הרובוטריקים (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
הרובוטריקים
Transformers G1 series logo.jpg
לוגו הסדרה
סוגה מדע בדיוני, פעולה, הרפתקאות
יוצרים טאקארה טומי
הסברו
מדבבים במקור פיטר קאלן, פרנק ולקר, כריס לאטה, דן גילבזן, קייסי קאסם, סקאטמן קרות'רס, דון מסיק, מייקל בל, ג'ק אנג'ל, מייקל מקונוהי, קן סאנסון, ג'ון סטיבנסון, קורי ברטון, אלן אופנהיימר, ניל רוס
מדבבים בעברית גלעד קלטר, יורם יוספסברג, יהויכין פרידלנדר, לירון ברנס, אמנון וולף, עפרון אטקין
ארץ מקור Flag of the United States.svg ארצות הברית
Flag of Japan.svg יפן
Flag of South Korea.svg דרום קוריאה
מספר עונות 4
מספר פרקים 98
הפקה
מפיק ג'ו באקאל
נלסון שין
אורך פרק 25 דק'
שידור
רשת שידור סינדיקציה
תקופת שידור
מקורית
17 בספטמבר 198411 בנובמבר 1987
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

הרובוטריקיםאנגלית: The Transformers) היא סדרת האנימציה הראשונה בזיכיון "רובוטריקים". הסדרה מגוללת את המלחמה המתמשכת בין רובוטים ענקיים שמסוגלים לשנות את צורתם לכלי רכב ואובייקטים אחרים. הסדרה נכתבה והוקלטה בארצות הברית, לפי אנימציה שהונפשה ביפן ודרום קוריאה. הסדרה כולה התבססה על ליין צעצועים בשם "דיאקלון" ו"מיקרומן" של יצרנית הצעצועים טאקארה טומי - ליין אותו ייבאה חברת הסברו האמריקאית לארצות הברית. הסדרה, שנמשכה כ-98 פרקים בין השנים 1984 ל-1987, כללה גם סרט אנימציה באורך מלא, ששודר בין העונות השנייה והשלישית.

בישראל שודרו במקור שתי העונות הראשונות של הסדרה בשעות אחר הצהריים בערוץ הטלוויזיה החינוכית בסוף שנות השמונים בדיבוב המקורי באנגלית עם כתוביות בעברית. בתחילת שנות ה-2000, הסדרה הייתה משודרת בערוץ "פוקס קידס" (ערוץ דיסני ישראל כיום) בשידורים חוזרים ובדיבוב לראשונה בעברית.

הסדרה משודרת כיום בערוץ ג'וניור הישראלי.

עלילת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכוכב לכת מרוחק בשם סייברטרון חיות שתי קבוצות רובוטים בעלי תודעה, המסוגלים לשנות את צורתם למכונות מלחמה וכלי תעבורה שונים - האחת היא "הרובוטריקים" הטובים, המונהגת בידי אופטימוס פריים, והשנייה היא "השקרניקים" הרעים, המונהגת בידי מגטרון. שתי הקבוצות נלחמות זו בזו עד שהן מכלות את כל משאבי האנרגיה של הכוכב שלהן. הרובוטריקים בונים חללית גדולה המכונה "התיבה" על מנת לחפש אחר מקורות אנרגיה נוספים, והשקרניקים דולקים בעקבותיהם בחללית אחרת. במהלך קרב בין שתי החלליות, מתרסקת חללית הרובוטריקים לתוך הר געש על כדור הארץ, ואילו חללית השקרניקים מתרסקת אל תוך קרקעית האוקיינוס.

כעבור מיליוני שנים, כאשר האנושות התפתחה לימינו אנו, מתפרץ הר הגעש והדבר מפעיל מחדש את מחשב החללית, טלטראן 1. המחשב שולח גשוש שיוצא לחפש אחר צורות החיים של הכוכב החדש, וזה מזהה בטעות כלי רכב כצורת חיים וכך מותאמת צורתם החלופית של הרובוטים לכלים ארציים. מחשב החללית מתקן את הרובוטים, כל אחד על פי מודל המכונית שנסרק לתוך המחשב: כך למשל, אופטימוס פריים משתנה למשאית סמי-טריילר ואילו באמבלבי משתנה למכונית חיפושית. השקרניקים מסוגלים לשנות את צורתם בצורה מגוונת יותר: מגטרון משתנה לאקדח, יש מהם המשתנים למטוסי קרב, אחד מהם משתנה לרדיוטייפ וברשותו רובוטים קטנים יותר המשתנים לקלטות טייפ. בפרקים מוקדמים ובפרקים על העבר של הרובוטריקים בסייברטרון הם משנים צורה לכלי תעבורה סייברטרוניים.

השקרניקים מנצלים את משאבי האנרגיה של כדור הארץ על מנת לבנות חללית חדשה, תוך פגיעה בתושבי כדור הארץ. הרובוטריקים מנסים לעצור בעדם ולבסוף מונעים מהם לברוח מכדור הארץ. שתי הקבוצות מקימות בסיסים על כדור הארץ וממשיכות את המלחמה שלהן עליו. מאחר שהרובוטריקים הם הטובים, קבוצת מהנדסים ופועלי בניין ומכרות מקרב האנושות מתגייסת לעזרתם.

במהלך הסדרה מצטרפים לשני הצדדים רובוטים חדשים, חלקם נבנים על ידם (למשל, הדינוטריקים נבנים על ידי הרובוטריקים) ואת חלקם הם פוגשים (למשל, השקרניקים פגשו את החרקניקים, לא בנו אותם). לחלק מאותם רובוטים יש יכולת להתמזג לרובוטי ענק (כך למשל, מצד הרובוטריקים, האווירוטריקים מסוגלים לחבור יחדיו לרובוט ענק המכונה "סופריון" והמצילטריקים ל"מצילן", ומצד השקרניקים, הטרקטוריקים שחוברים יחדיו לרובוט הענק "משמידן", הפעלולניקים ל"מנאסור", והמשורייניקים ל"ברוטיקוס").

