חי"ר קל) כחלק מהאוגדה הממוכנת השלישית. צבע נוצת המצנפת של חיילי הגדוד הינה אדום.
 • גדוד 4 'ההיילנדס': הגדוד משרת בחטיבה 7 (שריון) כחלק מהדיוויזיה המשוריינת הבריטית הראשונה. צבע נוצת המצנפת של חיילי הגדוד הינה כחול.
 • גדוד 5 'היילנדרי ארגייל וסאטרלנד': הגדוד משרת בחטיבה 16 (תקיפה אווירית). צבע נוצת המצנפת של חיילי הגדוד הינה ירוק.
 • גדודי המילואים:
  • גדוד 6 לולנד 52: הגדוד סיפח את "רגימנט 52 לולנד". צבע נוצת המצנפת של חיילי הגדוד הינה אפור.
  • גדוד 7 היילנד 51: הגדוד סיפח את "רגימנט 51 היילנד". צבע נוצת המצנפת של חיילי הגדוד הינה סגול.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדוד הגבול הסקוטי המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדוד נוצר כתוצאה מפירוק של שני רגימנטים; "רגימנט הסקוטים המלכותי" ו"רגימנט הגבול הסקוטי של המלך", וסיפוחם לתוך הגדוד. שטחי הגיוס של הגדוד מונהג כיום באותם שטחים של שני הרגימנטים אשר מרכיבים אותו, אלו באזור דרום סקוטלנד, הגבול עם אנגליה וכוללים גם את הבירה אדינבורו.

רגימנט הסקוטים המלכותי:
אנגלית: The Royal Scots) נקרא גם "הרגימנט המלכותי" ובעבר נקרא גם "רגימנט הרגלים המלכותי". הרגימנט נוסד בשנת 1633 והיה עד שנת 2006 הרגימנט הוותיק ביותר בצבא הבריטי, בשנה זאת פורק וסופח יחד עם רג' הגבול הסקוטי לתוך הגדוד הראשון של "הרגימנט המלכותי של סקוטלנד". הרגימנט הוקם בהוראת המלך צ'ארלס הראשון כדי להלחם כנגד צרפת, במהלך המאה ה-17 היה רגימנט סדיר בצבא המלך ונלחם בעיקר בקרבות כנגד הצרפתים.
הרגימנט שירת כחלק מצבאות המלך והצבא הבריטי לאורך כל קרבות הממלכה והאימפריה הבריטית, והיה מהרגימנטים הבודדים שלא סופחו, אוחדו או פורקו לאורך ההיסטוריה של הצבא הבריטי.

רגימנט הגבול הסקוטי של המלך:
אנגלית: King's Own Scottish Borderers) הרגימנט הוקם בשנת 1689 במהלך מרד היעקוביטים, כדי להגן על אדינבורו מפני המורדים. כמו רגימנט הסקוטים המלכותי, גם הרגימנט הזה שירת לאורך ההיסטוריה של הצבא הבריטי עד שפורק וסופח בשנת 2006 לכדי הגדוד הראשון של הרגימנט הסקוטי המלכותי.

גדוד ההיילנד פוסילירים המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדוד נוצר כתוצאה מפירוק הרגימנט הפוסילירי הסקוטי המלכותי כרגימנט והפיכתו לגדוד השני של הרגימנט. הגדוד משמר את שטחי הגיוס ההיסטוריים של רגימנט הפוסילירים, שטחים אלו הם בחלק הדרום מערבי של סקוטלנד וכוללים גם את העיר גלאזגו.

רגימנט ההיילנד פוסילירים המלכותי
אנגלית: Royal Highland Fusiliers) בשמו המלא "רגימנט ההיילנד פוסילירים המלכותי (רגימנט גלזגו וארשייר של הנסיכה מרגרט)". הרגימנט נוסד בשנת 1959 כתוצאה מאיחוד שני רגימנטים:

 • רגימנט הפוסילירים הסקוטי המלכותיאנגלית: Royal Scots Fusiliers) הוקם בשנת 1678 ונלחם בשנותיו הראשונות בעיקר במרידות השונות בסוקטלנד כולל תקופה של לחימה כנגד המלוכה האנגלית בשנת 1689 במהלך המהפכה המהוללת. בין השנים 1751 - 1881, הוכר הרגימנט במספר 21 המייצג את מיקומו של הרגימנט בוותק הרגימנטים של חיל הרגלים. בשנת 1959 פורק הרגימנט ואוחד לתוך "רגימנט ההיילנד פוסילירים המלכותי".
 • רגימנט חי"ר קל ההיילנדס (רג' גלאזגו)אנגלית: Highland Light Infantry), ידוע גם כרגימנט גלאזגו, הוקם בשנת 1881 במהלך שינוי מבנה הצבא הבריטי על ידי איחוד של שני רגימנטים; "רגימנט חי"ר קל 71 (היילנד)" ו"רגימנט חי"ר 74 (היילנד)".

