השתלת צואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוליטיס מקלוסטרידיום דפיצילה עם קרום מדומה

השתלת צואהאנגלית - Fecal Microbiota Transplantation ‏ - FMT) הוא טיפול רפואי לחולים הסובלים משלשול על רקע זיהום בחיידק קלוסטרידיום דיפיצילה (Clostridium Difficille Infection - ‏ CDI).

הבסיס התאורטי להשתלת צואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אדם מרגע לידתו חי בשלום עם מיליארדי חיידקים החיים בתוכו. לכל אחד יש מושבת חיידקים ספציפית לו הנקראת Microbiota ובה חיים בשווי משקל חיידקים "טובים" החיונים לגוף וחיידקים "רעים" שבתנאים נורמלים לא גורמים נזק. אחד מאלה הוא קלוסטרידיום דיפיצילה שהתגלה ב-1958 וגורם לקוליטיס בדרגות שונות, מקוליטיס קלה עד קוליטיס קשה בה יש הרס הרירית של המעי הגס ויצירת "קרום מדומה" (Pseudomembranouse Colitis) הגורמת לשלשולים דמיים קשים עד כדי סיכון חיים.

טיפול באנטיביוטיקה הורס את מבנה המיקרוביוטה ומאפשר לקלוסטרידיום דיפיצילה להתרבות ולגרום לנזק. הטיפול האנטיביוטי בחיידק זה הוא ואנקומיצין אבל ב25% אין תגובה לטיפול זה וכן יש חזרה של הזיהום.

מטרת השתלת הצואה הוא לבנות מחדש את המיקרוביוטה של החולה על ידי השתלת מיקרוביוטה מצואת אדם בריא.

אופן ההשתלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוקחים צואה מאדם בריא, רצוי מקרוב משפחה שיש לו מיקרוביוטה דומה אבל זה אינו הכרחי. בודקים את הצואה לשלילת זיהומים ואז מכינים מהצואה תרחיף להחדרה הנעשית בשלוש דרכים:

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאמר שפורסם בכתב עת ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין נבדקו חולים שסבלו מזיהומים חוזרים של קלוסטרידיום דיפיצילה והקבוצה שטופלה בהשתלת צואה היו תוצאות טובות יותר מאלה שטופלו בואנקומיצין.

השיטה נבדקת גם במחלות מעיים דלקתיות כמו קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]