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרובוטריקים - דמויות
כרזה פרסומית לסדרה.

הדמויות הראשיות בסדרה הם:

הרובוטריקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אופטימוס פריים (Optimus Prime) - מנהיג הרובוטריקים. בצעירותו היה עובד פשוט בכוכב סייברטרון בשם אוריון פאקס. לאחר שמגהטרון פצע אותו אנושות הוא הורכב מחדש לרובוט לוחם בשם אופטימוס פריים כדי שיהיה מסוגל להוביל את המאבק בשקרניקים.
בתור מנהיג הרובוטריקים, הוא מקדיש את מלוא זמנו ומרצו על מנת לסכל את תוכניותיהם הזדוניות של השקרניקים. דמותו מאופיינת בחמלה, בטוב-לב ובאבהיות, והוא עושה כל מאמץ על מנת להגן על כל היצורים החיים בעלי תבונה ורגישות, תוך אמונה כי הם זכאים לחופש. הוא מתואר כאצילי והגון, ובמהלך הסדרה מפגין תכונות אופייניות לדמות גיבור ולמנהיג: הוא נחוש להוות מופת ודוגמה לאנשיו באמצעות החלטותיו כמנהיג ולהימנע מצביעות ושקרים. בתפקידו כמצביא מצטייר פריים כנבון וישיר. כמו כן מצטיין פריים בנכונותו להקרבה עצמית על מנת להגן על חבריו או על בני האדם, או כדי לפגוע בשקרניקים ובכך למנוע מהם את האפשרות לגרום לאבידות בנפש.
אופטימוס פריים נהרג על ידי מגהטרון בסרט "The Transformers: The Movie" אך בהמשך קם לתחייה. אופטימוס פריים משנה צורתו למשאית סמי טריילר המורכבת משלושה חלקים: גופו הופך לקבינה של המשאית ואילו הטריילר צץ בכל פעם בה משנה פריים את צורתו. בעת הצורך הופך הטריילר לערכת קרב ומהווה עמדת פיקוד עבור פריים. בתוך הטריילר נמצא גם רוֹלֶר, כלי רכב קטן בעל שישה גלגלים בו הוא נעזר. תת-חלק ברובוט עצמו הוא מטריצת המנהיגות של הרובוטריקים המצוי בתוך בית החזה שלו. כל אחד מהחלקים מסוגל לחוש פגיעה באחר, אך רק חלק הרובוט מסוגל לשרוד ולתפקד לבדו. לאופטימוס יכולות פיזיות שונות שהוצגו - אם כי לא בעקביות - בפרקים שונים בסדרה.
  • ראטצ'ט (Ratchet) - המכונאי, הרופא והחובש של הרובוטריקים. למרות תפקידו, הוא לא תמיד נוהג באופן מקצועי ונוטה לזרוק על מטופליו חפצים שונים (כגון מפתח ברגים שבו הוא משתמש לתיקון) אם נפגעו בתאונה מטופשת שאותה יכלו למנוע בקלות אם היו זהירים יותר. תצורת ההשתנות שלו היא אמבולנס.
  • באמבלבי - דבוּר (Bumblebee) - הרובוט הצעיר ביותר בקרב הרובוטריקים. לעתים קרובות מתנדב דבוּר לביצוע משימות בהן גודלו הקטן משמש יתרון על פני שאר הרובוטריקים.
  • פראול (Prowl) - טקטיקן מוכשר אשר משמש כיד ימינו של אופטימוס פריים בעיקר במהלך העונה הראשונה של הסדרה. צורת ההשתנות שלו היא ניידת משטרה ניסאן 280ZX.

השקרניקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מגהטרון (Megatron) - הנבל הראשי בסדרה. המנהיג התככן והמרושע של השקרניקים וההפך הגמור מאופטימוס פריים. מגהטרון הוא רובוט רב עוצמה, אכזר וחסר רחמים השואף לשליטה מוחלטת בכל מקורות האנרגיה ובתושבי כדור הארץ. מגהטרון משנה צורתו לאקדח וולטר P38. הוא מסוגל להקטין את ממדיו כאשר הוא משנה את צורתו, על מנת שרובוט אחר או בן אנוש יוכלו להשתמש בו כאמצעי לחימה. מגהטרון מסוגל גם להחליף את זרועו הימנית בכוכב השחר.
  • סטאר-סקרים - כוכב צועק (Starscream) - רובוט סרקאסטי, בוגדני וחתרן דו-פרצופי, ששואף להיפטר ממגהטרון ולהפוך למנהיג השקרניקים. אף על פי כן, נסיונות החתירה של כוכב צועק בדרך כלל כושלים. תצורת השינוי שלו היא מטוס קרב F-15, חמוש בקרני הלייזר.
  • סאונד וייב - גל קול (Soundwave) - מוכר בעיקר בשל הקול המכני שלו ובשל נאמנותו הבלתי מעורערת למגהטרון. משמש כאחראי על התקשורת עבור השקרניקים. בעל היכולת לאתר שידורי רדיו ולשבשם. כמו כן הוא גם מסוגל לקרוא מחשבות של בני אנוש. תצורת השינוי של גל קול מאפשרת לו להקטין את ממדיו לטייפ המנגן קלטות טייפ מנהלים (Micro Cassettes). הוא מאכסן בתוכו גם קלטות אודיו אשר הופכות לרובוטים עצמאיים (הרס, קרן לייזר ובהמשך גם רעד) ומשמשים את השקרניקים לצורכי ריגול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]