גדוד המשמר השחור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדוד נוצר על ידי פירוק וסיפוח רגימנט המשמר השחור. שטחי הגיוס ההיסטוריים של הרגימנט השתמרו גם בגדוד החדש ונמצאים בחלק המערבי של מרכז סקוטלד, הם כוללים בין היתר את הערים פרט' ודנדי.
רגימנט המשמר השחור הוקם בשנת 1661 במהלך מרד היעקוביטים בתור "רגימנט ההילנדרס 43", בשנת 1748 שונה מספרו ושמו ל"רגימנט הרגלים 42". בשנת 1881 במהלך סידור מחדש של הצבא הבריטי, אוחד הרגימנט עם "רגימנט הרגלים 73" לכדי "רגימנט ההיילנד המלכותי (המשמר השחור)".
לאורך השנים, דבק ברגימנט הכינוי "המשמר השחור", כינוי שנבע מצבע הטארטן הכהה של חיילי הרגימנט ותפקידם כשומרי סקוטלנד. השם מתייחס גם ליחידות קטנות שהוקמו על מנת לשמש כוח שיטור כנגד פשע באזורים הנידחים של סקוטלנד בתחילת המאה ה-18, יחידות שהופעלו על ידי המלוכה הבריטית ונקראו באותו שם. שם הרגימנט הפך באופן רשמי למשמר השחור החל משנת 1931, שם שנשאר עד לפירוק הרגימנט בשנת 2006. כיום שם הגדוד נושא את שם הרגימנט, את צבעי הטארטן שלו ורבים מהמסורות שלו, בדומה לגדודים האחרים ברגימנט המלכותי של סקטולנד.

גדוד ההיילנדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדוד נוצר על ידי פירוק וסיפו של "רגימנט ההיילנדרים (סיפורט', גורדון וקמרון)". שיטחי הגיוס ההיסטוריים של הגדוד בדומה לרגימנט אותו הוא סיפח, הינם אזורי ההיילנדס ('השטחים הגבוהים') שהם כל המחצית הצפונית של סקוטלנד.
רגימנט ההילנדס נוצר בשנת 1994 על ידי איחוד של שני רגימנטים:

 • רגימנט ההיילנדרים של המלכה (סיפורט' וקמרון)אנגלית: Queen's Own Highlanders) הרגימנט הוקם בשנת 1961 בתוצאה מאיחוד של שני רגימנטים; "רגימנט היילנדרי קמרון של המלכה" אשר נוסד בשנת 1793 בתור "רגימנט רגלים 79" שגייס מתנדבים משבט קמרון. הרגימנט נלחם בשנותיו הראשונות במלחמות הנפוליאניות ומאז המשיך לשרת בצבא הבריטי עד פירוקו וסיפוחו ב-1961. "רגימנט סיפורט' היילנדרס" הוקם גם הוא מתוך איחוד של שני רגימנטים בשנת 1881, כאשר פורקו ואוחדו "רגימנט רגלים 72" ו"רגימנט רגלים 78 (רוֹס-שייר בָאפס)", שני רגימנטים שהוקמו בסוף המאה ה-18 כדי להלחם בצרפת בעימותים השונים שסבבו סביב המלחמות הנפוליאוניות.
 • רגימנט הגורדון היילנדרסאנגלית: Gordon Highlanders) הרגימנט הוקם בשנת 1881 במהלך סידור מחדש של הצבא, מתוך איחוד של שני רגימנטים; "רגימנט רגלים 75 (סטרלינגשייר היילנדרס)" ו"רגימנט רגלים 92 (גורדון היילנדרס)" שני רגימנטים שהוקמו בסוף המאה ה-18 כדי להלחם במלחמות הנופליאוניות של התקופה ולבסוף אוחדו לרגימנט אחד במהלך צמצום הצבא כולו.

גדוד היילנדרי ארגייל וסאטרלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדוד נוצר מפירוק וסיפוח 'רגימנט היילנדרי ארגייל וסאטרלנד', אשר היה רגימנט נפרד. שיטחי הגיוס אשר הונהגו על ידי הרגימנט ממשיכים לשרת את הגדוד והם באזורי מערב מרכז סקוטלנד.
הרגימנט נוצר 1881 כתוצאה מצמצום וארגון מחדש של הצבא, על ידי איחוד שני רגימנטים:

 • רגימנט רגלים 91 (ארגיילשיר הילנדרס של הנסיך לואיס)אנגלית: 91st (Argyllshire Highlanders) Regiment of Foot), הרגימנט הוקם בשנת 1759 ולאורך השנים פורק והוקם מחדש כולל תקופה בה היה רגימנט אנגלי. הרגימנט קיבל את זהותו הסופית במהלך המלחמות הנפוליאניות ופורק לבסוף ב-1881.
 • רגימנט חי"ר 93 (סאטרלנד היילנדרס)אנגלית: 93rd (Sutherland Highlanders) Regiment of Foot) הרגימנט הוקם בשנת 1779 במהלך המלחמות הנפוליאניות ובדומה לארגיילשיר היילנדרס גם הוא פורק והוקם מחדש מספר פעמים עד לקבלת זהותו הסופית. הרגימנט ידוע במיוחד על לחימתו במלחמת קרים ובמרד ההודי הגדול.

