התאחדות הצופים והצופות בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התאחדות הצופים והצופות בישראל
Ibgsf.JPG
תאריך ייסוד 1954
ארגון גג ארגון הצופים העולמי
אגודת הצופות והמדריכות העולמית
השתייכות פוליטית נייטרלי
מספר חניכים (על פי התנועה) 100,000
אישים בולטים אריה כרוך

אילן זילכה מוריס זילקה

יושב ראש עמוס אילני
אתר "צופים ברשת"

התאחדות הצופים והצופות בישראל (ידועה גם בכינוי "הפדרציה"), היא הגוף המאחד את כל ארגוני הצופים הפועלים בישראל. התאחדות הצופים והצופות בישראל מונה כ-100,000 בני-נוער, נתון ההופך אותה להתאחדות תנועת נוער הגדולה בישראל.

ההתאחדות שוכנת בבית פיליפס בתל אביב. ההתאחדות מקיימת מפגשים שונים בין הארגונים, פועלת מול ארגוני צופים בינלאומיים ומוציאה משלחות לחו"ל, מארחת משלחות, אחראית על הנציגים לג'מבורי העולמי ועוד. ההתאחדות חברה הן ב־WOSM, הארגון העולמי של תנועת הצופים והן ב- WAGGGS, הארגון העולמי של תנועת הצופות.

ההתאחדות פועלת בחסות משרד החינוך. נשיא הכבוד של ההתאחדות הוא נשיא המדינה והנשיא בפועל הוא מנכ"ל משרד החינוך.

ארגונים חברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצעד של הצופים הדרוזים אל קבר יתרו (נבי שועיב)

בפדרציה חברים חמישה ארגוני צופים (מסודרים להלן לפי גודלם):‏[1]

 1. תנועת הצופים העבריים - כ-85,000 חברים
 2. ארגון הצופים הדרוזים - כ-5,000 חברים
 3. ארגון הצופים הערבים הקתוליים - כ-3,000 חברים
 4. ארגון הצופים הערבים האורתודוקסים - כ-2,500 חברים
 5. ארגון הצופים הערבים המוסלמים - כ-2,000 חברים

ארבעת הארגונים האחרונים מאוגדים גם במסגרת "תנועת הצופים הערביים והדרוזים בישראל".

לאחרונה הצטרפו להתאחדות הצופים בישראל גם צופי בתי-הספר הערביים וצופי בתי-הספר הדרוזים, לאחר מספר שנים בהן הפעילות של אותם ארגונים הופסקה.

מוסדות ההתאחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. מועצת ההתאחדות, המורכבת מ־66 חברים המייצגים באופן יחסי את התנועות השונות על פי גודלן, היא הגוף העליון של ההתאחדות (לתנועת הצופים העבריים רוב מוחלט במועצה).
 2. הוועד הפועל, הגוף המנהל את ההתאחדות.
 3. פורום הרכזים, המורכב ממרכז ההתאחדות וממרכזי התנועות השונות.
 4. המזכירות, האחראית על הפעולה השוטפת.
טקס כתובות אש של שבט הצופים "איתן" שפועל בשכונת שפירא בתל אביב

חוקת ההתאחדות נוסחה בשנת 1954 והגדירה את תפקידי ההתאחדות ועקרונותיה, מידות הצופה ונוסח ההבטחה, החברות בתנועה, הארגון הפנימי, מועצת ההתאחדות ועוד, והיא במלואה מהווה את המסמך המחייב של כל ההסתדרויות החברות בהתאחדות. כן, קבעה החוקה כי כל ארגון הוא אוטונומי ורשאי לנהל ענייניו כראות עיניו, כל עוד אין בהם משום פגיעה במפורש או במשתמע מהעקרונות המנוסחים בחוקת ההתאחדות.

נכון לשנת 2015, יו"ר ההתאחדות (הנציב הכללי) הוא עמוס אילני, אשר שימש בעבר במספר רב של תפקידים הן בהתאחדות והן בתנועת הצופים העבריים. אילן זילכה, נשיא הנהגת דן-רמת גן בצופים העבריים, משמש כראש צופי ישראל מטעם ההתאחדות. הנציב הבינלאומי הנוכחי הוא עמוס סימון וגזבר ההתאחדות הוא גיל ולדפוגל. בעלי תפקידים אלו עושים עבודתם בהתנדבות.

ההתאחדות קיימת על פי חוקי מדינת ישראל-"פקודת הצופים, (נוסח חדש) תשל"ח-1978" שבה נקבע כי ההתאחדות היא תאגיד, היא תפעל על פי חוקה שתאושר על ידי שר החינוך והתרבות, שאדם יכול להגדיר את עצמו כ"צופה" (Scout) רק אם הוא כזה על פי חוקת ההתאחדות, ושסמכות השימוש בסמלי הצופים ובמדיהם נמצאת בידי ההתאחדות. פקודת הצופים אף קובעת עונש מאסר חודש או קנס 150 לירות (אגורה וחצי) לעובר על הוראותיה, לרבות התחזות (מכירת או לבישת מדי התנועה ותגיה) או הפעלת סמכות שלא לפי חוקת ההתאחדות. פקודה זו, לה אין אח ורע ביחס לסמלי תנועות נוער אחרות, היא מורשת מימי המנדט הבריטי.

סמל התאחדות הצופים והצופות בישראל

סמל ההתאחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התאחדות הצופים והצופות בישראל כולל את:

 • עלה התלתן (מצד ימין), סמל הצופות העולמי
 • עלה החבצלת (מצד שמאל), סמל צופי הבנים העולמי
 • המנורה (באמצע), סמל מדינת ישראל
 • "היה נכון" סיסמת הצופים על המוטו
 • קשר השמינית (מתחת למוטו), סמל הצופיות המעשית.

מפעלי ההתאחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתה מפעילה התאחדות הצופים בכל כמה שנים את קורס תג היער, הקורס משלב בין כל תנועות וארגוני הצופים בישראל מתקיים ב"חוות הצופים" ומיועד למבוגרים התופסים תפקידי מפתח (שכירים ומתנדבים). קורס תג היער קיים ברוב התאחדויות הצופים בעולם ונחשב לקורס היוקרתי והחשוב ביותר כיום בתנועת הצופים העולמית.

בשנת 2005 התקיים בפעם הראשונה קורס נוסף של ההתאחדות, קורס תג הצופיות הישראלי. הקורס דומה בתכניו לקורס תג היער אך מיועד לצעירים בגילאי 17 מכל ההתאחדות. הקורס מתקיים פעם בשנה. הקורס נקרא לזכרו של אריה כרוך, ממקימי תנועת הצופים בישראל. יוזמי הקורס היו חברי שנת שירות בגרעין המרכז הארצי לצופיות, כאשר אילן זילכה, ראש צופי ישראל באותה שנה, אימץ את הרעיון וקידם אותו.

החל משנת 2008 מפעילה התאחדות הצופים את קורס "תג הים". זהו קורס ייחודי לבכירי התאחדות הצופים, בוגרי קורס תג היער, המשלב חוויה ימית וחברתית יחד עם לימודים מעשיים ותאורטיים המקנים התמצאות כללית בים. הקורס כולל מפגשים רבים במהלך השנה ושיאו הוא מפגש של ארבעה ימים רצופים בבית הספר לקציני ים בעכו.

להתאחדות שיתוף פעולה הדוק עם ארגון הצופים והמדריכים הנוצרים (VCP-Verband Christlicher Pfadfinderinnen und Pfadfinder) הגרמני, הכולל חילופי משלחות ומפגשים בינלאומיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]