גדודי הלולנד 52 וההיילנד 51[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני גדודי מילואים של הרגימנט הסקוטי נוצרו על בסיסם של שני רגימנטים בעלי אותו השם. הרגימנטים שניהם בעלי היסטורית התפתחות ארוכה אך תמיד שימרו תפקיד של יחידות עתודה ומילואים.

 • רגימנט הלולנד 52אנגלית 52nd Lowland Regiment) הוקם ראשית בתור דוויזית מילואים בעלת אותו שם בשנת 1908. דיוויזה זאת איחדה את יחידות המילואים והמתנדבים הסקוטיות בדרום סקוטלנד (לולנד; האזור הנמוך), דיוויזיה זאת שירתה מהקמתה עד סוף מלחמת העולם הראשונה והוקמה מחדש במהלך מלחמת העולם השנייה. היחידה הוקמה מחדש בתור רגימנט מילואים בשנת 1967.
 • רגימנט ההיילנד 51אנגלית 51st Highland Regiment) רגימנט ההיילנד גם הוא הוקם ראשית כדיוויזית מילואים המרכזת יחידות מילואים ומתנדבים, רק שזו הכילה יחידות מהאזור הצפוני של סקוטלנד (היילנד; האזור הגבוהה). הדיוויזיה הוקמה אף היא בשנת 1908, כאשר היא שירתה במלחמת העולם הראשונה, פורקה והוקמה מחדש במהלך מלחמת העולם השנייה. בתור רגימנט הוקמה היחידה בשנת 1967 מחדש.

התפתחות הרגימנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים התפתחות הרגימנט[2]
הרגימנט המלכותי של סקוטלנד הסקוטי המלכותי (הרגימנט המלכותי)
רגימנט ההיילנד פוסילירים המלכותי רגימנט הפוסילירים הסקוטים המלכותי
רגימנט חי"ר קל ההיילנדס (רג' גלאזגו) רגימנט חי"ר קל 71 (היילנדס)
רגימנט חי"ר 74 (היילנדרים)
רגימנט הגבול הסקוטי של המלך
רגימנט המשמר השחור
(היילנד המלכותי)
רגימנט חי"ר 42 (היילנד המלכותי)
רגימנט חי"ר 73
רגימנט ההיילנדרים
(סיפורט', גורדון וקמרון)
רגימנט ההיילנדרים של המלכה
(סיפורט' וקמרון)
רגימנט היילנדרי קמרון של המלכה
רגימנט סיפורט' היילנדרס רגימנט חי"ר 72
רגימנט חי"ר 78 (רוֹס-שייר בָאפס)
רגימנט הגורדון היילנדרס רגימנט חי"ר 75 (סטרלינגשייר)
רגימנט חי"ר 92 (גורדון היילנדרס)
רגימנט היילנדרי ארגייל וסאטרלנד רגימנט חי"ר 91 (ארגיילשיר הילנדרס של הנסיך לואיס)
רגימנט חי"ר 93 (סאטרלנד היילנדרס)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בצבא הבריטי ישנה הפרדה בין רגימנטים רגלים (חי"ר) לבין חמשת הרגימנטים של משמר המלוכה, זאת אף על פי שבפועל רגימנטים אלו גם הם חיל רגלים. בסדר בכירות, רגימנטים במשמר מקדימים את הרגימנטים האחרים.
 2. ^ במקומות בהם סוג הרגימנט הינו 'חי"ר' (חיל רגלים), המונח באנגלית הינו רגלים (Foot), אך למען הבנה טובה יותר נכתב חיל רגלים.
הקודם:
המשמר הוולשי
סדר בכירות בחיל הרגלים
מקום 7
הבא:
הרגימנט המלכותי של נסיכת ויילס


רגימנטים בחיל הרגלים של הצבא הבריטי

משמר הגרנדיריםמשמר קולדסטריםהמשמר הסקוטיהמשמר האיריהמשמר הוולשיהרגימנט המלכותי של סקוטלנדהרגימנט המלכותי של נסיכת ויילסרגימנט הדוקס מלנקסטררגימנט הפוסילירים המלכותיהרגימנט האנגליאני המלכותירגימנט יורקשיירהרגימנט המרסיאניהרגימנט הוולשי המלכותיהרגימנט האירי המלכותיהרגימנט המוצנחרגימנט רובאי גורקה המלכותירגימנט הרובאיםרגימנט לונדוןרגימנט גיברלטר המלכותירגימנט ברמודה